Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ukraińskie dzieci dziękują!

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 maja 2022 07:13

Gdańska SP 52 organizuje wycieczkę do Warszawy. Celem wycieczki jest poznawanie kraju, miejsc związanych z historią Polski, rozbudzanie uczuć patriotycznych.


Na wycieczkę udaje się 42 dzieci, w tym dzieci z Ukrainy, które już trwale zaadoptowały się w naszej społeczności. Chłopcy z Kijowa, Tarnopola, Równego i Zaporoża na szkolnych korytarzach nazywani są "bohaterami". Nie chcą rozmawiać w języku rosyjskim. Tylko po ukraińsku i ewentualnie niezgrabnym polskim. Są ambitne i wdzięczne wszystkim, którzy służą im pomocą.


W szkole jest ich pięcioro. W przypadku polskich dzieci nie było problemu ze znalezieniem środków na edukacyjny wyjazd. Dzieci ukraińskie niestety musiałyby zostać w domu. A wyjazd niezwykle atrakcyjny dla milusińskich. W programie zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Naukowe Kopernika, grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ul. Rakowieckiej, Zamek Królewski i Wilanów. Pani Katarzyna Kierejsza, wychowawczyni klasy wykreśliła z programu wycieczki Pałac Kultury im. J. Stalina. Piątce dzieci z Ukrainy z pomocą przyszli gdańscy radni: Barbara Imianowska i Kazimierz Koralewski. Zasponsorowali lubianym w szkole dzieciom wyjazd. Artem i Denis z Kijowa z wdzięczności narysowali piękne laurki. Na wycieczkę pojedzie także pani Katerina z Żytomierza, nauczyciel literatury ukraińskiej zatrudniona w szkole na etacie tzw. pomocy językowej.

alt


alt


Z drugiej strony władze samorządowe nie wykazują wobec dzieci z Ukrainy podobnej empatii. Od kilku dni wielu gości z Ukrainy skarży się, że padli ofiarą kontrolerów biletów komunikacji miejskiej. Od początku maja posypały się mandaty dla naszych gości z Ukrainy za brak biletów w środkach gdańskiej komunikacji. Dopiero 5 maja ukazały się komunikaty i ogłoszenia na przystankach tramwajowych i autobusowych o zakończeniu darmowych przejazdów z dniem 1 maja. Wydaje się trochę dziwne, że dzieci zapisane do gdańskich szkół nie mają takich samych praw jak ich koleżanki i koledzy ze szkolnych ławek, którzy zwolnieni są z opłat za bilety w gdańskich tramwajach i autobusach. Jeśli są uczniami i dostają legitymacje szkolne to dlaczego nie wydawane są im Karty Mieszkańca upoważniające do darmowego korzystania z komunikacji w Gdańsku?
M.P.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież