Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Aziewicz: Lotos to nie skansen

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
środa, 24 sierpnia 2011 12:38


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Z posłem Tadeuszem Aziewiczem, szefem Komisji Skarbu Państwa Sejmu RP oraz przewodniczącym gdyńskiej Platformy Obywatelskiej i członkiem Rady Krajowej PO RP rozmawia Artur S. Górski

Jeśli wierzyć przedwyborczym sondażom Platforma Obywatelska mogłaby już odtrąbić zwycięstwo. Jednak marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna przestrzega przed uleganiem sondażowemu złudzeniu. Czy to ostrzeżenie ma to służyć mobilizacji elektoratu PO?

- Wynik wyborów będzie znany po ich zakończeniu i oficjalnym ogłoszeniu. Ufam w rozsądek obywateli, wierzę, że zaufają nam po raz kolejny. Rozmawiamy z wyborcami. Uczciwie mówimy o tym co zrobiliśmy i o tym,  czego nam się przez ostatnie cztery lata dokonać się nie udało i co trzeba poprawić. Dyskusja o sondażach to strata czasu. Mamy jeszcze konkretną robotę do wykonania. Jestem przewodniczącym sejmowej Komisji Skarbu Państwa, w której ciągle pracujemy. Kieruję też gdyńską Platformą, aktualnie jesteśmy na etapie zbierania podpisów i przygotowywania kampanii. Spekulacje przedwyborcze zostawiam innym.

W Gdyni i Słupsku pańskim konkurentem będzie Leszek Miller, dla wielu uosobienie zorientowanego od 1989 r. na socjaldemokrację postpezetpeerowskiego aparatu. Czuje Pan zagrożenie i oddech starej nowej lewicy?

- Zadecydują wyborcy. Uważam, że Gdynia jest na tyle dużym miastem, że stać je na reprezentanta, który jest zakorzeniony w lokalnej społeczności. Jestem stąd. Nikt nie przywiózł mnie w teczce. Tu będę żył i ponosił konsekwencje wszystkich - złych i dobrych dla Gdyni decyzji. Przez osiem lat byłem gdyńskim radnym i wiceprzewodniczącym Sejmiku. Ludzie z tego okręgu dwukrotnie powierzyli mi mandat poselski. Jestem spokojny, że gdynianie docenią realną pracę i aktywność na rzecz miasta i regionu. Warto też pamiętać, że Gdynia jest szczególnym miastem. Pamięć o Grudniu 1970 jest u nas  święta. Kandydaci wywodzący się z PZPR nigdy nie osiągali tutaj dobrych wyników.

Pański okręg to też sprzyjający lewicy Słupsk…
- Myślę, że słupszczanie również nie dadzą się zwieść desantowcom. Nasz region przez ostatnie dwadzieścia lat wygenerował wielu autentycznych liderów, gama kandydatów spośród, których mogą wybierać mieszkańcy Pomorza jest naprawdę szeroka. Oczywiście będę namawiał wszystkich mieszkańców naszego okręgu, aby zaufali mojej osobie, ale indywidualne ambicje nie są tu najważniejsze.
Rzeczywiście widać prawdziwy nalot desantowców na nasz okręg wyborczy - Miller, Biedroń, mówi się o Elżbiecie Jakubiak. To rozpaczliwe gesty formacji, które nie mają kim obsadzić list wyborczych, jak zatem można powierzyć im odpowiedzialność za Polskę w trudnych czasach? Pomorze zasługuje na rzeczywistych reprezentantów. W mojej ocenie  ludzie będą  glosować na tych, którzy tu mieszkają i po wyborach nie wyjadą do Warszawy, czy Łodzi.   

Rządząca koalicja obwiniana rząd PO - PSL o rozdęcie państwa, brak perspektyw dla młodych ludzi i nijaką politykę zagraniczną, a sukcesy to tylko sprawna promocja i unijne pieniądze na inwestycje, rozpoczęte dzięki staraniom rządu Jarosława Kaczyńskiego. Jaka była ta kadencja dla Pomorza?
- Nie chce odnosić się do zarzutów formułowanych na ta ogólnym poziomie. Jako przewodniczący  Komisji Skarbu Państwa przyzwyczaiłem się do konkretnej pracy i precyzyjnie artykułowanych poglądów. Można mnożyć przymiotniki, ale może lepiej rozmawiać o tym, co naprawdę  wydarzyło się w trakcie  naszej kadencji. Na Pomorzu to  m.in. Program „10+” zrealizowany w Grupie Lotos. Moja komisja  mocno wspierała pomorski koncern zarówno w czasie, kiedy zapadała strategiczna decyzja, jak i w trakcie budowy nowych instalacji, również wówczas kiedy Lotos stał się celem spekulacyjnego ataku.  Energa pozostała suwerenną firmą, także realizuje potężne inwestycje, świetne wyniku osiągają porty:  gdański i gdyński.  Mamy za osobą dobrze przeprowadzoną prywatyzację gdyńskiego  „Radmoru”,  firmy szczególnej bo działającej w sektorze zbrojeniowym, która zyskała poważnego, silnego inwestora. Z kolei decyzje Ministra Skarbu dotyczące prywatyzacji  Dalmoru spowodowały przekazanie samorządowi gdyńskiemu terenów o ogromnym znaczeniu dla rozwoju miasta.

Czy Grupa Lotos, w modernizację której zostały włożone gigantyczne pieniądze zostanie w polskich rękach? Inicjatywa obywatelska „Polski Lotos” zebrała 150 tysięcy podpisów pod ustawą gwarantującą taki finał, w sytuacji gdy 53 procent akcji grupy minister Skarbu Państwa wystawia na sprzedaż.
- Niestety traktuję tę inicjatywę w kategoriach politycznego kabaretu. Nie możemy budować  skansenu wokół Lotosu. Pomorski koncern powinien mieć takie same możliwości wchodzenia w strategiczne alianse jak jego konkurenci. W ramach prywatyzacji Grupy  zostały wysłane  zaproszenia do inwestorów. Jeśli znajdzie się taki, którego strategia będzie zbieżna ze strategią Grupy, czyli inwestor zapewni jej dostęp do złóż i będzie pozytywnie oceniony z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego Polski, to Lotos zostanie sprzedany. Jeżeli nie, to nie. Ziemia będzie się dalej kręciła. Grupa Lotos ma z czego spłacać zobowiązania wynikające z Programu „10+”, więc może dalej działać w dotychczasowej formie.
Ostateczna decyzja zostanie podjęta po wyborach. Jak stwierdził premier - może to być wstęp do bardzo długo trwającego projektu.

Donald Tusk zapraszał prezesa Jarosława Kaczyńskiego do debaty. Prezes Kaczyński odwdzięczył się zaproszeniem ministrów rządu. Stanie pan do debaty wyborczej w okręgu gdyńskim?
- Jestem otwarty na dyskusję na temat wszystkiego czym się zajmowałem w mijającej kadencji i tego co chciałbym zrobić w kolejnej. Mam nadzieję, że będzie ona konstruktywna, bo taki jest sens debaty. Szkoda mi czasu na wymianę obelg, ale jeżeli ktoś chce konkretnie rozmawiać o problemach gospodarczych Polski, Pomorza i Gdyni, to jestem do dyspozycji.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież