Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE: 43:35
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE: 43:35
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czesław Podleśny - Wybitna postać gdańskiej rzeźby

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
sobota, 12 stycznia 2019 15:57

Rzeźbiarz głębokiej wyobraźni i wrażliwości, opowiada o człowieku, ta opowieść tworzy sedno jego sztuki. Artysta wykorzystuje nikomu już niepotrzebne przedmioty znalezione na złomowisku. One stanowią główne tworzywo postaci, które przedstawia. Postaci, czy ułomnych i nieszczęśliwych? na pewno kroczących dalej, poszukujących. Rzeźbiarz od lat stawia zasadnicze pytanie „Kim jesteś?” Stawia je wszystkim nie wyłączając siebie. Ono określa osobowość, prowadzi przez życie, ono w końcu ujawnia korzenie. W wypadku Podleśnego to one ukształtowały rozumienie jego sztuki. Może pokręconej, czasami trudnej, ale zrozumiałej, nad wyraz autentycznej i oryginalnej.


Zakopiańskie Liceum Kenara, studia w Gdańsku czy w Warszawie to tylko przystanki w jego życiu, owszem ważne, ale nie ze względu na wiedzę, którą tam zdobywał, ale przede wszystkim na ludzi i kolegów których tam poznawał i z którymi mógł później pracować. Miejsce urodzenia Rybnik na Śląsku, rodzina i historia ukształtowały jego podejście do sztuki. Wskrzesza ludzi najbliższych, o postawach, które mógł obserwować podczas rodzinnych spotkań, ludzi łamanych przez system i historię, wypychanych poza nawias, zagubionych i zapomnianych. Odwołuje się do intuicyjnej sztuki, którą w wyobraźni wykreowała w nim historia Ślązaków, rodziny, w której pojawiał się problem jakim językiem dziś będziemy rozmawiać, a w święta, które medale przypiąć do munduru górniczego. Jest dzieckiem górnika, przetaczające się wojska z jednej strony na drugą i odwrotnie, zahartowały w przetrwaniu kolejnych zmian.

alt

Czesław Podleśny, Legion, 2016, brąz


alt

Czesław Podleśny


Talent, osobowość, uporczywość w dążeniu do celu pozwoliły zdobywać kolejne szczeble wtajemniczenia artystycznego. Zrozumiał, że jego artystyczna droga została już wcześniej określona przez korzenie, ciężka metalurgiczna robota, złomowiska to świat jego poszukiwań. Jest rzeźbiarzem, malarzem, rysuje, jest ceramikiem. Doktoryzował się w warszawskiej ASP, ale to historia ugrupowania kim jesteś… była kanwą jego pracy naukowej. Natomiast gdańskie prace z cyklu „Homo Gedanensis” i „Wspomnienie Emaus” przybliżyły artystę do Wybrzeża.

alt

Czesław Podleśny, Sejf, 2017, brąz, metal


alt

Czesław Podleśny i Ada Majdzińska


Cały czas człowiek i dramaty dnia powszedniego budują sztukę Podleśnego i to niezależnie od miejsca jego pobytu, nawet praca w Maryland Institute College of Art w Baltimore nie była w stanie zmienić jego rodowodu i stosunku do Polski. Dziś Gdańsk wybrał na swoje miejsce życia i pracy. Gdańsk otwarty, ponownie odnowiony przez nowe spojrzenie, z szerokim dostępem do nowych europejskich idei uprawiania sztuki. Owszem praca w grupie artystów tworzących ugrupowanie kim jesteś… z Jerzym Foberem i Andrzejem Szarkiem pchnęła myślenie do przodu, ale nieco ograniczała indywidualność, poza tym kończył się okres naturalnego komunistycznego przeciwnika i czas było znaleźć inną drogę. Walka na uczelniach o stołki też była nudna i mocno stresująca. Wybrał więc drogę o wiele trudniejszą, indywidualną karierę niezależnego artysty poszukującego swojego miejsca, z dużym powodzeniem również w wielu europejskich galeriach sztuki. Jest więc osobą znaną i cenioną, a jego prace często trafiają do renomowanych światowych muzeów.

alt

Czesław Podleśny, Rozbitek, 2015, brąz


alt

Czesław Podleśny, Cykl Tułacze, 2018, metal


Andrzej Stelmasiewicz, animator gdańskiej kultury, w pewnym sensie odkrywca Podleśnego dla Gdańska może mówić o wielki szczęściu, bowiem rzadko artysta tej klasy, z takim potencjałem nagle pojawia się przestrzeni publicznej. Początkiem współpracy była zorganizowana w Amber EXPO wystawa 100 prac Adriany Majdzińskiej i Czesława Podleśnego przeniesiona z warszawskiego Targówka z ekspozycji w budynku odzyskanej po latach komuny, Huty Szkła rodziny Klimczaków. Później pojawiło się pierwsze WL4, pierwsza pracownia, wiele pracy nad kolorytem gdańskiej sztuki z Adą Majdzińską, w końcu drugie WL4.

alt

Czesław Podleśny, Pustostany, 2017, brąz


Artysta uważa, że klimat Wybrzeża, atmosfera wszechobecnego Wolnego Miasta Gdańska stwarza olbrzymie możliwości odnajdywania nowych bodźców, inspiracji, możliwości i jako artysta poszukujący, niespokojny, niepokorny w końcu znalazł swoje miejsce. Uważa, że sztuka ma wymiar ogólnonarodowy, zachęca młodych artystów do opuszczenia swoich pracowni i spróbowania sił gdzieś dalej. Sam dużo podróżuje, bierze udział w sympozjach artystycznych, cały czas wystawia w Niemczech, Austrii, Włoszech, Słowacji, nie traci kontaktu z rzeczywistością, nie uważa się za pępek świata. Gdańsk przewietrza swoją wybitną oryginalną sztuką dalej zadając fundamentalne pytanie „Kim jesteś?”

Stanisław Seyfried

- Czesław Podleśny - Wystawa rzeźb – Kameralnie, Oliwski Ratusz Kultury, Nowy Warzywniak do 28. 02. 2019


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież