Realizacja inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - założe... » 23 września 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie któ... Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd » Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski- Za rok będzie ... Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu? » Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego wartość historyczna, społeczna, znaczeni... Zielone inicjatywy MIIWŚ » „Kultura wielu wymiarów” to hasło przewodnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizując liczne ... SYBILLA 2020 - wyróżnienie dla MIIWŚ za „Interdyscyplinarny projekt na... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej dla uczniów szkół podstawowych ... » Do 11 października 2021 r. można nadsyłać prace graficzne na konkurs #ObrońcyNiepodległej organizowa... Zatrudnianie osób osadzonych w Nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Las... » Na mocy porozumienia zawartego w dniu 15 września 2021 r. pomiędzy szefami Służby Więziennej (Jacek ... Konferencja “Etnopomorze” » Fundacja „Wiem i Umiem” we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych oraz NSZZ “Solidarność” Uniwersyt... Ulica Pokoleń Gedanii » Jest w Gdańsku ulica Pokoleń Lechii Gdańsk. Nie byłoby tej ulicy gdyby nie było pokoleń Gedanii Pols... Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere...
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
czwartek, 23 września 2021 18:13
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy ORLEN, odwiedził siedzibę klubu Energa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
piątek, 24 września 2021 18:24
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Bez problemów Lechia zdobyła trzy punkty. Biało-zieloni w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
wtorek, 14 września 2021 08:12
U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
Pracownia malarska Henryka Berlewiego znajdowała się przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wybór biura a wydajność pracowników

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 października 2011 11:58

altW dużych miastach przybywa reprezentacyjnych biurowców o nowoczesnej architekturze. Sam wygląd nie jest jednak najważniejszy, przynajmniej nie dla pracujących w nich ludzi. O komforcie pracy decyduje lokalizacja, infrastruktura i „elastyczność” budynku. Wybór biura trzeba więc dobrze przemyśleć, zwłaszcza, że silnie wpływa on na wydajność pracowników.Prestiżowe miejsce i zbędny czas dojazdów
Wiele firm decyduje się na lokalizacje swoich biur z dala od centrum miast. Argumentem takiej lokalizacji najczęściej są relatywnie niższe koszty wynajmu powierzchni. Często są to jednak tylko pozorne oszczędności. Uwzględniając zwiększone koszty utrzymania samochodowej floty,  ale przede wszystkim czas i dyskomfort pracowników, może się okazać, że odległa lokalizacja kosztuje firmę znacznie więcej – komentuje Maciej Kotarski z firmy TPS, dewelopera gdańskiego kompleksu Olivia Business Centre. Dłuższe dojazdy to częstsze spóźnienia. Do tego dochodzi chęć wcześniejszych wyjazdów związana ze świadomością stania w korkach i długiego powrotu do domu. Wszystko to w mniejszym lub większym stopniu destabilizuje pracę, wydłuża się też znacznie czas, który pośrednio na nią poświęcamy. Jesteśmy przez to bardziej zmęczeni, i nie pracujemy tak wydajnie, jak to możliwe. Nie można też zapominać, że siedziba firmy mieszcząca się w centrum miasta to prestiż. Lokalizacja siedziby firmy to rzeczywiście element w znaczący sposób budujący wizerunek firmy, tak wewnątrz niej – w oczach pracowników, jak i na zewnątrz – wśród klientów i kontrahentów. Wiele firm przykłada do tego wielką wagę, bo z ich punktu widzenia ma to duże przełożenie na ich rynkowe sukcesy – dodaje Maciej Kotarski.


Zamknięci w automatach
Niektóre budynki nie są dla ludzi – ludzie są dla nich – są one w pełni zautomatyzowane, a człowiek ma w nich niewiele do powiedzenia.  Dlaczego? Ponieważ liczy się przede wszystkim rachunek ekonomiczny, a zastosowanie pewnych automatycznych rozwiązań, ograniczających możliwość ludzkiej regulacji znacząco wpływa na oszczędności. Dlatego właśnie niektóre biurowce do minimum ograniczają ludziom możliwość panowania nad swoim środowiskiem pracy. W niektórych człowiek nie może nawet otworzyć okna, gdyż spowodowało by to zwiększenie kosztów, czy to ogrzewania, czy klimatyzacji. Jednak czy pracownik czuje się dobrze w takim w pełni zautomatyzowanym budynku? Ludzie pracujący w zamkniętych budynkach często narzekają na ogromny dyskomfort, a skazanie na łaskę klimatyzacji szczególnie odczuwają niestety alergicy – dodaje Maciej Kotarski. Tego rodzaju oszczędność wynikająca z zastosowanych w budynku technologii zawsze weryfikowana jest więc zwykłymi ludzkimi potrzebami. Niektórzy pracownicy biur na inteligentne, zautomatyzowane budynki reagują sprzeciwem – np. zaraz po przyjściu wyłączają wszystko, co tylko są w stanie i otwierają okna. Na szczęście nowoczesna architektura ma też swoje wielkie zalety. Oprócz tego, że zachwyca, sprawia, że dzięki dużej ilości szkła (okien) pracować można w dobrze i co ważne – naturalnie oświetlonych pomieszczeniach. Wybierając biuro dla własnej firmy pamiętajmy jednak, że nie ważne to, co na zewnątrz, tylko to co w środku, zwłaszcza jeśli dotyczy to naszej firmy i pracowników.

Motywować miejscem pracy
Praca w nowoczesnym biurze to sposób na wzmocnienie identyfikacji z zespołem i z firmą, a także podniesienie wartości wykonywanej pracy w oczach pracowników. Komfortowe warunki przynoszą więcej satysfakcji z pracy, dzięki czemu jest ona bardziej wydajna – mówi dr Beata Krawczyk-Bryłka, psycholog biznesu z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Oczywiście w każdym z biurowców jego wady i zalety rozkładają się różnie. Dlatego szukając siedziby dla swojej firmy, należy zastanowić się, co jest dla nas priorytetem – architektura, prestiż, komfort i optymalizacja wydajności pracy, czy może liczba miejsc parkingowych i niższe koszty wynajmu? Aby nie wpaść w pułapkę takich pozornych oszczędności wybrać należy optymalny dla naszego biznesu wariant, nie zapominając o tym, że tworzą go przede wszystkim ludzie.

W centrum ekologicznie i zdrowo
Lokalizacja biurowca w centrum miasta zachęca pracowników do częstszego korzystania ze środków komunikacji miejskiej, co niemożliwe jest często przy siedzibach umiejscowionych na obrzeżach. W budynkach położonych w centrum buduje się ponadto podziemne parkingi nie tylko dla samochodów, ale także dla rowerów, co w przypadku pracowników stanowić ma zachętę do korzystania z ekologicznych środków transportu. Ważnym aspektem lokalizacji centrali firmy w centrum miasta jest też rozwinięta infrastruktura. Powstające współcześnie kompleksy biznesowe nie są już tylko miejscem pracy. Największe centra biurowe, które np. w Gdańsku powstają przy ulicy Grunwaldzkiej, mają zaplecze rekreacyjno-sportowe w specjalnie wydzielonej - usługowo handlowej przestrzeni. Fitness przed, czy siłownia po pracy stają się już normalną codziennością dla coraz większej liczby dbających o swoje zdrowie osób. Przyda się także przedszkole i centrum medyczne – najlepiej ulokowane w sąsiednim budynku, dla jak największej wygody pracujących w biurowcach osób. Niektóre największe kompleksy, jak Olivia Business Centre w Gdańsku, idą jeszcze dalej w rozbudowie infrastruktury. Na ogromnej przestrzeni pomiędzy budynkami powstanie plac z fontannami, sklepami i restauracjami, który przyciągać ma na spacery całe rodziny, nie wykluczone, że także pracowników kompleksu, dla których taka otwartość na otoczenie jest przecież nie bez znaczenia.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież