Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Archive: Jak kontrolować tłum

Z pewnością do ścisłej czołówki muzycznych wydarzeń roku w Gdańsku zaliczyć będzie można koncert ekipy Archive. Brytyjczycy, dość eklektycznie podchodzący do muzyki porwali widzów w klubie B90, przez trzy godziny zapewniając im wrażenia artystyczne najwyższych lotów.


"Archiwiści" przyjechali do Polski w ramach promocji swojej najnowszej płyty "Resrtiction", Sobotni koncert, jak wszystkie w tej trasie, rozpoczął się jednak od prezentacji  niemal apokaliptycznej rzeczywistości niczym z "Roku 1984" Orwella czy też genialnej, ale oby nie proroczej wizji świata z „Metra” Dmitrija Głuchowskiego zamkniętej w niespełna 40-minutowym filmie Axiom. To produkcja będąca artystyczna wizualizacją ubiegłorocznej płyty zespołu o tym samym tytule.  Obraz wyreżyserowany przez Jesusa Hernandesa zahipnotyzował publiczność. Po krótkiej przerwie rozpoczął się koncert, w czasie którego fani również całkowicie poddali się fascynacji tym co dobiegało ze sceny. Można powiedzieć, że zespół całkowicie wywiązał się z zadania zawartego w tytule płyty i jednego z utworów – Controlling Crowds. Tłum był przez zespół kontrolowany doskonale  choć wspomnianego utworu muzycy nie wykonali.

Świadomie nie używam słowa piosenka, to określenie zbyt płytkie i o zabarwieniu pejoratywnym w porównaniu do utworów Archive. Zespół doskonale łączy ostre gitarowe brzmienia z niekiedy psychodelicznymi rytmami a z drugiej strony liryczny głos Holly Martin  w towarzystwie dźwięków syntezatorów pozwala na wręcz medytacyjną refleksję. Zespół a ściśle mówiąc jego solistka pokazała klasę umiejętnie przechodząc od dynamizmu „Violently” po liryzm „End of our Days”.

Koncert promować miał najnowszą płytę i właśnie z niej usłyszeliśmy najwięcej „kawałków”. Dwugodzinną ucztę muzyczną otworzyło „Feel It” i „Kid Corner” w sumie zaś z nowej płyty wysłuchać można było siedmiu kompozycji. Zespół nie skupiał się jedynie na swoich najnowszych dziełach. Oprócz kompozycji z Axiom i Resrtiction zaprezentował choćby „Nothing Else” z nagranej w 1996 roku płyty „Londinium”. Wówczas jeszcze szufladkowano Brytyjczyków w nurcie Trip-hop, jednak w kolejnych latach wraz z kolejnymi krążkami zespół udowadniał, że do żadnej z kategorii zaliczyć go nie można. Podobnie jak na koncercie w 2012 roku w Gdańsku ekipa z Londynu dała popis tego, że może zagrać praktycznie wszystko w dowolnej aranżacji.

Odnosząc się jeszcze do tytułów utworów, to nie sposób odnieść się do „Bullets” właśnie patrząc z perspektywy aranżacji. Zespół „rozstrzelał” publiczność nową wersją tego utworu nieco bardziej „ztechnicyzowaną” i trochę bardziej ascetyczną niż na płycie z 2009 roku, która zresztą w naszym kraju została płytą złotą, zupełnie inną również niż ta z teledysku z Jayne Wisener w roli głównej. Jeśli już mówimy o polskich akcentach to z pewnością trochę szkoda, że zabrakło w setliście polskiej części trasy utworu „Again”, który w naszym kraju zyskał niesamowitą wręcz popularności stał się polskim znakiem rozpoznawczym zespołu.

Po blisko dwóch godzinach koncertu publiczność nie chciała wypuścić ekipy ze sceny, stąd obecni doczekali się bisu w postaci ponad osiemnastominutowego utworu „Lights”. Utwór, jeden z bardziej transcendentalnych w twórczości zespołu zakończył występ, choć fanom ciężko się było z tym pogodzić. Na pocieszenie Pollard Berier stwierdził: „See You soon” czyżby prawdziwe były plotki o pojawieniu się „Archiwistów” na gdyńskim Openerze?

Jerzy Domski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież