Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ... Wiosna w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Wstyd gdańskich włodarzy - tajne płace » Aktualne zarobki gdańskich urzędników są pilnie strzeżoną tajemnicą. Od dwóch miesięcy rzecznik urzę...
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
czwartek, 19 maja 2022 19:48
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
niedziela, 22 maja 2022 17:49
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
Uff! Nareszcie! Takie reakcje najczęściej można było usłyszeć
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
niedziela, 15 maja 2022 16:04
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
Rekrutacja do Drużyny Energii zakończyła się imponującym
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

A. Mandziara dla "Gazety Gdańskiej": Nowy inwestor to nowe perspektywy

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
środa, 27 kwietnia 2022 16:29

Ostatnio głośno o zmianach właścicielskich w Sportowej Spółce Akcyjnej Lechia Gdańsk. Na ostatnim meczu ligowym z Wartą Poznań z przewodniczącym Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk - Adamem Mandziarą zasiadł Paul Conway, twórca i właściciel PACIFIC MEDIA GRUP (PMG).


Firma ta jest współwłaścicielem kiku klubów piłkarskich w Europie. FC Thun (Szwajcaria), KV Ostenda (Belgia), Den Bosch (Holandia), Ejborg FB (Dania), FC Nancy (Francja), FC Barnsley (Anglia) i FC Kaiserslautern (Niemcy) to marki piłkarskiej gdzie PMG ma swoje udziały.


Fakt ten został szybko zauważony i rozpoczęła się giełda spekulacji. Czyja będzie Lechia?


Poprosiliśmy o kilka opinii mniejszościowych udziałowców spółki sportowej.
Dariusz Krawczyk (członek RN Lechii SSA): - Generalnie od momentu sprzedaży większościowej puli akcji naszej spółki panu Andrzejowi Kucharowi nie mamy wpływu na zmiany właścicielskie Lechii Gdańsk. Trzeba mieć jednak nadzieję, że poszukiwanie nowego inwestora i współwłaściciela spółki prowadzi do najważniejszego celu: wzmocnienia kapitałowego firmy i podniesieniu sportowego poziomu.

alt


Maciej Mikułko (jeden z ponad 40-stu posiadaczy tzw. Złotej Akcji klubu): - Obawiam się tego przedsięwzięcia Advancessport AG, który posiada ponad 98 % akcji. Dlaczego? Bo firma PMG nie ma sukcesów sportowych na rynku futbolowym. Kluby będące pod jej kontrolą notują raczej spadki niż awanse (FC Kiserslautern i FC Barnsley). Ja osobiście życzyłbym sobie aby przejmujący 30 % udziałów gdańskiego Lotosu - Saudi Aramco, arabski potentat na światowym rynku petrochemicznym w ramach dobrego gestu dla gdańskiej społeczności odkupiłby od Philipa Wernze np. 60 % akcji Lechii Gdańsk. W takiej sytuacji myślę, że kibice mogliby urządzić happening na jednym z meczów i wystąpić w białych sukienkach lub turbanach. Arabski kapitał w europejskiej piłce ma kilka konkretnych sukcesów (PSG, Manchester City).


Raczej przesądzone jest, że aktualny akcjonariusz większościowy Advancessport AG część swoich udziałów w spółce odsprzeda. Pytanie: ile procent? Włodarze klubu szacują, że trudno będzie znaleźć potencjalnego kupca na 98% udziałów. Tu musiałoby wchodzić w rachubę ok. 30 mln euro. O taki kapitał trudno. Europejscy kontrahenci rozważają wyłożenie ok. 10 mln euro a to daje mniejszościowy pakiet akcji (ok.30%).


- Od kilku sezonów nie możemy przekroczyć 50-cio milionowego budżetu rocznego w Lechii - tłumaczy Adam Mandziara. - Rynek reklamowy jest ograniczony na krajowym rynku. Tylko pozyskanie nowego inwestora może przebić ten "sufit" i przygotować budżet na poziomie nawet 80 mln rocznie. Dałoby to nowe perspektywy zainwestowania w drużynę. Nie będziemy mieli silniejszego składu jeśli nie zdobędziemy na niego dodatkowych środków.
M.P