Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma... Gdańskie talenty - kino w mieście » Paweł Orłowski, polityk PO, był już sopockim spikerem, wiceprezydentem miasta, posłem, wiceministrem...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
wtorek, 21 czerwca 2022 17:54
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
Elewarr Sp. z o.o. zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców gmin
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych

W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb Zenona Plecha. Jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego i światowego żużla spoczął w Alei Zasłużonych.


Zenon Plech został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Srebrzysko obok m.in. Brunona Synaka, Arama Rybickiego. Zenon Plecha pożegnała rodzina, przedstawiciele Stali Gorzów, której był wychowankiem i Wybrzeża Gdańska, który reprezentował przez 10 lat i w którym zakończył karierę, koledzy z toru oraz liczne grono kibiców.

alt


alt


alt


- Mam dużo wspomnień z Zenkiem - powiedział Józef Jarmuła. - Pamiętam jak przyjechałem do Gdańska. Czułem się dobrze, prowadziłem, Zenek wyprzedził mnie. Potem w parkingu powiedział coś czego nigdy nie powiedziałby zadufany w sobie zawodnik "Józek, ty nie masz na czym jechać". Taki właśnie był. Nie chwalił się, że był lepszy i wyprzedził rywala. Zenek czekaj na nas!

- Tata nie chciałbym żebyśmy się smucili - powiedziała Kaja, córka Zenona Plecha. - Na pewno jest teraz szczęśliwy. Mam nadzieję, że tam gdzie trafił jest dużo jezior, w których będzie mógł łowić ryby. Że jest dużo lasów, w których będzie zbierał grzyby. Tata był wesołym człowiekiem i takim Go pamiętajmy.

alt


W ostatniej drodze towarzyszył Zenonowi Plechowi ryk odpalonego motocykla FIS.

Żegnaj mistrzu
Ta śmierć przyszła za wcześnie. Wydaje się, że to niemożliwe, tacy ludzie nie umierają, a jednak. Czasami spotykaliśmy się na porannej kawie i herbacie, rozmawialiśmy o wielu sprawach, nie byliśmy jakoś specjalnie zaprzyjaźnieni, ale rozmowa z Zenkiem wnosiła wiele spokoju, wyciszała rozedrgany świat, pozwalała resztę dnia przeżyć na większym luzie. Imponowała mi ta jego cecha, myślę, że pozwalała mu przeżywać liczne urazy nabywane podczas zawodów. Pamiętam jak pokonywał wielki ból po poparzeniu ręki do żywego. Takich wypadków na torze wydarzało się wiele, ale był twardzielem. Po kilku dniach z wielkim bólem już startował dla swojego klubu w Gdańsku.

Swoje życie opisał w książce „Zenon Plech w cieniu złota”. Zasłużył na złoto w Indywidualnych Mistrzostwach Świata, dwukrotnie otarł się o ten tytuł kiedy zdobył brązowy medal w 1973 roku i w 1979 roku kiedy został wicemistrzem świata.

Dziś wspominam go jako sportowca, który bez specjalnego zadęcia podchodził do życia, co w tej chwili zdarza się bardzo rzadko. Na uroczystość pogrzebową, przybyły tysiące kibiców, przyjechali koledzy z Gorzowa macierzystego klubu, ale również kibice z całego kraju.

Wspaniałe pożegnanie wygłosił Józef Jarmuła kolega z toru legenda polskiego żużla. Wiele rozdzierających wspomnień i ta przejmująca melodia żużlowego motoru, na ostatnim wirażu życia wyciskająca łzy. Pożegnaliśmy wielkiego sportowca i wspaniałego człowieka. Żegnaj mistrzu.

Stanisław Seyfried
Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież