Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jeschke: Ze spokojem szykuje się na mistrzostwa świata w Moskwie

Rozmowa ze sprinterką Martą Jeschke, siódmą w jubileuszowym 60 plebiscycie na Sportowca Pomorza

- To chyba zaszczyt dla zawodniczki SKLA Sopot znaleźć się w tak doborowym gronie...
Marta Jeschke: Nie spodziewałam się tego, że znajdę się w tej dziesiątce. Tym bardziej, gdyż kandydowało ponad 30 sportowców. Bardzo się cieszę z tej niespodzianki. Z tego, że czytelnicy oddawali na mnie głosy. W plebiscycie tym brałam udział kilka lat temu, ale już nie pamiętam jakie zajęłam miejsce.


- Przypomnijmy, jakie osiągnęłaś największe sukcesy w minionym roku?
Marta Jeschke: Jako moje główne osiągnięcie uznaję brązowy medal w mistrzostwach Europy w Helsinkach w sztafecie 4x100 z czasem 43.03, no i oczywiście udział w igrzyskach olimpijskich w Londynie. Uzyskany tam wynik naszej sztafety jest porównywalny do osiągnięć Polek z czasów Ireny Szewińskiej. Na igrzyskach w Londynie biegałam też sto metrów i czasem 11.42 sekundy wyrównałam swój najlepszy rezultat sezonu. Ale to niestety nie dało mi wejścia do dalszej rundy. Wystartowałam w biegu nr 2, a na metę przybiegłam szósta. Do półfinału wchodziły trzy najlepsze sprinterki. Do wyrównania rekordu życiowego zabrakło mi zaledwie 0.09 sekundy. W sztafecie zajęłyśmy 9 miejsce, a do finału kwalifikowało się tylko osiem najlepszych zespołów. Odpadłyśmy w ładnym stylu uzyskując dobry czas 43,04 sekundy. Po prostu w świecie znacznie podniósł się poziom żeńskich sztafet 4x100 metrów. Znacznie lepsze od europejek są czarnoskóre sprinterki z uwagi na korzystniejsze warunki genetyczne i fizyczne. W minionym roku zdobyłam też wicemistrzostwo Polski w biegu na 100 metrów w Bielsku Białej, gdzie jest chyba najlepszy stadion lekkoatletyczny.


- Jakie plany na rok bieżący?
Marta Jeschke: Jako główny plan moich startów, to uczestnictwo w mistrzostwach świata, które w sierpniu zostaną rozegrane w Moskwie. To oczywiście przymiarka do sztafety, a co do startu indywidualnego na 100 czy 200 metrów zależy od  przygotowania do sezonu. Wcześniej wezmę też udział w marcowych halowych mistrzostwach Polski, ale nie przywiązuje do nich zbyt dużej wagi. Będzie to takie przetarcie w okresie przygotowawczym do najważniejszego startu. Oczywiście będę musiała w okresie startowym, to jest już od maja 2013 na jakimś z mitingów lub na mistrzostwach Polski uzyskać odpowiednie minimum kwalifikujące mnie i sztafetę do moskiewskich mistrzostw świata. 


alt- Przypomnijmy też, jakie masz najlepsze rezultaty.

Marta Jeschke: Na setkę mam 11.33 sekundy, a na 200 metrów 23.19 sekundy. Te wyniki dokładnie zna moja cała rodzina, która dokładnie śledzi moje poczynania na bieżni. Tak samo przy każdym starcie trzyma za mnie kciuki mój chłopak Sebastian Jachimowicz-Głogowski, również lekkoatleta, oszczepnik z klubu AZS AWFiS Gdańsk. Rzucił jednak uprawianie tej konkurencji, bo jak twierdzi, wszystko go zaczęło boleć.


- Pamiętam, jak latem na kortach AWFiS Gdańsk grałem z nim w tenisa, a ty nam się przyglądałaś i również próbowałaś swoich sił w odbijaniu małą piłeczką przez siatkę.
Marta Jeschke: Istotnie przypominam sobie, jak Sebastian uczył mnie grać w tenisa.


- Wcześniej grając w parze z rówieśnikiem kilkakrotnie przegrał w debla z o wiele starszymi przeciwnikami, z których jednym z nich byłem ja. Okazało się, że na korcie młodość, zwinność i siła to nie wszystko w porównaniu do rutyny i doświadczenia.
Marta Jeschke: Coś w tym musi być, bo jak sobie przypominam, to długo nie mogli strawić tych sromotnych porażek na korcie ze znacznie starszymi rywalami od siebie.  


- W wojsku, jako 27-letnia jeszcze panna, masz stopień starszego marynarza. Czy wojsko nie przeszkadza w treningach i przygotowaniach do startów?
Marta Jeschke: Od wojska jako zawodowy żołnierz mam duże wsparcie. Moi przełożeni na szczęście wiedzą, że sport u mnie jest na pierwszym planie i nie robią mi żadnych utrudnień w treningach. Ponadto w Łodzi kończę licencjat z wychowania fizycznego. Obecnie otrzymuję stypendium od Polskiego Związku LA za brązowy medal na ME i to pod okiem trenera Michała Modelskiego pozwala mi spokojnie szykować się na Moskwę...

Rozmawiał: Włodzimierz Amerski (były lekkoatleta)
Fot. Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież