Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pomorska Nagroda Fair Play im. Andrzeja Grubby

O decyzji ustanowienia dorocznej Pomorskiej Nagrody Fair Play im. Andrzeja Grubby powiedział rektor AWFiS Gdańsk prof. Waldemar Moska, przy okazji memoriałowego spotkania piłki nożnej w rocznicę urodzin Andrzeja Grubby. Nagroda Fair Play im. Andrzeja Grubby to pomysł rektora Moski i Marka Formeli, redaktora naczelnego "Gazety Gdańskiej". Projekt ustanowienia takiej nagrody poparł uczestniczący w turnieju wojewoda pomorski Ryszard Stachurski. 


Do pomysł z entuzjazmem odnieśli się nasi rozmówcy.

Andrzej Kowalczys, animator sportu: - Są dwie strony tego medalu. Pierwsza to taka, że zbyt późno zrodził się taki pomysł. I ta druga strona, dobrze się stało, że wreszcie taka nagroda zostanie ustanowiona. Określenie fair play zwłaszcza tu na gdańskim Pomorzu kojarzy się z najlepszym polskim sportowcem Andrzejem Grubbą, laureatem wielu plebiscytów. Aby jednak pomorska nagroda nie była wydarzeniem niszowym, powinno ją przyznawać grono osób znanych nie tylko w sporcie, ale również w innych dziedzinach życia, jak nauka, czy kultura.

Leszek Marsz, były żużlowiec GKS Wybrzeże Gdańsk (w latach 1968-1980), członek kadry narodowej: - Andrzej Grubba, to szlachetna i kryształowa postać. To pierwszy polski pingpongista, który pokonał Chińczyków. Zawsze grał fair play i był wzorem dla młodzieży. Pomysł ustanowienia takiej nagrody jego imieniem jest doskonały. Już jego imię od kilku lat nosi Centrum Szkolenia PZTS im. Andrzeja Grubby w Gdańsku przy ul. Meissnera.
Taką nagrodę fair play było by celowe przyznawać corocznie najbardziej zasługującym na nią pomorskim sportowcom. Przypominam sobie miłe zdarzenie sprzed kilkunastu laty, gdy z Henrykiem Żyto wraz z innymi zawodnikami zostaliśmy zaproszeni na zawody żużlowe w Opolu pod tytułem „Pierwszy żużlowy mistrz świata Jerzy Szczakiel zaprasza”. Otóż po meczu podczas spotkania towarzyskiego i pogawędek Jerzy Szczakiel przypomniał nam, jak to znacznie wcześniej podczas zawodów o zloty kask w Gorzowie pożyczyłem mu swoje zębatki, bo nikt nie chciał mu pomoc. Nie mogłem pogodzić się z tym, że tak utytułowany zawodnik ma przegrać już w parkingu, a nie na torze i oddałem mu swój komplet zębatek. Przez to w trakcie gorzowskich zawodów nie miałem szansy dopasować motocykla do nawierzchni toru. Nawet o tym zdarzeniu już nie pamiętałem, ale miałem ogromną z tego faktu wewnętrzną satysfakcję, że kolega po tylu latach to pamiętał i w gronie znajomych nam to przypomniał.

Mirosław Seidel, wieloletni pracownik klubu ASZ AWFiS Gdańsk, od ośmiu lat organizator w czerwcu ogólnopolskiego turnieju tenisa stołowego pt. Dzieci Andrzejowi Grubbie: - Nie bez kozery mówi się, że to właśnie Andrzej Grubba wyprowadził dyscyplinę sportową jaką jest tenis stołowy ze świetlic na światowe salony. To on był wzorem dla rzeszy młodzieży, która upatrywała w nim również zawodnika grającego i postępującego w życiu fair play. Tą jego wzorową postawę kilkakrotnie doceniano nawet w aspekcie międzynarodowym. Nagroda fair play jego imieniem pozwoli tu na Pomorzu corocznie doceniać jego naśladowców. Wspomnę, że jako współtwórca czasopisma Panorama AWFiS Gdańsk wraz z red. naczelnym Włodzimierzem Amerskim kilkakrotnie opisywaliśmy wzorowe zachowania pomorskich sportowców, jak choćby żeglarzy czy judoków, którzy zostawali doceniani przez Polski Komitet Olimpijski i przyznawano im ogólnopolskie nagrody fair play.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież