Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ukraińskie dzieci dziękują!

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 maja 2022 07:13

Gdańska SP 52 organizuje wycieczkę do Warszawy. Celem wycieczki jest poznawanie kraju, miejsc związanych z historią Polski, rozbudzanie uczuć patriotycznych.


Na wycieczkę udaje się 42 dzieci, w tym dzieci z Ukrainy, które już trwale zaadoptowały się w naszej społeczności. Chłopcy z Kijowa, Tarnopola, Równego i Zaporoża na szkolnych korytarzach nazywani są "bohaterami". Nie chcą rozmawiać w języku rosyjskim. Tylko po ukraińsku i ewentualnie niezgrabnym polskim. Są ambitne i wdzięczne wszystkim, którzy służą im pomocą.


W szkole jest ich pięcioro. W przypadku polskich dzieci nie było problemu ze znalezieniem środków na edukacyjny wyjazd. Dzieci ukraińskie niestety musiałyby zostać w domu. A wyjazd niezwykle atrakcyjny dla milusińskich. W programie zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Naukowe Kopernika, grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ul. Rakowieckiej, Zamek Królewski i Wilanów. Pani Katarzyna Kierejsza, wychowawczyni klasy wykreśliła z programu wycieczki Pałac Kultury im. J. Stalina. Piątce dzieci z Ukrainy z pomocą przyszli gdańscy radni: Barbara Imianowska i Kazimierz Koralewski. Zasponsorowali lubianym w szkole dzieciom wyjazd. Artem i Denis z Kijowa z wdzięczności narysowali piękne laurki. Na wycieczkę pojedzie także pani Katerina z Żytomierza, nauczyciel literatury ukraińskiej zatrudniona w szkole na etacie tzw. pomocy językowej.

alt


alt


Z drugiej strony władze samorządowe nie wykazują wobec dzieci z Ukrainy podobnej empatii. Od kilku dni wielu gości z Ukrainy skarży się, że padli ofiarą kontrolerów biletów komunikacji miejskiej. Od początku maja posypały się mandaty dla naszych gości z Ukrainy za brak biletów w środkach gdańskiej komunikacji. Dopiero 5 maja ukazały się komunikaty i ogłoszenia na przystankach tramwajowych i autobusowych o zakończeniu darmowych przejazdów z dniem 1 maja. Wydaje się trochę dziwne, że dzieci zapisane do gdańskich szkół nie mają takich samych praw jak ich koleżanki i koledzy ze szkolnych ławek, którzy zwolnieni są z opłat za bilety w gdańskich tramwajach i autobusach. Jeśli są uczniami i dostają legitymacje szkolne to dlaczego nie wydawane są im Karty Mieszkańca upoważniające do darmowego korzystania z komunikacji w Gdańsku?
M.P.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież