Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ukraińskie dzieci dziękują!

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 maja 2022 07:13

Gdańska SP 52 organizuje wycieczkę do Warszawy. Celem wycieczki jest poznawanie kraju, miejsc związanych z historią Polski, rozbudzanie uczuć patriotycznych.


Na wycieczkę udaje się 42 dzieci, w tym dzieci z Ukrainy, które już trwale zaadoptowały się w naszej społeczności. Chłopcy z Kijowa, Tarnopola, Równego i Zaporoża na szkolnych korytarzach nazywani są "bohaterami". Nie chcą rozmawiać w języku rosyjskim. Tylko po ukraińsku i ewentualnie niezgrabnym polskim. Są ambitne i wdzięczne wszystkim, którzy służą im pomocą.


W szkole jest ich pięcioro. W przypadku polskich dzieci nie było problemu ze znalezieniem środków na edukacyjny wyjazd. Dzieci ukraińskie niestety musiałyby zostać w domu. A wyjazd niezwykle atrakcyjny dla milusińskich. W programie zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Naukowe Kopernika, grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ul. Rakowieckiej, Zamek Królewski i Wilanów. Pani Katarzyna Kierejsza, wychowawczyni klasy wykreśliła z programu wycieczki Pałac Kultury im. J. Stalina. Piątce dzieci z Ukrainy z pomocą przyszli gdańscy radni: Barbara Imianowska i Kazimierz Koralewski. Zasponsorowali lubianym w szkole dzieciom wyjazd. Artem i Denis z Kijowa z wdzięczności narysowali piękne laurki. Na wycieczkę pojedzie także pani Katerina z Żytomierza, nauczyciel literatury ukraińskiej zatrudniona w szkole na etacie tzw. pomocy językowej.

alt


alt


Z drugiej strony władze samorządowe nie wykazują wobec dzieci z Ukrainy podobnej empatii. Od kilku dni wielu gości z Ukrainy skarży się, że padli ofiarą kontrolerów biletów komunikacji miejskiej. Od początku maja posypały się mandaty dla naszych gości z Ukrainy za brak biletów w środkach gdańskiej komunikacji. Dopiero 5 maja ukazały się komunikaty i ogłoszenia na przystankach tramwajowych i autobusowych o zakończeniu darmowych przejazdów z dniem 1 maja. Wydaje się trochę dziwne, że dzieci zapisane do gdańskich szkół nie mają takich samych praw jak ich koleżanki i koledzy ze szkolnych ławek, którzy zwolnieni są z opłat za bilety w gdańskich tramwajach i autobusach. Jeśli są uczniami i dostają legitymacje szkolne to dlaczego nie wydawane są im Karty Mieszkańca upoważniające do darmowego korzystania z komunikacji w Gdańsku?
M.P.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież