Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Podwyżka czynszów w słupskich mieszkaniach komunalnych

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 grudnia 2011 08:20

altO 100 procent od stycznia 2013 roku wzrosną w Słupsku czynsze w mieszkaniach komunalnych. To efekt uchwały, którą na ostatniej sesji przegłosowali słupscy radni. Spowoduje to, że zamiast 4,46 zł za metr mieszkania zapłacimy ponad 9,9 zł. Wcześniej, bo w połowie 2012 roku planowana jest 15 procentowa podwyżka opłat. Urzędnicy wprowadzają jednocześnie system ulg i zniżek w opłatach. Ulgi zależne będą od dochodu na rodzinę. Maksymalnie mogą wynieść 60 procent opłat za mieszkanie.


Obecnie stawka bazowa za czynsz w mieszkaniu komunalnym w Słupsku wynosi 4,46 zł. Fizycznie jednak w wielu mieszkaniach opłaty są niższe bo w oparciu o standard i położenie mieszkania liczone są ulgi. Jedynie w nowych mieszkaniach czynsz wynosi 6 zł. Urzędnicy przekonują, że zmiana nie wpłynie negatywnie na czynsze osób najbiedniejszych.


- To całkowita zmiana filozofii mieszkaniowej w Słupsku – mówi Krzysztof Sikorski, wiceprezydent Słupska. - W naszym mieście mieszkania komunalne zajmują dwie grupy społeczne. Jedna z nich to osoby i rodziny biedne i tu mogę zapewnić, że nowe stawki czynszu nie obejmą tych rodzin i nadal będą płacić tyle ile obecnie. Właśnie dzięki zastosowaniu specjalnych dodatków i ulg. Natomiast druga grupa to rodziny bardziej zamożne, które naszym zdaniem będzie stać na takie rozwiązania.


altNa przykład rodzina, która zajmuje 50-metrowe mieszkanie, będzie mogła uzyskać maksymalną, 60-procentową zniżkę, jeśli miesięczny dochód na członka rodziny nie przekroczy 618 zł. Zgodnie z uchwałą zniżki dochodowej nie uzyskają te rodziny, w których dochód na jedną osobę przekroczy 1090 zł miesięcznie, a w przypadku gospodarstw jednoosobowych 1456 zł. Zdaniem urzędników nowe opłaty spowodują również, że zwolnią się duże mieszkania w których obecnie mieszka tylko jedna albo dwie osoby.
Nie wszystkim radnym takie rozwiązanie się podobało. Zdaniem radnych Prawa i Sprawiedliwości takie drastyczne zmiany w opłatach zostaną źle odebrane przez społeczeństwo.


- Rozumiem, że podwyżki są konieczne ale naszym zdaniem powinny być wprowadzane małymi krokami tak, aby mieszkańcy nie odczuli zbytnio tych opłat – mówi radni Tadeusz Boborowski.

Radna Krystyna Danilecka-Wojewódzka powiedziała natomiast, że nowy system pomoże w końcu zdobyć pieniądze na gruntowne remonty i modernizacje mieszkań komunalnych.
- Musimy jednak pilnować tego, aby system ulg i dodatków wspomagał rodziny biedne. Nie możemy pozwolić aby czynsze były dla nich za wysokie – dodaje radna.


Za zmianą uchwały głosowali również słupscy radni PO
Hubert Bierndgarski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież