Czesław Nowak - święto legendy » Benefis Czesława Nowaka z okazji 85. rocznicy urodzin odbył 31 marca w Filharmonii Bałtyckiej. Organ... Działania pomocowe Wojewody Pomorskiego dla uchodźców z Ukrainy » Minął ponad rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Od 24 lutego 2022 roku do województwa pomorskiego zaczę... Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Turyści odwiedzający Ustkę zapłacą więcej za opłatę uzdrowiskową

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 05 grudnia 2011 10:34

altAż o 30 procent wzrosła opłata uzdrowiskowa w Ustce. Po podwyżce turysta za każdy dzień pobytu zapłaci 1,3 zł za dzieci i osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz 2,6 zł za osoby dorosłe. Część radnych nie chciała się zgodzić na podniesienie opłaty, bo ich zdaniem takie działania tylko odstraszą turystów i właścicieli pensjonatów. Zdaniem części radnych najlepszym rozwiązaniem jest utrzymanie obecnej stawki podatkowej przy jednoczesnym zwiększeniu ściągalności tej opłaty.W tym roku do kasy miejskiej wpłynęło ponad 600 tysięcy złotych opłaty uzdrowiskowej. Podatek ten płacą wczasowicze odwiedzający Ustkę. Całość tych pieniędzy od lat przeznaczana jest na inwestycje związane z poprawą atrakcyjności turystycznej miasta. Co ciekawe co roku wojewoda pomorski miejscowościom, które pobierają ten podatek dokłada do kasy równowartość zebranej kwoty. Daje to więc ponad mln zł, które można przeznaczyć na miejskie inwestycje. Przykładowo w 2012 roku z opłaty uzdrowiskowej ma być dokończona budowa Parku Zdrojowego przy promenadzie oraz kładka z ulicy Kościelniaka na zachodnią stronę. Niestety urzędnicy od lat twierdzą, że ściągalność opłaty uzdrowiskowej jest bardzo mała. Co roku podejmowane są działania mające na celu zwiększenie wpływów (karnet wakacyjny dla wczasowiczów, kontrole miejsc noclegowych itp.) ale przynoszą one niewielkie skutki. Dlatego, aby zwiększyć dochody do miejskiej kasy podjęto decyzję o podniesieniu opłaty aż o 30 procent. Części radnych się ten pomysł jednak nie podobał.


- Nic tą podwyżką nie zyskamy – mówi radny Grzegorz Koski. - Tylko zmniejszymy wpływy do kasy miasta i wystraszymy kwaterodawców. W ciężkich czasach miasto powinno im pomagać docierać do osób, które nie płacą tego podatku. Bo u nas problem jest ściągalność opłaty uzdrowiskowej. Powinno się również położyć większy nacisk na promowanie tej opłaty i korzyści jakie może przynieść turystom i mieszkańcom. Co ciekawe urzędnicy nie konsultowali tej zmiany ze środowiskiem turystycznym.


alt


- Podnoszenie opłaty uzdrowiskowej to zły pomysł – mówi Jacek Traczyk, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ustka”. - Nie wiadomo nawet, czy spowoduje to większe wpływy do kasy. Już teraz właściciele pensjonatów i miejsc noclegowych obłożeni są dużymi kosztami prowadzenia działalności. Dodatkowe zwiększanie opłat będzie dla nich niekorzystne. Może więc dojść do tego, że zwiększy się szara strefa firm i osób w Ustce, które nie będą płacić tego podatku. Moim zdaniem urzędnicy zamiast zajmować się podnoszeniem tego podatku powinni znaleźć skuteczny sposób na jego pobieranie.


Ostatecznie jednak większością głosów na ostatniej sesji opłata uzdrowiskowa została podniesiona. Radni chcą jednak aby urzędnicy przeznaczyli więcej pieniędzy na promocję. Chcą również aby wszystkie inwestycje wykonane z tej opłaty były oznakowane podobnie jak inwestycje z dotacją unijną.


Opłata uzdrowiskowa w innych miejscowościach nadmorskich
Ustka 2,6 zł osoba dorosła 1,3 zł dziecko
Świnoujście 4 zł osoba dorosła 2 zł dziecko
Darłowo – 2 zł osoba dorosła 1 zł dziecko
Sopot – 4 zł osoba dorosła 2 zł dziecko
Kołobrzeg 3 zł osoba dorosła 1,5 zł dziecko
Hubert Bierndgarski


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież