Realizacja inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - założe... » 23 września 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie któ... Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd » Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski- Za rok będzie ... Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu? » Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego wartość historyczna, społeczna, znaczeni... Zielone inicjatywy MIIWŚ » „Kultura wielu wymiarów” to hasło przewodnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizując liczne ... SYBILLA 2020 - wyróżnienie dla MIIWŚ za „Interdyscyplinarny projekt na... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej dla uczniów szkół podstawowych ... » Do 11 października 2021 r. można nadsyłać prace graficzne na konkurs #ObrońcyNiepodległej organizowa... Zatrudnianie osób osadzonych w Nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Las... » Na mocy porozumienia zawartego w dniu 15 września 2021 r. pomiędzy szefami Służby Więziennej (Jacek ... Konferencja “Etnopomorze” » Fundacja „Wiem i Umiem” we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych oraz NSZZ “Solidarność” Uniwersyt... Ulica Pokoleń Gedanii » Jest w Gdańsku ulica Pokoleń Lechii Gdańsk. Nie byłoby tej ulicy gdyby nie było pokoleń Gedanii Pols... Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere...
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
czwartek, 23 września 2021 18:13
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy ORLEN, odwiedził siedzibę klubu Energa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
piątek, 24 września 2021 18:24
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Bez problemów Lechia zdobyła trzy punkty. Biało-zieloni w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
wtorek, 14 września 2021 08:12
U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
Pracownia malarska Henryka Berlewiego znajdowała się przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

30-lecie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 18 marca 2013 10:00

Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC już od 30 lat troszczy się o chorych na gdańskim Pomorzu, a od 10 lat chorych i ich rodziny wspiera także Fundacja Hospicyjna. W Dworze Artusa 16 marca odbyły się uroczyste obchody jubileuszu wszystkich tych, którzy spieszą pomagać innym z miłością i solidarnością.
Obchody jubileuszu Hospicjum i Fundacji Hospicyjnej rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kaplicy Baranka Bożego w siedzibie Hospicjum, którą odprawił J. E. Abp. Tadeusz Gocłowski.


altZaproszonych gości i przyjaciół Hospicjum przywitał w Dworze Artusa wspaniały koncert w wykonaniu orkiestry Vita Activa. Muzycy zagrali m.in. utwór z baletu Piotra Czajkowskiego ,,Dziadek do orzechów”, czym wywołali gromki aplauz publiczności. W skład zespołu wchodzi 40 osób, w tym z niepełnosprawnością intelektualną, a także ich rodziny oraz wolontariusze.


Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć film ukazujący historię oraz codzienną pracę w Hospicjum.


altNastępnie odbyła się debata pt. ,,Sztuka umierania – solidarność międzyludzka” z udziałem ks. Piotra Krakowiaka SAC – krajowego duszpasterza hospicjów, prof. Krystyny de Walden-Gałuszko – psychoonkologa, Henryka Wujca – doradcy Prezydenta RP ds. społecznych oraz gości specjalnych ks. Jana Kaczkowskiego - współtwórcy i dyrektora Puckiego Hospicjum, Raymonda Voltza (Niemcy) i Danieli Mosoiu (Rumunia) z Europejskiej Szkoły Opieki Paliatywnej. Debatę poprowadzili dziennikarze Wojciech Suleciński z TVP Gdańsk oraz Beata Gwoździewicz z Radia Gdańsk.


Uczestnicy debaty rozmawiali na tematy, z którymi na co dzień zmierzają się pracownicy hospicjów. Próbowali znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Co to jest dobra śmierć? Jak pomóc chorym i ich bliskim w przechodzeniu kolejnego etapu życia i choroby? Do którego momentu leczyć? Zastanawiano się także o roli państwa w sektorze opieki na chorymi długoterminowymi, a także w którym kierunku powinna zmierzać opieka paliatywna w Polsce.


altPodczas jubileuszowych uroczystości wręczono nagrody dla osób zasłużonych dla Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC i Fundacji Hospicyjnej. Statuetkę Gryfa Pomorza prof. Joannie Muszkowskiej-Penson wręczyła wicemarszałek województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń.


altFundacja wyróżniła zasłużonych dla swojej działalności: abpa Tadeusza Gocłowskiego, prof. Joannę Muszkowską-Penson i ks. Piotra Krakowiaka.


altMedalami Prezydenta Miasta Gdańska uhonorowano  piętnastu współpracowników Hospicjum i Fundacji Hospicyjnej: dr n. med. Aleksandra Modlińska, lek. med. Tadeusz Podczarski, lek. med. Andrzej Gryncewicz, lek. med. Jacek Gołębiewski, Anna Wojciechowska, Elżbieta Skowrońska, Siostra Nikodema – Teresa Czarnul, Grażyna Kowalczyk, Joanna Kosowska – Trzpil, Maria Kojczyk, Janusz Wojtacki, Renata Rotkiewicz–Woźniak, Regina Granda, Stanisława Paszko i Jacek Chmiel.


altUczestnicy spotkania w ramach poczęstunku mieli również możliwość skosztowania pysznego tortu, specjalnie przygotowanego z okazji jubileuszowych obchodów.

Tekst i zdjęcia: Maja Bieńkowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież