Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prof. Czesław Tumielewicz: Nie nudzę się

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 grudnia 2019 21:07

Osobowość artystyczna prof. Czesława Tumielewicza głęboko jest wpisana w klimat dzisiejszego Gdańska. Artysta nadal wyrazisty i bardzo aktywny zadziwia i zaskakuje. Kolejna jego wystawa „Nadmorskie pejzaże” ponownie potwierdziła dużą wrażliwość na niebanalne piękno i to coś co w dzisiejszej twórczości profesora, nie wiem czy nie ważniejsze jest od samej sztuki. To praca, umiłowanie malarstwa, malarstwa które po tylu latach nadal nadaje ton życiu, nawet nie w sensie materialnym lecz w ogóle.


Miłośników swojej twórczości co roku zaprasza na intrygujące urodziny. W tym roku na 77, ale co najważniejsze zawsze przygotowuje na nie spory zestaw nowych prac, skomponowanych z pewną przewodnią myślą. Od pewnego czasu to morze nadaje charakter jego kompozycjom. Marynistyka staje się specjalnością, w tym roku kolejna wystawa potwierdziła tę regułę. Widać olbrzymie doświadczenie i pomimo upodobań do pewnej ornamentyki artysta poszukuje w swoich uproszczeniach oryginalnej syntezy. Posiłkuje się postimpresjonistyczną stylistyką, ale wypracował swoje jej widzenie, mało skomplikowane, ale sięgające również do kolorystycznej maniery.

alt

Czesław Tumielewicz, Jastrzębia Góra, 2019, akryl


alt

Prof. Czesław Tumielewicz


Profesor Czesław Tumielewicz w artystycznym życiu przechodził różnego rodzaju etapy fascynacji. O awangardowych geometrycznych kompozycjach już dawno zapomniał, a przecież to one w dzisiejszej estetyce pozwoliły zaistnieć subtelniejszemu, ale wyrazistszemu łączeniu barw, to lata pracy i talent zadecydowały o wszystkim. Jako wykształcony architekt, uczący się również u znakomitości polskiego malarstwa profesorów Adama Gerżabka i Władysława Lama, ciągle próbując i eksperymentując zawsze umiał znaleźć tę właściwą drogę dla swojej sztuki. To również w pewnym stopniu mody miały na to wpływ, ale artysta miał do nich mocno ograniczony stosunek i raczej im nie ulegał. Jeżeli już to była to czysta gra zapisu nie tyle emocji ile raczej rytmu egzystencji i trwania. Jak dziś przyznaje to właśnie moment emocji, pewnego rodzaju zmysłowości zawsze ważył na przyszłych wyborach i miał olbrzymie znaczenie.

alt

Czesław Tumielewicz, Hel, 2019, akryl


alt

Czesław Tumielewicz, Kuźnica, 2019, akryl


Pamiętam jeden z wywiadów przeprowadzony przed laty z artystą, kiedy mówił o swoim wkładzie artystycznym w obowiązujące tendencje. Zadawał wówczas pytanie co malować po czarnym kwadracie wpisanym w białe tło Kazimierza Malewicza, dochodzi się do ściany i co dalej? Czy powrócić już do sprawdzonych w życiu działań? Czy może szukać nowej mobilizującej siły, nowych emocji otwierających oryginalne nie szablonowe myślenie?

alt

Czesław Tumielewicz, Jastrzębia Góra, Lisi Jar, 2019, akryl


alt

Czesław Tumielewicz, Flądry, 2019, akryl


Siłą napędową dla malarstwa artysty był zawsze kolor, odgrywał dominującą rolę. Doświadczenie malarskie prof. Gerżabka jego korekty otworzyły artystę na większe ryzyko kontrastowego używania barw, otworzyło to drogę do nowej ekspresji o wiele mocniejszej niż poprzednio. Pojawiły się nawiązania do koloryzmu prof. Gerżabka i neoimpresjonizmu prof. Lama. To inspiracja, która pozwoliła na wypracowanie indywidualnego spojrzenia przez swój pryzmat, usprawnienia malarstwa według swoich wyobrażeń. Siłą tej sztuki jest również korzystanie z umiejscowienia prezentowanych scen w nadbrzeżnym pejzażu Zatoki Gdańskie. Często z wykorzystaniem znanych osobowości naszej małej ojczyzny.

alt

Prof. Czesław Tumielewicz


Myślę, że ta ostatnia gdańska wystawa ponownie potwierdziła duży talent artysty, którego prace znajdują coraz większą aprobatę wśród koneserów dobrej sztuki.

Stanisław Seyfried
Zdjęcia: archiwum malarza i S. Seyfried



Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież