Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Marcin Czugan: Rywalizacja, ale w duchu fair play

Rozmowa z Marcinem Czuganem, członkiem Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych, organizatorem V Halowego Turnieju Piłki Środowisk Prawniczych- W tym roku już po raz piąty OIRP Gdańsk organizuje Halowy Turniej Piłki Środowisk Prawniczych. Skąd pomysł na takie wydarzenie?
Marcin Czugan: Zainspirowany innymi halowymi turniejami piłkarskimi, nie tylko prawniczymi, pomyślałem, że dobrze by było, aby Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku również organizowała takie wydarzenie dla prawników. Poza tą bezpośrednią inspiracją, istniała jeszcze inna bardzo ważna przyczyna – jesteśmy pasjonatami piłki nożnej, uwielbiamy grać. Z grą jest oczywiście związana odwieczna chęć mierzenia się z przeciwnikami, a nie ma lepszego miejsca do rywalizacji z innymi zespołami, jak turniej piłkarski, gdzie jednego dnia spotyka wiele drużyn. Tak właśnie powstał I Halowy Turniej Piłki Nożnej Trójmiejskich Środowisk Prawniczych 9 marca 2013 roku w Pruszczu Gdańskim. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że nie zdołalibyśmy zorganizować tego pierwszego turnieju ani następnych edycji gdyby nie duża pomoc – od pierwszej edycji – Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Dostaliśmy i wciąż dostajemy wsparcie finansowe, które pozwala nam pokryć koszty organizacji turnieju.


- Jaki był główny cel, który przyświecał Panu przy organizacji pierwszego z turniejów?
Marcin Czugan: Początkowo miało być to spotkanie piłkarskie środowisk prawniczych regionu Trójmiasta i okolic. I tak rzeczywiście było. W I turnieju wystąpili przedstawiciele niemal wszystkich zawodów prawniczych czyli sędziowie, adwokaci, komornicy sądowi, notariusze i oczywiście my – radcowie prawni. Cechą charakterystyczną było to, że wszystkie samorządy były z Trójmiasta, a więc osiągnęliśmy swój zamierzony cel. Na II edycję turnieju zgłosili się jednak reprezentanci Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu i Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie, a więc nie było wyjścia – zdecydowaliśmy, że nasz turniej nie będzie już tylko wydarzeniem lokalnym, ale zyska rangę ogólnopolskiego. W tym roku w turnieju będziemy gościć zawodników z Białegostoku, Bydgoszczy, Krakowa, Olsztyna, Torunia, Szczecina, no i oczywiście z Gdańska.


- Początkowo gdański turniej był wydarzeniem lokalnym. Obecnie jednak spodziewacie się gości z Krakowa, Białegostoku czy Torunia. Czy docelowo planujecie rywalizować z Mistrzostwami Polski radców prawnych, które odbywają się w Kielcach i jakie są podstawowe różnice między tymi dwoma wydarzeniami?
Marcin Czugan: Tak jak wspomniałem wcześniej, na bazie sukcesu I edycji i w związku z zainteresowaniem turniejem drużyn spoza regionu Trójmiasta, w sposób naturalny rozszerzyliśmy jego skład na drużyny spoza naszego regionu. Potwierdzam również, że Mistrzostwa Polski Radców Prawnych odbywają się corocznie w Kielcach. Naszym zamiarem nigdy jednak nie było tworzenia turnieju wyłącznie dla radców prawnych, stąd w żadnej mierze nie rywalizujemy z Kielcami. Nasz turniej to wydarzenie i spotkanie reprezentantów wszystkich środowisk prawniczych. Tak początkowo nakreśliliśmy cele naszego turnieju i będziemy w tym konsekwentni. A Kielcom życzymy w dalszym ciągu utrzymania wysokiego poziomu organizacyjnego Mistrzostw Polski Radców Prawnych. Sami jeździmy na ten turniej, bo to ciekawe i inspirujące wydarzenie branżowe.


- Jak wygląda współpraca z Gminą Pruszcz Gdański, bo to przecież na jej terenie co roku odbywają się zmagania?
Marcin Czugan: Nasz turniej rozgrywany jest w Pruszczu Gdańskim. Zdecydowały o tym dwa czynniki. Po pierwsze znakomita hala Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Pruszczu Gdańskim, ze świetną nawierzchnią, to wymarzone miejsce na organizację turniejów piłkarskich. Drugi czynnik to współpraca ze szkołą i władzami Pruszcza Gdańskiego. Współpraca odbywa się bez zarzutów, a Burmistrz Miasta Pruszcz Gdański od pierwszej edycji objął nasz turniej swoim patronatem honorowym. Bardzo się z tego powodu cieszymy i dziękujemy za to wsparcie.


- Czego możemy się spodziewać w jubileuszowym V Turnieju i czy przewidziane są jakieś dodatkowe atrakcje?
Marcin Czugan: W tym roku zamierzamy zorganizować mecz pokazowy z okazji piątej, jubileuszowej, edycji turnieju. Będzie to spotkanie reprezentacji Samorządowców z Pruszcza Gdańskiego i Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych z Gdańska, czyli organu zarządzającego Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku. Zawalczymy o specjalny Puchar Dziekana OIRP Gdańsk. Zapowiada się interesujące spotkanie, ale przede wszystkim dobra zabawa w duchu fair play. Bo przecież o zabawę tu chodzi w największym stopniu. Mamy nadzieję, że przeciwnicy nie przygotują się za bardzo do tego spotkania.


- Kończąc warto spytać jakie sportowe cele przyświecają w tym roku reprezentacji OIRP Gdańsk i na jakich zawodników w barwach warto zwrócić szczególną uwagę.
Marcin Czugan: Jako kapitan drużyny nie mógłbym powiedzieć niczego innego jak to, że walczymy wyłącznie o zwycięstwo w turnieju. Oczywiście plany zweryfikuje boisko, ale na pewno chcemy powalczyć o jak najlepszy rezultat. Tegoroczny turniej to zdecydowanie najmocniejsza obsada w historii z byłym Mistrzem Polski Radców Prawnych w halową piłkę nożną – OIRP Bydgoszcz – na czele. Z uwagi na fakt, że gramy na hali, to ciężko wskazać kluczowych zawodników. Z doświadczenia wiemy, że gra halowa wymaga wysokiego poziomu od wszystkich zawodników, gdyż kluczowe są tu systematyczne zmiany i szeroka, wyrównana kadra. I tu mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością – skład drużyn V Halowego Turnieju Piłki Nożnej Środowisk Prawniczych w Pruszczu Gdańskim, organizowanego przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Gdańsku, zapewni wysoki poziom sportowy, a wszystko w duchu rywalizacji fair play. Serdecznie zapraszamy zatem wszystkich do kibicowania i uczestnictwa w dniu 4 marca 2017 roku od godziny 9:00 do 17:00  w tym piłkarskim święcie prawników, które odbywa się tradycyjnie w hali Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, ulica Niemcewicza 1.


Rozmawiał Tomasz Łunkiewicz

V Halowy Turniej Piłki Nożnej Środowisk Prawniczych wspiera Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież