Rozmowa z długodystansowcem Marcinem Chabowskim, ósmym zawodnikiem w jubileuszowym 60 plebiscycie na Sportowca Pomorza
- Ma pan 26 lat, apogeum maratończyka, to 30 lat, a schyłek, to 36 lat.
Marcin Chabowski: To jeszcze tyle lat czeka mnie sportowej kariery. Mam nadzieję, że dotrwam.
- W latach 2000-2008 był pan zawodnikiem Wejhera Wejherowo, a od 2009 reprezentował barwy klubu WKS Flota Gdynia, w którym jakoś pan nie dotrwał...
Marcin Chabowski: Istotnie, od niedawna jestem w STS Pomerania Szczecinek. Jest to miejscowość w zachodniopomorskim, pomiędzy Piłą a Koszalinem. Moje związki ze Szczecinkiem datują się od kilkunastu lat. Tam na obozie szkoleniowym poznałem Monikę, sprinterkę Pomeranii i po kilku latach znajomości zawarliśmy związek małżeński. We Flocie brakuje funduszy dla sportowców. Ale ja nadal jestem szeregowym marynarzem Komendy Portu Wojennego Gdynia.
- Udział w takiej jubileuszowej gali, to chyba spore wyróżnienie...
Marcin Chabowski: Oczywiście, tym bardziej, że konkurencja była bardzo duża i znalezienie się na 8 miejscu jest dla mnie dużym zaskoczeniem. Czuję się doceniony jako maratończyk.
- Jako sportowiec, któremu kontuzja nie pozwoliła na start w igrzyskach olimpijskich w Londynie...
Marcin Chabowski: To było na trzy tygodnie przed startem. A miałem już uzyskany drugi w kraju czas kwalifikacyjny. Pojechał Henryk Szost, 30-letni zawodnik Grunwaldu Poznań, który na igrzyskach olimpijskich w Londynie zajął 9. miejsce, najlepsze spośród europejskich biegaczy. Żal więc nadal pozostaje.
- Jakie zatem plany startowe na 2013 rok?
Marcin Chabowski: Planuję maraton, albo warszawski albo londyński. Jeden z tych dwóch, ale oba odbywają się w tym samym terminie 21 kwietnia. Ale aby poniekąd zrekompensować sobie igrzyska w Londynie, chyba tam będę uczestniczył w maratonie.
- Trener jest ten sam Rosjanin Leonid Szwecow...
Marcin Chabowski: Tak, kiedyś był doskonałym maratończykiem z wynikiem 2,09,16, lepszym ode mnie. Ja mam najlepszy czas 2,10,07 godz. co jest piątym rezultatem w historii polskiego maratonu. A wynik 2.10,30 był limitem na Londyn. W tym roku będę też uczestniczył w biegach ulicznych. Z pewnością po raz kolejny wystartuję w Biegu św. Dominika, który jest najlepiej zorganizowaną uliczną imprezą biegową w Polsce. Mam nadzieję, że po raz kolejny uda mi się pokonać Kenijczyków i ostatecznie wygrać w tej imprezie.
Marcin Chabowski (Flota Gdynia) wywalczył w Gdańsku 2011 roku tytuł mistrza Polski w biegu ulicznym na 10 km. Zwycięzcą XVIII Biegu św. Dominika został Kenijczyk Cosma Kyewa, który wynikiem 28.48 min ustanowił rekord trasy. Poprzedni wynosił 28.55 i należał do Marcina Chabowskiego.
- Czy ma pan jakieś finansowe wsparcie?
Marcin Chabowski: Najbardziej wspiera mnie żona Monika, a finansowo dwie firmy ASICS i Northpol z Wejherowa. Usilnię poszukuję sponsorów, bo przygotowania do sezonu pochłaniają sporo finansowych nakładów.
- A PZLA nie jest zainteresowane pańskim szkoleniem jako maratończyka?
Marcin Chabowski: PZLA jest zainteresowane tylko jednym zawodnikiem - Henrykiem Szostem. To rekordzista Polski w maratonie z czasem 2.07:39. W początkach grudnia 2012 zajął on trzecie miejsce w japońskiej Fukuoce z drugim wynikiem w historii polskiego maratonu. Na szczęście Komenda Portu Wojennego Gdynia też mi pomaga na miarę swoich możliwości.
- W tej fazie przygotowań do sezonu na czym polegają treningi?
Marcin Chabowski: Obecnie trenuję dwa razy dziennie, ale wybuch formy ma nastąpić na konkretne zawody. Podczas półmaratonu warszawskiego 21 marca jeszcze nie będę miał pełnej formy. Ale jest to akurat miesiąc przed londyńskim maratonem. Trener tak ustala treningi, aby forma przyszła na tydzień przed tym docelowym maratonem londyńskim. W ramach treningów dużo też ćwiczę na siłowni, mam również ćwiczenia sprawnościowe. Podstawą jest oczywiście bieganie. W ciągu dnia pokonuję minimum 30 km i dopiero po tym są te różne ćwiczenia. Najdłuższe treningi dziennie to przebiegnięcie 35 kilometrów.
- Gdzie pan głównie biega - po plaży, po ulicach czy w lesie?
Marcin Chabowski: Głównie biegam po lasach w Wejherowie. Teraz będę się przygotowywał we Włoszek, a następnie w USA. O tej porze roku w Polsce nie da się trenować. Jest za zimno. Już w najbliższy wtorek 8 stycznia na miesiąc czasu wyjeżdżam do Włoch do miejscowości Ostia, a następnie też na miesiąc do USA. A konkretnie do Albuquerque, największego miasta stanu Nowy Meksyk w USA, o ponad 2 mln mieszkańców. Dlatego tak daleko, bo panuje tam doskonała dla mnie temperatura plus 10-15 stopni. Jest też tam 1510 metrów wysokości ponad poziom oceanu. Będzie więc to dla mnie przygotowanie wysokościowe, w bardziej rozrzedzonym powietrzu. I jadę na te dwa miesiące przygotowań na własny koszt. Sam też muszę się tam utrzymać. I to wszystko głównie w ramach przygotowań do londyńskiego maratonu, który zaplanowano na niedzielę 21 kwietnia.
Rozmawiał: Włodzimierz Amerski (były lekkoatleta)
Fot. Włodzimierz Amerski
- 07/01/2013 17:08 - Szwedzkie uzupełnienie Wybrzeża
- 07/01/2013 11:35 - Futsalowe derby Pomorza dla "Czerwonych Diabłów" z Chojnic - GALERIA
- 06/01/2013 20:29 - Dwie porażki gdyńskich koszykarzy
- 06/01/2013 17:47 - Srebro i brąz dla SKT Sopot w Halowych Drużynowych Mistrzostw Polski 2013
- 06/01/2013 17:24 - Jeschke: Ze spokojem szykuje się na mistrzostwa świata w Moskwie
- 06/01/2013 16:37 - Sulik i Rządkowski wygrali turniej o puchar Gdańskiej Szkoły Floretu - GALERIA
- 05/01/2013 23:13 - AZS UG Gdańsk - Red Devils Chojnice 1:7 - wynik
- 05/01/2013 23:11 - Lechia wygrała Amber Cup
- 05/01/2013 20:39 - Asseco Prokom przegrał w Zielonej Górze - wynik
- 05/01/2013 19:59 - Wymęczone pierwsze zwycięstwo Lotosu Trefla w ERGO Arenie