Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze... Dawid Piekarz: Sukces strategii Obajtka - polski gas&oil pod jednym da... » Z dr. Dawidem Piekarzem, wiceprezesem Instytutu Staszica, ekspertem od spraw strategii, bezpieczeńst... Wernisaż wystawy plenerowej „Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim K... » W stulecie powstania Polskiego Klubu Morskiego (PKM) odbył się wernisaż wystawy plenerowej „Na szero... Wernisaż wystawy „W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania” » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się uroczysty wernisaż wystawy czasowej „W sporcie siła....
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
niedziela, 07 sierpnia 2022 09:30
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Archive: Jak kontrolować tłum

Z pewnością do ścisłej czołówki muzycznych wydarzeń roku w Gdańsku zaliczyć będzie można koncert ekipy Archive. Brytyjczycy, dość eklektycznie podchodzący do muzyki porwali widzów w klubie B90, przez trzy godziny zapewniając im wrażenia artystyczne najwyższych lotów.


"Archiwiści" przyjechali do Polski w ramach promocji swojej najnowszej płyty "Resrtiction", Sobotni koncert, jak wszystkie w tej trasie, rozpoczął się jednak od prezentacji  niemal apokaliptycznej rzeczywistości niczym z "Roku 1984" Orwella czy też genialnej, ale oby nie proroczej wizji świata z „Metra” Dmitrija Głuchowskiego zamkniętej w niespełna 40-minutowym filmie Axiom. To produkcja będąca artystyczna wizualizacją ubiegłorocznej płyty zespołu o tym samym tytule.  Obraz wyreżyserowany przez Jesusa Hernandesa zahipnotyzował publiczność. Po krótkiej przerwie rozpoczął się koncert, w czasie którego fani również całkowicie poddali się fascynacji tym co dobiegało ze sceny. Można powiedzieć, że zespół całkowicie wywiązał się z zadania zawartego w tytule płyty i jednego z utworów – Controlling Crowds. Tłum był przez zespół kontrolowany doskonale  choć wspomnianego utworu muzycy nie wykonali.

Świadomie nie używam słowa piosenka, to określenie zbyt płytkie i o zabarwieniu pejoratywnym w porównaniu do utworów Archive. Zespół doskonale łączy ostre gitarowe brzmienia z niekiedy psychodelicznymi rytmami a z drugiej strony liryczny głos Holly Martin  w towarzystwie dźwięków syntezatorów pozwala na wręcz medytacyjną refleksję. Zespół a ściśle mówiąc jego solistka pokazała klasę umiejętnie przechodząc od dynamizmu „Violently” po liryzm „End of our Days”.

Koncert promować miał najnowszą płytę i właśnie z niej usłyszeliśmy najwięcej „kawałków”. Dwugodzinną ucztę muzyczną otworzyło „Feel It” i „Kid Corner” w sumie zaś z nowej płyty wysłuchać można było siedmiu kompozycji. Zespół nie skupiał się jedynie na swoich najnowszych dziełach. Oprócz kompozycji z Axiom i Resrtiction zaprezentował choćby „Nothing Else” z nagranej w 1996 roku płyty „Londinium”. Wówczas jeszcze szufladkowano Brytyjczyków w nurcie Trip-hop, jednak w kolejnych latach wraz z kolejnymi krążkami zespół udowadniał, że do żadnej z kategorii zaliczyć go nie można. Podobnie jak na koncercie w 2012 roku w Gdańsku ekipa z Londynu dała popis tego, że może zagrać praktycznie wszystko w dowolnej aranżacji.

Odnosząc się jeszcze do tytułów utworów, to nie sposób odnieść się do „Bullets” właśnie patrząc z perspektywy aranżacji. Zespół „rozstrzelał” publiczność nową wersją tego utworu nieco bardziej „ztechnicyzowaną” i trochę bardziej ascetyczną niż na płycie z 2009 roku, która zresztą w naszym kraju została płytą złotą, zupełnie inną również niż ta z teledysku z Jayne Wisener w roli głównej. Jeśli już mówimy o polskich akcentach to z pewnością trochę szkoda, że zabrakło w setliście polskiej części trasy utworu „Again”, który w naszym kraju zyskał niesamowitą wręcz popularności stał się polskim znakiem rozpoznawczym zespołu.

Po blisko dwóch godzinach koncertu publiczność nie chciała wypuścić ekipy ze sceny, stąd obecni doczekali się bisu w postaci ponad osiemnastominutowego utworu „Lights”. Utwór, jeden z bardziej transcendentalnych w twórczości zespołu zakończył występ, choć fanom ciężko się było z tym pogodzić. Na pocieszenie Pollard Berier stwierdził: „See You soon” czyżby prawdziwe były plotki o pojawieniu się „Archiwistów” na gdyńskim Openerze?

Jerzy Domski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież