Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Aziewicz: Lotos to nie skansen

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
środa, 24 sierpnia 2011 12:38


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Z posłem Tadeuszem Aziewiczem, szefem Komisji Skarbu Państwa Sejmu RP oraz przewodniczącym gdyńskiej Platformy Obywatelskiej i członkiem Rady Krajowej PO RP rozmawia Artur S. Górski

Jeśli wierzyć przedwyborczym sondażom Platforma Obywatelska mogłaby już odtrąbić zwycięstwo. Jednak marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna przestrzega przed uleganiem sondażowemu złudzeniu. Czy to ostrzeżenie ma to służyć mobilizacji elektoratu PO?

- Wynik wyborów będzie znany po ich zakończeniu i oficjalnym ogłoszeniu. Ufam w rozsądek obywateli, wierzę, że zaufają nam po raz kolejny. Rozmawiamy z wyborcami. Uczciwie mówimy o tym co zrobiliśmy i o tym,  czego nam się przez ostatnie cztery lata dokonać się nie udało i co trzeba poprawić. Dyskusja o sondażach to strata czasu. Mamy jeszcze konkretną robotę do wykonania. Jestem przewodniczącym sejmowej Komisji Skarbu Państwa, w której ciągle pracujemy. Kieruję też gdyńską Platformą, aktualnie jesteśmy na etapie zbierania podpisów i przygotowywania kampanii. Spekulacje przedwyborcze zostawiam innym.

W Gdyni i Słupsku pańskim konkurentem będzie Leszek Miller, dla wielu uosobienie zorientowanego od 1989 r. na socjaldemokrację postpezetpeerowskiego aparatu. Czuje Pan zagrożenie i oddech starej nowej lewicy?

- Zadecydują wyborcy. Uważam, że Gdynia jest na tyle dużym miastem, że stać je na reprezentanta, który jest zakorzeniony w lokalnej społeczności. Jestem stąd. Nikt nie przywiózł mnie w teczce. Tu będę żył i ponosił konsekwencje wszystkich - złych i dobrych dla Gdyni decyzji. Przez osiem lat byłem gdyńskim radnym i wiceprzewodniczącym Sejmiku. Ludzie z tego okręgu dwukrotnie powierzyli mi mandat poselski. Jestem spokojny, że gdynianie docenią realną pracę i aktywność na rzecz miasta i regionu. Warto też pamiętać, że Gdynia jest szczególnym miastem. Pamięć o Grudniu 1970 jest u nas  święta. Kandydaci wywodzący się z PZPR nigdy nie osiągali tutaj dobrych wyników.

Pański okręg to też sprzyjający lewicy Słupsk…
- Myślę, że słupszczanie również nie dadzą się zwieść desantowcom. Nasz region przez ostatnie dwadzieścia lat wygenerował wielu autentycznych liderów, gama kandydatów spośród, których mogą wybierać mieszkańcy Pomorza jest naprawdę szeroka. Oczywiście będę namawiał wszystkich mieszkańców naszego okręgu, aby zaufali mojej osobie, ale indywidualne ambicje nie są tu najważniejsze.
Rzeczywiście widać prawdziwy nalot desantowców na nasz okręg wyborczy - Miller, Biedroń, mówi się o Elżbiecie Jakubiak. To rozpaczliwe gesty formacji, które nie mają kim obsadzić list wyborczych, jak zatem można powierzyć im odpowiedzialność za Polskę w trudnych czasach? Pomorze zasługuje na rzeczywistych reprezentantów. W mojej ocenie  ludzie będą  glosować na tych, którzy tu mieszkają i po wyborach nie wyjadą do Warszawy, czy Łodzi.   

Rządząca koalicja obwiniana rząd PO - PSL o rozdęcie państwa, brak perspektyw dla młodych ludzi i nijaką politykę zagraniczną, a sukcesy to tylko sprawna promocja i unijne pieniądze na inwestycje, rozpoczęte dzięki staraniom rządu Jarosława Kaczyńskiego. Jaka była ta kadencja dla Pomorza?
- Nie chce odnosić się do zarzutów formułowanych na ta ogólnym poziomie. Jako przewodniczący  Komisji Skarbu Państwa przyzwyczaiłem się do konkretnej pracy i precyzyjnie artykułowanych poglądów. Można mnożyć przymiotniki, ale może lepiej rozmawiać o tym, co naprawdę  wydarzyło się w trakcie  naszej kadencji. Na Pomorzu to  m.in. Program „10+” zrealizowany w Grupie Lotos. Moja komisja  mocno wspierała pomorski koncern zarówno w czasie, kiedy zapadała strategiczna decyzja, jak i w trakcie budowy nowych instalacji, również wówczas kiedy Lotos stał się celem spekulacyjnego ataku.  Energa pozostała suwerenną firmą, także realizuje potężne inwestycje, świetne wyniku osiągają porty:  gdański i gdyński.  Mamy za osobą dobrze przeprowadzoną prywatyzację gdyńskiego  „Radmoru”,  firmy szczególnej bo działającej w sektorze zbrojeniowym, która zyskała poważnego, silnego inwestora. Z kolei decyzje Ministra Skarbu dotyczące prywatyzacji  Dalmoru spowodowały przekazanie samorządowi gdyńskiemu terenów o ogromnym znaczeniu dla rozwoju miasta.

Czy Grupa Lotos, w modernizację której zostały włożone gigantyczne pieniądze zostanie w polskich rękach? Inicjatywa obywatelska „Polski Lotos” zebrała 150 tysięcy podpisów pod ustawą gwarantującą taki finał, w sytuacji gdy 53 procent akcji grupy minister Skarbu Państwa wystawia na sprzedaż.
- Niestety traktuję tę inicjatywę w kategoriach politycznego kabaretu. Nie możemy budować  skansenu wokół Lotosu. Pomorski koncern powinien mieć takie same możliwości wchodzenia w strategiczne alianse jak jego konkurenci. W ramach prywatyzacji Grupy  zostały wysłane  zaproszenia do inwestorów. Jeśli znajdzie się taki, którego strategia będzie zbieżna ze strategią Grupy, czyli inwestor zapewni jej dostęp do złóż i będzie pozytywnie oceniony z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego Polski, to Lotos zostanie sprzedany. Jeżeli nie, to nie. Ziemia będzie się dalej kręciła. Grupa Lotos ma z czego spłacać zobowiązania wynikające z Programu „10+”, więc może dalej działać w dotychczasowej formie.
Ostateczna decyzja zostanie podjęta po wyborach. Jak stwierdził premier - może to być wstęp do bardzo długo trwającego projektu.

Donald Tusk zapraszał prezesa Jarosława Kaczyńskiego do debaty. Prezes Kaczyński odwdzięczył się zaproszeniem ministrów rządu. Stanie pan do debaty wyborczej w okręgu gdyńskim?
- Jestem otwarty na dyskusję na temat wszystkiego czym się zajmowałem w mijającej kadencji i tego co chciałbym zrobić w kolejnej. Mam nadzieję, że będzie ona konstruktywna, bo taki jest sens debaty. Szkoda mi czasu na wymianę obelg, ale jeżeli ktoś chce konkretnie rozmawiać o problemach gospodarczych Polski, Pomorza i Gdyni, to jestem do dyspozycji.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież