Przygotowania do akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku „Dzień Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych” ruszyły pełną parą. Akcje rejestracji potencjalnych Dawców odbędą się w Malborku, Sztumie, Nowym Stawie, Suszu, Dzierzgoniu a także w Nowym Dworze Gdańskim. Przyjaciele, znajomi, rodzina oraz Piotr liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest nowotwór krwi, społeczności zaangażowanych miast.
- Po to organizujemy te działania, by jak największa liczba mieszkańców rozważyła czy chce stać się potencjalnym dawcą - mówi Marek Charzewski burmistrz Malborka, szczególny orędownik dni dawcy szpiku i komórek macierzystych.
Marek Charzewski, burmistrz Malborka, jest orędownikiem dni dawcy szpiku i komórek macierzystych
- Zapraszamy mieszkańców Malborka na prelekcję na temat przeszczepu szpiku kości w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej przed "Dniami Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych". Te odbędą się w Malborku 7 i 8 maja br. Prelekcję poprowadzi burmistrz Marek Charzewski wraz ze Sławomirem Kochanowiczem z Malborka, który w 2015 roku został dawcą rzeczywistym. Wokół dawstwa komórek macierzystych narosło wiele mitów, które mogą zniechęcać ludzi do rejestrowania się w bazie, dlatego tak ważne jest, aby szeroko informować o prawdziwym przebiegu tego procesu - informuje Katarzyna Fabiańska. - Spotkanie odbędzie się w czwartek, 21 kwietnia o godz. 16.30 w Szkole Podstawowej nr 9.
Już odbywają się spotkania informacyjne, organizatorów z mediami, z potencjalnymi dawcami. Akcja zatacza coraz większe kręgi, coraz więcej instytucji do niej przystępuje.
- To jest jak fala przypływu świadomości jakie to ważne, jak możemy pomagać innym. Nigdy nie jest wiadomo co nam może się przydarzyć, czy my, lub nasi bliscy będą może potrzebować pomocy. To świadomość że komuś dajemy nową szansę na życie - komentuje jedna z uczestniczek takiego spotkania.
- Chcemy jak najszerzej dotrzeć do mieszkańców okolicznych miast z edukacją, a przede wszystkim do Malbczyków. Bowiem tu będzie centrum i serce całej akcji - powiedziała Ewa Nawrot koordynatorka ds. rekrutacji dawców z Fundacji DKMS.
Ewa Nawrot, koordynator z Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, na spotkaniu informującym o akcji z centrum w Malborku
Gdy pojawiła się informacja o tym, że Piotr Jacyno jest chory na białaczkę do Fundacji DKMS Polska zaczęły zgłaszać się osoby z pytaniem, czy mogą cokolwiek zrobić? Czy mogą zorganizować Dzień Dawcy Szpiku? Tym sposobem finalnym efektem chęci pomocy, działania, zaangażowania i wsparcia wielu osób są Dni Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych, które odbędą się w 6 miejscowościach. Piotr Jacyno jest silnie związany z harcerstwem, co naturalnie pociągnęło za sobą włączenie się jego przyjaciół i znajomych z tego środowiska. Wielu zaangażowanych w działania to także osoby, które w przeszłości poznały Piotra, gdy to on na ich zaproszenie brał udział w koncertach charytatywnych na rzecz innych ludzi.
„W życiu mam trzy pasje. Harcerstwo, którego nie zostawię do końca życia, muzykowanie i śpiewanie oraz moją rodzinę” mówi o sobie Piotr Jacyno. Dzieli się swoim talentem pomagając innym. Nigdy nie odmówił udziału w koncercie, śpiewał dla każdego, kto potrzebował pomocy. Pod koniec zeszłego roku Piotr usłyszał przerażającą diagnozę, jaką jest ostra białaczka limfoblastyczna. Chemioterapia oraz wielotygodniowe leczenie pozwoliło jemu oraz jego najbliższemu środowisku – harcerstwu oraz znajomym – zrozumieć, że często jedyną szansą na pokonanie tej choroby jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Być może w przyszłości będzie to jedyna szansa i dla niego samego. Dlatego Piotr oraz przyjaciele postanowili działać. Akcje rejestracji potencjalnych Dawców szpiku dedykowane Piotrowi i Innym odbędą się w Malborku, Suszu, Sztumie, Nowym Stawie i Dzierzgoniu. Drodzy mieszkańcy, teraz czekamy na Was! Przyjdź! Zarejestruj się! Być może to Ty uratujesz komuś życie!
Podczas spotkania z mediami w sprawie nagłośnienia akcji. Po lewej, przy stole, Sławomir Kochanowicz z Malborka, który w 2015 roku został dawcą rzeczywistym ratując dzięki temu życie innego człowieka.
Sercem działań jest Malbork – miasto, w którym Piotr mieszka. Patronat honorowy nad akcją objął Burmistrz Miasta, Marek Charzewski. Poza przyjaciółmi Piotra czynnie włączyli się przedstawiciele Urzędu Miasta, władze kościoła, Centrum Kultury, szkoły, służby mundurowe oraz przedstawiciele wielu instytucji. Podobnie jest w innych miejscowościach. W Suszu inicjatorami akcji są Centrum Sportu i Rekreacji im. Jana Pawła II oraz Harcerski Klub Ratowniczy w Suszu. W Sztumie i Nowym Stawie inicjatywę podjęły Sztumskie Centrum Kultury oraz Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki. W Dzierzgoniu Dzień Dawcy odbędzie się podczas Rodzinnego Pikniku, a w Nowym Dworze Gdańskim w akcję włączy się jedna ze szkół. We wszystkich miejscowościach zaangażowani są znajomi i przyjaciele Piotrka oraz dziesiątki osób chcące pomóc Innym.
Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 995.000 potencjalnych Dawców, i ponad 27 milionów w bazach na całym świecie – wielu Pacjentów nadal nie znajduje swoich genetycznych bliźniaków.
Piotr, jego przyjaciele i znajomi wiedzą jak bardzo potrzebna jest edukacja w zakresie dawstwa szpiku oraz organizacja takich akcji jak te w Malborku, Suszu, Sztumie, Nowym Stawie, Dzierzgoniu i Nowym Dworze Gdańskim.
Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych” ruszyły pełną parą. Tysiące ulotek, plakaty, zaangażowane lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media, które wspierają działania - wszystko po to, aby dać szansę na życie potrzebującym przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego Pacjentom. Drodzy mieszkańcy teraz liczymy na wasze zaangażowanie!
Rejestracja podczas Dni Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania próbki krwi lub wymazu z wewnętrznej strony policzka. W akcji wezmą udział dziesiątki wolontariuszy.
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Dzierzgoń:
Data: 30 kwietnia 2016
Godzina: 11:00-17:00
Miejsce: „Orlik”
Adres: ul. Zawadzkiego, Dzierzgoń
Sztum:
Data: 3 maja 2016
Godzina: 12:00- 17:00
Miejsce: Plac przed Urzędem Miasta i Gminy
Adres: ul. Mickiewicza 39, Sztum
Malbork:
Data: 7 maja 2016
Godzina: 10:00 - 16:00
Miejsce: Centrum Informacji Turystycznej
Adres: ul. Tadeusza Kościuszki 54, Malbork
Data: 8 maja 2016
Godzina: 10:00 - 16:00
Miejsce: Intermarche
Adres: Tadeusza Kotarbińskiego 14, Malbork
Susz:
Data: 8 maja 2016
Godzina: 10:00-16:00
Miejsce: Centrum Sportu i Rekreacji im. Jana Pawła II
Adres: ul. Piastowska 5, Susz
Nowy Staw
Data: 8 maja 2016
Godzina: 09:30-16:30
Miejsce: Galeria Żuławska
Adres: ul. Tadeusza Kościuszki, Nowy Staw
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi lub wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Zebrał Krzysztof Hajbowicz
- 10/05/2016 20:22 - Rocznica bezwarunkowej kapitulacji 8 maja 1945 roku
- 06/05/2016 19:56 - Weekend w Malborku … jeden dzień za mało
- 27/04/2016 22:14 - Bez fanfaronady
- 27/04/2016 07:25 - Opiniowali projekty ustaw sejmowych
- 26/04/2016 09:34 - X Europejskie Dni Tańca
- 21/04/2016 16:02 - Zakończenie powojennego etapu odbudowy zamku w Malborku
- 21/04/2016 15:38 - Fundacyjny hołd
- 16/04/2016 12:46 - Konsultacje planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego w Malborku
- 15/04/2016 08:11 - Ekumeniczny Malbork
- 13/04/2016 18:30 - To tak jak w domu…