100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Muzyczne wieczory chopinowskie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 21 lutego 2010 22:43

altObchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina zainaugurował w niedzielę, 21 lutego, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina na Ołowiance recital fortepianowy Dmitrija Gordina. W poniedziałek o godz. 19 w tym samym miejscu – koncert nadzwyczajny  „Chopin na instrumentach z epoki". I tak codziennie do 28 lutego odbywać się będą muzyczne wieczory chopinowskie. 


- Chopin jest patronem naszej Filharmonii, dziesięć lat temu ze zdumieniem zauważyłem, że nie ma filharmonii polskiej, która nosi imię naszego najwybitniejszego twórcy, który jest symbolem muzyki polskiej na świecie - powiedział prof. Roman Perucki, dyrektor naczelny. – Rozpoczęliśmy Rok Chopinowski już w styczniu, kiedy to odbył się niezapomniany koncert z udziałem Janusza Olejniczaka. Cieszyliśmy się, że tak licznie przybyła do nas publiczność i ten rok zainaugurowaliśmy nadzwyczaj godnie. Wykonanie było rzeczywiście rewelacyjne, bardzo nam się podobało, Janusz Olejniczak należy do najwybitniejszych polskich pianistów grających muzykę Chopina. 


Plejada gwiazd

Poniedziałkowy koncert – przygotowany wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Warszawie – będzie z udziałem dwóch fortepianowych gwiazd: Nelsona Goernera i Dang Thai Sona, którzy zagrają na oryginalnym fortepianie Erarda. Nie dość na tym – wyśmienita Orchestra of the 18th Century zagra także na instrumentach z epoki, a całość poprowadzi legendarny Frans Bruggen. Zabrzmią: Koncert fortepianowy e – moll op. 11 Chopina, Symfonia nr 40 KV 550 Mozarta i Koncert fortepianowy f – moll op. 21 Chopina.
Z recitalami zaprezentują się nastepnie: Przemysław Witek, Kevin Kenner, eorgy Volochnikoc i Lidia Grychtołówna. Zapowiada się wieczór „Pieśni i listy Chopina”; zaśpiewa Dorota Lachowicz – mezzosopran z towarzyszeniem na fortepianie Ewy Palweckiej; czytać będą Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis.


- Na zakończenie, w niedzielę, 28 lutego zapraszamy na koncert symfoniczny, podczas którego orkiestra nasza wykona trzy utwory, w tym – po raz pierwszy w Gdańsku – VIII Symfonię „Pieśń Przemijania” Krzysztofa Pendereckiego. Maestro zapowiedział swoje przybycie, a całość nagrywać będziemy na płytę.
Tego wieczoru wystąpią soliści: Andrzej Szibko – fortepian, Iwona Hossa – sopran, Agnieszka Rehlis – mezzosopran oraz Witold Żołądkiewicz – baryton. Przybędzie z Mińska – specjalnie na ten koncert – znakomity, znany już gdańskiej publiczności Państwowy Chór Filharmonii w Mińsku. 


Wariacje Dudy Gracza, popiersia z brązu
Atrakcją będzie wystawa malarstwa Dudy Gracza, które zrodziło się z inspiracji muzyki Fryderyka Chopina. Duda Gracz studiował muzykę Fryderyka Chopina, zgłębiał jego estetykę, filozofię, osobowość. Zobaczymy 313 prac - akwarele, tempery, oleje - powstałych w latach 1999 – 2003. Każda poświecona jest jednej kompozycji lub części większego dzieła. Obrazy po raz pierwszy udostępniono widzom w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w czasie XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego jesienią 2005. Pierwszy wernisaż w niedzielę o godz. 13 w Zielonej Bramie, oddziale Muzeum Narodowego, drugi o godz. 14 po drugiej stronie Motławy w górnym foyer Filharmonii na Ołowiance.
W czasie obchodów Roku Chopinowskiego we wnętrzach Filharmonii pojawią się – zainstalowane na stałe – odlane w brązie rzeźby – popiersia „Chopin – wielcy poprzednicy i kontynuatorzy”. Autorem prac jest  zmarły niedawno artysta Zbigniew Jóźwik z Sopotu. 


W marcu 2010 r. zapowiada się „Gdański Festiwal Muzyczny 2010. Fryderyk Chopin – Inspiracje i tradycja”, którego prezydentem będzie Ewa Pobłocka. Koncerty zaplanowane są nie tylko w Gdańsku, ale i w różnych miejscowościach województwa pomorskiego. Szerzej na ten temat napiszemy wkrótce.
Katarzyna Korczak 

Fot. Maciej Kostun

alt


Prof. Roman Perucki – dyrektor Naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina i Konrad Mielnik – dyrektor „Gdańskiego Festiwalu Muzycznego 2010. Fryderyk Chopin – Inspiracje i tradycja”


alt


Popiersie Fryderyka Chopina, które znajduje się w Filharmonii


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież