5.latka prezesa za 2 mln zł - jubileusz spółki Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Aziewicz: Lotos to nie skansen

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
środa, 24 sierpnia 2011 12:38


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Z posłem Tadeuszem Aziewiczem, szefem Komisji Skarbu Państwa Sejmu RP oraz przewodniczącym gdyńskiej Platformy Obywatelskiej i członkiem Rady Krajowej PO RP rozmawia Artur S. Górski

Jeśli wierzyć przedwyborczym sondażom Platforma Obywatelska mogłaby już odtrąbić zwycięstwo. Jednak marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna przestrzega przed uleganiem sondażowemu złudzeniu. Czy to ostrzeżenie ma to służyć mobilizacji elektoratu PO?

- Wynik wyborów będzie znany po ich zakończeniu i oficjalnym ogłoszeniu. Ufam w rozsądek obywateli, wierzę, że zaufają nam po raz kolejny. Rozmawiamy z wyborcami. Uczciwie mówimy o tym co zrobiliśmy i o tym,  czego nam się przez ostatnie cztery lata dokonać się nie udało i co trzeba poprawić. Dyskusja o sondażach to strata czasu. Mamy jeszcze konkretną robotę do wykonania. Jestem przewodniczącym sejmowej Komisji Skarbu Państwa, w której ciągle pracujemy. Kieruję też gdyńską Platformą, aktualnie jesteśmy na etapie zbierania podpisów i przygotowywania kampanii. Spekulacje przedwyborcze zostawiam innym.

W Gdyni i Słupsku pańskim konkurentem będzie Leszek Miller, dla wielu uosobienie zorientowanego od 1989 r. na socjaldemokrację postpezetpeerowskiego aparatu. Czuje Pan zagrożenie i oddech starej nowej lewicy?

- Zadecydują wyborcy. Uważam, że Gdynia jest na tyle dużym miastem, że stać je na reprezentanta, który jest zakorzeniony w lokalnej społeczności. Jestem stąd. Nikt nie przywiózł mnie w teczce. Tu będę żył i ponosił konsekwencje wszystkich - złych i dobrych dla Gdyni decyzji. Przez osiem lat byłem gdyńskim radnym i wiceprzewodniczącym Sejmiku. Ludzie z tego okręgu dwukrotnie powierzyli mi mandat poselski. Jestem spokojny, że gdynianie docenią realną pracę i aktywność na rzecz miasta i regionu. Warto też pamiętać, że Gdynia jest szczególnym miastem. Pamięć o Grudniu 1970 jest u nas  święta. Kandydaci wywodzący się z PZPR nigdy nie osiągali tutaj dobrych wyników.

Pański okręg to też sprzyjający lewicy Słupsk…
- Myślę, że słupszczanie również nie dadzą się zwieść desantowcom. Nasz region przez ostatnie dwadzieścia lat wygenerował wielu autentycznych liderów, gama kandydatów spośród, których mogą wybierać mieszkańcy Pomorza jest naprawdę szeroka. Oczywiście będę namawiał wszystkich mieszkańców naszego okręgu, aby zaufali mojej osobie, ale indywidualne ambicje nie są tu najważniejsze.
Rzeczywiście widać prawdziwy nalot desantowców na nasz okręg wyborczy - Miller, Biedroń, mówi się o Elżbiecie Jakubiak. To rozpaczliwe gesty formacji, które nie mają kim obsadzić list wyborczych, jak zatem można powierzyć im odpowiedzialność za Polskę w trudnych czasach? Pomorze zasługuje na rzeczywistych reprezentantów. W mojej ocenie  ludzie będą  glosować na tych, którzy tu mieszkają i po wyborach nie wyjadą do Warszawy, czy Łodzi.   

Rządząca koalicja obwiniana rząd PO - PSL o rozdęcie państwa, brak perspektyw dla młodych ludzi i nijaką politykę zagraniczną, a sukcesy to tylko sprawna promocja i unijne pieniądze na inwestycje, rozpoczęte dzięki staraniom rządu Jarosława Kaczyńskiego. Jaka była ta kadencja dla Pomorza?
- Nie chce odnosić się do zarzutów formułowanych na ta ogólnym poziomie. Jako przewodniczący  Komisji Skarbu Państwa przyzwyczaiłem się do konkretnej pracy i precyzyjnie artykułowanych poglądów. Można mnożyć przymiotniki, ale może lepiej rozmawiać o tym, co naprawdę  wydarzyło się w trakcie  naszej kadencji. Na Pomorzu to  m.in. Program „10+” zrealizowany w Grupie Lotos. Moja komisja  mocno wspierała pomorski koncern zarówno w czasie, kiedy zapadała strategiczna decyzja, jak i w trakcie budowy nowych instalacji, również wówczas kiedy Lotos stał się celem spekulacyjnego ataku.  Energa pozostała suwerenną firmą, także realizuje potężne inwestycje, świetne wyniku osiągają porty:  gdański i gdyński.  Mamy za osobą dobrze przeprowadzoną prywatyzację gdyńskiego  „Radmoru”,  firmy szczególnej bo działającej w sektorze zbrojeniowym, która zyskała poważnego, silnego inwestora. Z kolei decyzje Ministra Skarbu dotyczące prywatyzacji  Dalmoru spowodowały przekazanie samorządowi gdyńskiemu terenów o ogromnym znaczeniu dla rozwoju miasta.

Czy Grupa Lotos, w modernizację której zostały włożone gigantyczne pieniądze zostanie w polskich rękach? Inicjatywa obywatelska „Polski Lotos” zebrała 150 tysięcy podpisów pod ustawą gwarantującą taki finał, w sytuacji gdy 53 procent akcji grupy minister Skarbu Państwa wystawia na sprzedaż.
- Niestety traktuję tę inicjatywę w kategoriach politycznego kabaretu. Nie możemy budować  skansenu wokół Lotosu. Pomorski koncern powinien mieć takie same możliwości wchodzenia w strategiczne alianse jak jego konkurenci. W ramach prywatyzacji Grupy  zostały wysłane  zaproszenia do inwestorów. Jeśli znajdzie się taki, którego strategia będzie zbieżna ze strategią Grupy, czyli inwestor zapewni jej dostęp do złóż i będzie pozytywnie oceniony z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego Polski, to Lotos zostanie sprzedany. Jeżeli nie, to nie. Ziemia będzie się dalej kręciła. Grupa Lotos ma z czego spłacać zobowiązania wynikające z Programu „10+”, więc może dalej działać w dotychczasowej formie.
Ostateczna decyzja zostanie podjęta po wyborach. Jak stwierdził premier - może to być wstęp do bardzo długo trwającego projektu.

Donald Tusk zapraszał prezesa Jarosława Kaczyńskiego do debaty. Prezes Kaczyński odwdzięczył się zaproszeniem ministrów rządu. Stanie pan do debaty wyborczej w okręgu gdyńskim?
- Jestem otwarty na dyskusję na temat wszystkiego czym się zajmowałem w mijającej kadencji i tego co chciałbym zrobić w kolejnej. Mam nadzieję, że będzie ona konstruktywna, bo taki jest sens debaty. Szkoda mi czasu na wymianę obelg, ale jeżeli ktoś chce konkretnie rozmawiać o problemach gospodarczych Polski, Pomorza i Gdyni, to jestem do dyspozycji.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież