Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kosakowo staje okoniem wobec planów władz Gdyni

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 czerwca 2018 15:40

altRadni z Kosakowo jako jedyni z grona zgromadzenia wspólników, nie zgodzili się na zbycie części udziałów w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni.


Przypomnijmy, jednym z punktów majowej sesji Rady Miasta Gdyni było wyrażenie zgody na zbycie niemal połowy udziałów w ważnej dla miasta instytucji, jakim jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Bez żadnych konsultacji, czy to z mieszkańcami, czy choćby pracownikami PEWiK-u, radni Samorządności prezydenta Wojciecha Szczurka bezwarunkowo podnieśli ręce „za”.


Podobną decyzję podjęły rady m.in. w Wejherowie i Redzie. Jedynie w Kosakowie rajcy powiedzieli „nie”.
- Uchwała, na której bardzo zależało miastu Gdynia, niestety, albo i „stety”, w naszej radzie nie uzyskała odpowiedniej większości głosów – poinformował Henryk Palczewski ze Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Kosakowo. - Patrząc na zadowolone miny 6 radnych, którzy głosowali „za” ogarniał mnie pusty śmiech, wyraźnie napawali się dumą, nie wiedząc, że zabrakło im jednego głosu, żeby uchwała przeszła bezwzględną większością głosów. Ostateczną decyzję i tak wyda wojewoda, albo sąd administracyjny.


Sześciu innych radnych z Kosakowa wstrzymało się od głosu, a dwóch było „przeciw” udzieleniu zgody na zbycie swoich udziałów przez gminę. Jedną z nich była Mirosława Piotrowska.

- Mój głos na „nie” był podyktowany tylko troską o przyszłość naszej gminy i ludzi, którzy mi zaufali. Uważam, że PEWIK ma wobec nas moralne zobowiązania, których wójt nie wyegzekwował. A była chyba ostatnia okazja – powiedziała portalowi wybrzeze24.pl.


Uzasadnienie stanowiska radnej Mirosławy Piotrowskiej ws. głosowania dot. zbycia 49 procent udziałów spółki
Podczas zwołanej 7 czerwca b.r. w trybie nadzwyczajnym sesji Rady Gminy odbyło się głosowanie projektu uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na zbycie 49% naszych udziałów w 0.35% kapitale zakładowym jaki posiadamy w spółce PEWIK z ograniczoną odpowiedzialnością w Gdyni oraz określenia procedury wyłonienia nabywcy udziałów w trybie negocjacji z zaproszeniem.

W wyniku głosowania 6 radnych poparło ten projekt, 2 radnych  było „przeciw” i 6 radnych „wstrzymało się”.

Byłam przeciwna podjęciu tej uchwały ponieważ, za niewielkie pieniądze, praktycznie pozbywamy się wpływu na dalsze funkcjonowanie spółki. Zlokalizowana na naszym terenie w Dębogórzu Wybudowaniu Grupowa Oczyszczalnia Ścieków należąca do PEWIKu przez cały czas wyprowadza ścieki do zatoki kanałem, który nie ma dna i nie ma też pozwolenia wodno- prawnego na wprowadzanie ścieków do gruntu. Należy wspomnieć, iż pierwotnie płynęły ścieki tylko podczyszczane mechanicznie.

Po przeprowadzonej modernizacji, stan badanych ścieków nie budzi zastrzeżeń, jednak pozostało wiele „zaszłości”, które przy tej okazji należało by wyjaśnić. Po dzień dzisiejszy nie jest uregulowana sytuacja prawna kanału. PEWIK korzysta z tzw. użyczenia, które z mocy prawa (użyczający) zapewnia drugiej stronie (biorący) bezpłatne używanie.

Zdegradowane gleby stanowią zagrożenie dla Głównego Zbiornika Wód Podziemnych Nr110  wody pitnej dla Trójmiasta. Nie prowadzi się badań jakości wód powierzchniowych przy kanale ściekowym w zakresie parametru elementów biologicznych, fizykochemicznych i ekologicznych. Ogólny stan JCWP wykazany jest jako parametr niebadany.

Jako radna Mostów i Mechelinek poprzez interpelacje domagam się zbadania gruntów wzdłuż kanału. Był przegłosowany wniosek rady, były pieniądze i praktycznie żadnych ze strony urzędu działań w tym kierunku. Jeśli dziś przy obecnym stanie prawnym nie jesteśmy w stanie zadbać o nasze interesy, to tym bardziej po zbyciu naszych udziałów w Spółce. Władze Gdańska też sprzedały przedsiębiorstwo zajmujące się ściekami, gdzie miała miejsce ostatnio poważna awaria. Jaką mamy gwarancję, że sprzedany PEWIK zadba o stan swoich urządzeń? To bardzo ważne dla nas mieszkańców.

Z treści załączników dołączonych do uchwały wynika, iż możliwe jest zbycie przedsiębiorstwa spółki, jego podział lub przekształcenie, a nawet likwidacja. Podejmując w tym zakresie uchwałę nie będzie decydować Rada Gminy, lecz Zgromadzenie Wspólników. Przy wyrażeniu zgody na zbycie udziałów wystarczy uzyskanie „kwalifikowanej większości głosów (tak, aby uchwała nie mogła być podjęta bez oddania głosu „za” przez wybranego nabywcę)”.

Mimo informacji o zakazie zbycia lub obciążania udziałów Spółki przez okres ustalony w toku negocjacji, nie krótszym niż przez okres odkupywania przez Spółkę udziałów nabywcy w celu ich umorzenia chyba, jednocześnie przyzwalana jest zgoda na zbycie wyrażona przez Radę Nadzorczą lub inny organ spółki w formie uchwały.

Ponadto obecnym Wspólnikom Spółki będzie przysługiwało prawo pierwszeństwa nabycia udziałów zbywanych przez innego wspólnika spółki.

Co to w praktyce oznacza dla nas?

W kwestiach dotyczących nabywcy udziałów Spółki zawarte są informacje na temat zwrotu zainwestowanego kapitału (wraz z kosztem kapitału nabywcy) będzie mógł być dokonywany przez wypłatę dywidendy na rzecz nabywcy, (chyba niezależnie od wyników finansowych). Rozpoczęcie umarzania nakładów nastąpi nie wcześniej niż w 2019 r i zakończy nie później niż w roku 2037. Wówczas nabywca przestanie być wspólnikiem Spółki.

Dyskusyjne były przedłożone do uchwalenia same procedury wyłonienia nabywcy udziałów spółki PEWIK w trybie negocjacji z zaproszeniem, gdzie w postanowieniach końcowych ostatecznie zastrzeżono sobie prawo do zmiany procedury i harmonogramu sprzedaży udziałów bez podania przyczyny. Jaki był sens przyjmowania przez radnych takiego dokumentu?

Podejmując uchwałę zaciągamy pewien „rodzaj pożyczki” spłacanej przez 18 lat z zakładanych zysków. W naszym przypadku to kwota ok. 600 tysięcy dla której 6 radnych podniosło rękę.

Czy uchwała jest prawomocna? – mam wątpliwości. W tym przypadku powinna decydować zwykła, czy bezwzględna ilość głosów? Mam nadzieję, że rozstrzygną to fachowcy.

Obecnie PEWIK osiąga wysokie dochody. Dla Wspólnika o 49% udziałach oraz pozostałych Wspólników być może pozyskanie tym sposobem pozyskanie dodatkowych środków finansowych, stanowi świetny interes ekonomiczny. Dla naszej gminy to żadne korzyści. Mamy niewielkie udziały i pieniądze i wiele spraw kluczowych nieuregulowanych. Liczą się fakty.


Ponadto Umowa Spółki „PEWIK Gdynia SP. z o. o.” zawiera zapisy, które nie wymagają komentarza. Cytuję:

1. Wspólnicy są zobowiązani do wnoszenia dopłat, proporcjonalnie do posiadanych udziałów

2. Wysokość i terminy dopłat oznaczone zostaną w miarę potrzeby uchwałą Zgromadzenia Wspólników.

3. Dopłaty mogą być zwrócone wspólnikom na mocy uchwały Zgromadzenia Wspólników pod warunkiem, że nie są potrzebne do pokrycia strat bilansowych Spółki.

Podczas obrad nie było Wójta, który jest członkiem Rady Nadzorczej PEWiKu. Zastępował go Wicewójt.

radna Rady Gminy Kosakowo
Mirosława Piotrowska

raz



Newer news items:
Older news items: