Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wystawa w kościele św. Jana

Ocena użytkowników: / 58
SłabyŚwietny 
niedziela, 09 sierpnia 2020 12:03

Sierpniowe dni wakacji stały się w tym roku wyjątkowo atrakcyjne bowiem w murach gdańskiej świątyni obejrzeć można niezmiernie atrakcyjną wystawę „Gdańsk i okolice w malarstwie” z kolekcji Andrzeja Walasa.



Dziewiąta wystawa dzieł gromadzonych przez oliwskiego kolekcjonera dowodzi po raz kolejny o zasadności jego wyboru. Przypomnę, że zainteresowania kolekcjonerskie Walasa dotyczą Gdańska i historii z nim związanych. Jego olbrzymi zbiór gedaników prezentuje się okazale. Na wystawie zaprezentowanych jest zaledwie 51 obrazów, ale i tak dają one pewien wgląd w to co na przestrzeni przynajmniej 400 lat działo się w mieście. Specjalnie stworzony na tę okazję katalog prezentuje autorów obrazów i ich biografie.

alt


alt

Od lewej: Lawrence Ugwu - dyr. NCK, Andrzej Walas - właściciel kolekcji, Stanisław Seyfried - kurator wystawy


Autorzy wystawy Stanisław Seyfried i Andrzej Walas mieli nadzieję na szerszy pokaz jednak niełatwe uwarunkowania konserwatorskie stworzyły trudne warunki ekspozycji. Nadbałtyckie Centrum Kultury współorganizator pokazu, dołożyło wszelkich starań aby nadać wystawie odpowiednią oprawę. Profesjonalnie przygotowana sceneria wzbudziła w licznie zgromadzonej publiczności duży zachwyt. Udało się pokonać wszelkie przeszkody i wystawa okazała się nadzwyczajna.

alt

Eugen Windmüller, Zakonnik, olej, deska


alt


Powracając do malarstwa. Mimo słabej oceny formułowanej przez krytyków sztuki dotyczącej XIX wieku ekspozycja mimo wszystko prezentuje wysoki poziom artystyczny. Kolekcjonerowi z Oliwy udało się dotrzeć do najwybitniejszych przykładów starego gdańskiego malarstwa często do tej pory nieznanego. Zatem zobaczyć możemy po kilka bardzo ciekawych i rzadkich prac malarzy gdańskiego biedermeieru (Friedrich Sy, Rober Reinick), twórców epoki romantyzmu (Carl Detloff, Wilhelm Meyerheim), realizmu historycznego (Eduard Hildebrandt, Paul Meyerheim, Alfred Scherres), niemieckiej ekspresji (Bruno Krauskopf), neoimpresjonizmu (Erich Mercker). Jest także kilka obrazów funeralnych pochodzących z początku XVII wieku czy miedziorytów tak samo starych, by wymienić wizerunek bramy powitalnej Ludwiki Marii Gonzagi żony Króla Władysława IV stworzony według Adolfa Boya zięcia Andreasa Stecha, a rytowany przez Jeremiasza Falcka.

alt


alt

Autorzy wystawy: Andrzej Walas i Stanisław Seyfried


Na wystawie prezentowane są także obrazy stworzone na Pomorzu przez artystów nieco słabiej rozpoznawalnych, a niemniej dobrych. Zobaczyć możemy prace artystów pochodzących z Elbląga, Kwidzyna, Malborka i Tczewa. I tu warto wymienić takich malarzy jak Alfred Bachmann, Eugen Windmüller, Stanisław Chlebowski, Berthold Hellingrath czy Paul Emil Gabel.

alt

Alfred Scherres, Powódź na Żuławach, olej, płótno


Dużą rolę w kształtowaniu gdańskich artystów odegrało kilka znaczących faktów dotyczących XIX–wiecznego miasta. Założenie w 1804 roku Królewskiej Szkoły Sztuk Pięknych i Rzemiosła, powstanie Towarzystwa Pokoju (1816), powołanie Towarzystwa Sztuk Pięknych (1835), założenie Stowarzyszenia Ochrony Dawnych Budowli i Pomników Sztuki (1856), powstanie Muzeum Miejskiego (1872). Czołową postacią tych wszystkich działań był Johann Carl Schultz, wybitny malarz i grafik. Na wystawie zobaczyć możemy jego dwie prace: akwafortę przedstawiającą prezbiterium kościoła św. Trójcy w Gdańsku z II serii albumu „Gdańsk i jego budowle” wydanego w 1855 roku oraz jeden z jego niewielu obrazów olejnych dostępnych w Polsce zatytułowany „Pinie z Neapolu”. Johann Carl Schultz zakochany artysta w starym mieście nadmotławskiego grodu miał wielki wpływ na rozwój sztuki w Gdańsku. Przyczynił się w trudnym dla miasta XIX wieku do wykształcenia olbrzymiej rzeszy artystów. Większość z nich po studiach w renomowanych ośrodkach akademickich ówczesnej Europy powracała do swojego rodzinnego Gdańska. Rodzi się zatem pytanie, na ile ich umiejętności wzbogaciły rozwój sztuki. To pytanie pozostaje otwarte, ale może choć w części wystawa ta da na nie odpowiedź.

alt


Bogata kolekcja malarstwa Andrzeja Walasa jest kontynuacją dawnych prywatnych gdańskich zbiorów, które w większości zostały rozproszone. Niewątpliwie wystawa ta nawiązuje do znakomitych gdańskich kolekcji Jacoba Kabruna, Friedricha Basnera czy Lessera Giełdzińskiego. Andrzej Walas, kolekcjoner z wielką pasją, śledzi aukcje największych europejskich domów aukcyjnych, wyławia okazy i sprowadza je do Gdańska, gdzie powinno być ich stałe miejsce prezentacji. Rodzi się zatem pytanie co dalej z kolekcją, która powstawała w ostatnich 40 latach, w skład której wchodzą wybitne dzieła gdańskiej sztuki. Oczywiście decyzja należy do jej właściciela, ale warto by było zachować ją w Gdańsku, w mieście gdzie powstawała. Jedno z muzeów już zakupiło małą część kolekcji dotyczącą militariów. Tymczasem rodzą się plany kolejnej bardzo ciekawej nowej wystawy gedaników z kolekcji Andrzeja Walasa.

- Wystawa czynna jest do końca sierpnia

Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież