Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Ci którzy odeszli są wśród nas”

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 listopada 2020 16:34

Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy malarstwa sopockich malarzy organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Sopotu w Dworku Sierakowskich. Otwarcie już przygotowanej ekspozycji musiało zostać przełożone na dalszy termin. „Ci którzy odeszli są wśród nas” to cykl malarstwa artystów, którzy już odeszli, zmarli w ostatnich kilku miesiącach.


Wystawa organizowana od sześciu lat przez malarkę, sopocką działaczkę kultury Rosvitę Stern, przypomina niedawno zmarłe postaci miejscowych artystów. Sama pomysłodawczyni przedsięwzięcia wyniosła z rodzinnego domu tradycję walki o polskość na terenie Wolnego Miasta Gdańska, szacunek do polskiej kultury i patriotyczne zachowania. Parokrotnie w moich tekstach powracałem do historii rodziny państwa Sternów, okoliczności walki o zachowanie polskiej kultury w przedwojennym Sopocie. Niestrudzona Rosvita Stern wiele sił poświęca na rzecz pamięci o tych trudnych czasach. Dziś realizuje swoje pomysły zapisując najnowsze wydarzenia, o tych których niebawem zapomnimy, przypomina ludzi tworzących atmosferę i ducha kultury dzisiejszego Sopotu. Nie jest kronikarzem, ale pozwala zapamiętać te ulotne chwile niedawnej świetności. Wzbogaca życie miasta.

alt

Zbigniew Jóźwik


W ubiegłym roku podczas piątej edycji wystawy zaprezentowany został szerszy artystyczny kontekst działalności malarskiej na terenie kurortu w minionym stuleciu. Była to ekspozycja malarstwa zarówno polskiego jak i niemieckiego w okresie Wolnego Miasta Gdańska. Wystawa bardzo udana, odkrywająca wiele ciekawych wątków, o których dotychczas nie mieliśmy pojęcia.

alt

Halina Stec, Przypływ, gobelin


W tym roku Rosvita Stern kierując się oryginalnością kolejnych odsłon cyklu zaproponowała prezentację pięciorga sopockich artystów, którzy w ostatnim czasie odeszli. Artystów związanych w przeszłości z liceum plastycznym w Orłowie, malarzy ważnych dla Wybrzeża, czasami może zapomnianych ale na pewno mających wpływ w ostatnich kilku dekadach na wyraz sopockiej sztuki. Jaka szkoda, że nieustępliwa pandemia pokrzyżowała ekspozycyjne plany. Mam nadzieję, że po zawieszeniu restrykcji wystawa będzie nadal eksponowana bowiem jest co oglądać.

alt

Adam Haras, Układ z powtórzeniem powidokowym, akryl, 1985


Wystawa prezentuje bardzo ciekawy okres, rzadko przypominany moment pewnej stabilizacji po latach wielkiego zainteresowania sopockim malarstwem, moment będący jednak ciszą przed narodzinami nowej ekspresji i zmianami w nowym definiowaniu sztuki. Myślę o końcówce poprzedniego wieku i nieco wcześniejszym okresie przed wielkimi zmianami społeczno politycznymi w naszym kraju. Wystawa wydaje się dość nierówna. Brak miejsca nie pozwala na pełną analizę prac, pozwolę sobie jednak na parę uwag cofając się nieco w czasie.

alt

Andrzej Lipniewski, Sensens fanaberii, 1986


Kurator ekspozycji jak rozumiem kierowała się przede wszystkim pochodzeniem malarzy wywodzących się z orłowskiego liceum, które w tym roku obchodzi 75. rocznicę swego powstania. Czworo z nich: Zdzisława Cybulska, prof. Adam Haras, Zbigniew Jóźwik i Andrzej Lipniewski kończyło orłowskie liceum, natomiast Halina Stec przez jakiś czas była jego wykładowcą, tak zresztą jak Andrzej Lipniewski i Zbigniew Jóźwik.


W tym miejscu warto zaznaczyć, że środowisko sopockich artystów poniosło duże straty bowiem w ostatnim czasie, oprócz wyżej wymienionych, odeszli także malarze nie związani z orłowskim liceum. Niezapomniany profesor Andrzej Dyakowski i sopocka kolorystka Ewa Hoffman-Rosińska, która przez wiele lat łączyła te najdawniejsze powojenne, niezapomniane czasy kolorystycznego Sopotu z dniem dzisiejszym.

alt

Zdzisława Cybulska


Na wystawie zobaczyć możemy trzy czy cztery prace nawiązujące do dawnej sopockiej stylistyki przede wszystkim obrazy Zdzisławy Cybulskiej dwie prace Józefa Jóźwika i Haliny Stec, natomiast parce prof. Adama Harasa przenoszą widzów do świata bliższego naszym czasom, do fenomenu nowych zjawisk artystycznych w polskiej sztuce, zapowiedzią czego jest praca z lat 60. zatytułowana „Rodzina człowiecza”. Natomiast późniejsze abstrakcje profesora oparte na grze kolorów zbliżają jego sztukę do fascynacji naturą, która stała się jego późniejszą inspiracją.

alt

Zbigniew Jóźwik, Fryderyk Chopin, rzeźba


Wystawę uzupełnia popiersie Fryderyka Chopina autorstwa Zbigniewa Jóźwika twórcy sopockiego pomnika Jana Jerzego Haffnera.


Piątym uczestnikiem pokazu jest artysta przypisywany osobnemu bytowi wybrzeżowych malarzy, który w swych obrazach łączył literaturę z malarstwem. Swoje metaforyczne pejzaże jednoczył jak napisał jeden z krytyków z poetycką metaforą. Andrzej Lipniewski był kontynuatorem rzadkiej sztuki wpisywania w obraz poetyckich tekstów, często dość mocno zmieniających ogólny odbiór dzieła.

alt

Adam Haras, Rodzina człowiecza, tech. mieszana, 1968


Ekspozycja prezentuje dokonania może nie najważniejszych osobowości sopockiego malarstwa, ale przypomina twórców malujących w dość trudnym okresie przełomu, powrotu do normalności i różnego podejścia do sztuki. Jednak dzisiejsze trudne czasy dla bezpośredniego kontaktu z twórczością malarską wymusić powinny inne formy dialogu. To wyzwanie z którym będziemy musieli sobie poradzić, bo trudno wyobrazić sobie życie bez doznań duchowych.

Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież