"Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o... Michał Urbaniak: Nie będę dzielił Gdańszczan » Rozmowa z Michałem Urbaniakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska.- Dlaczego chce Pan powalczyć o fot...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pierwszy gaz łupkowy w Lubocinie

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 24 listopada 2012 10:38

Na gdańskim Pomorzu firma PGNiG obecnie stoi na progu nowego wyzwania, jakim jest zagospodarowanie nowych złóż w rejonie miejscowości Lubocino gmina Krokowa oraz Opalino gmina Gniewino.




Przedstawiciele PGNiG i Nafta sp. z o.o. z Piły twierdzą, że złoża gazu układają się od Pomorza wzdłuż Polski, w kierunku południowo-wschodnim. Zasoby wydobywcze według Wood Mackenzie szasowane są na 1400 mld m3, wg Advanced Res. Ins. na 3000 mld m3, a wg EIA na 5000 mld m3.


alt


Przy tak dużych szacunkach, w PGNiG powstał projekt prac geologicznych w obszarze koncesji Wejherowo dla poszukiwań i badań m.in. w rejonie miejscowości Lubocino znajdującej się obok Puszczy Darżlubskiej. Projekt wykonano w okresie czerwiec-lipiec 2010. Wiercenia rozpoczęto 12.12.2010, a zakończono 6.03.2011. Głębokość końcowa odwiertu do pokładów kambru środkowego, to 3050 m.


alt



Jak poinformował oprowadzający nas po terenie wierceń Jacek Słowakiewicz, szef kopalni PGNiG na Pomorzu, urządzenie wiertnicze potrzebne do pracy na obszarze poszukiwania złóż niekonwencjonalnych, zasadniczo nie różni się od urządzenia wiertniczo-poszukującego ropy czy gazu. Dlatego NAFTA Piła przeznaczyła do wykonania otworu Lubocino 1 urządzenie elektryczne E-200. Pozwoliło ono wydobyć z głębi ziemi próbki i na ich podstawie dokonać analizy. Najbardziej frapujące było uzyskanie najbardziej oczekiwanej odpowiedzi na pytanie, czy jest możliwość oraz ekonomicznie uzasadniona opłacalność udostępnienia nowo odkrytego złoża gazu łupkowego z poziomu łupków sylursko-ordowickich?
Dokonano też wstępnej analizy gazu po normalizacji pod względem gęstości i wartości opałowej. Uzyskane dane sugerują występowanie gazu ziemnego w profilu otworu Lubocino-1 w interwale od około 2550 do 2950 m, tj. w warstwie około 400 metrowej w utworach syluru dolnego oraz ordowiku. Analizy gazu z łupków syluru i ordowiku potwierdzają jego bardzo dobre parametry energetyczne, brak siarkowodoru i niską zawartość azotu. Dodatkowe analizy potwierdzają występowanie węglowodorów ciężkich.


alt



Jacek Słowiakiewicz przekonywał nas także, że w celu potwierdzenia czy występujący gaz ma wartość komercyjną, należy wykonać następujące prace: 1. Wykonania zabiegów szczelinowania w otworze pionowym Lubocino-1 dla wytypowania najlepszego horyzontu do wykonania otworu poziomego. 2. Wykonania otworu poziomego Lubichowo 2H wraz z zabiegami szczelinowania. 3. Wykonania testów produkcyjnych na otworach Lubocino 1 oraz Lubocino 2H.


alt

 fot. PGNIG


Urządzenie wiertnicze gazu łupkowego w miejscowości Lubocino, gdzie sukcesem zakończył się zabieg tzw. hydraulicznego szczelinowania, pojawił się gaz i zapłonęła flara, 18 września 2011 odwiedził premier Donald Tusk. Szef rządu powiedział wówczas: „Po wielu latach uzależnienia gazowego, energetycznego od naszego wielkiego sąsiada możemy dzisiaj bez słowa przesady powiedzieć, że moje pokolenie dożyje tego momentu, kiedy będziemy samodzielni, jeśli chodzi o gaz”. Donald Tusk stwierdził też: „Z umiarkowanym optymizmem twierdzimy, że rok 2014 będzie początkiem komercyjnej eksploatacji gazu. Opracowaliśmy perspektywę do 2035 roku i jest to czas, kiedy będziemy mogli odpowiedzialnie powiedzieć, że będziemy zależni głównie od gazu swojego”. Szef rządu poinformował także, że podlegli mu urzędnicy, we współpracy z ekspertami norweskimi i kanadyjskimi, przygotowują odpowiednie przepisy prawne, które zapewnią Polsce zysk z wydobycia gazu łupkowego.


alt



Premier dowiedział się na placu budowy, że wiercenie horyzontalne na koncesji PGNiG wykonywane jest z wykorzystaniem najnowocześniejszego na świecie urządzenia Euro Rig 450 T firmy Bentec. Dodatkowym atutem jest zastosowane wygłuszenie zarówno agregatów, wyciągu jak i innych podzespołów urządzenia, które pozwala na cichą pracę. Dźwięk w indywidualnych miejscach pracy nie przekracza 80 dB(A), a z odległości 300 m od osi otworu 50 dB(A).


alt



Dla 170 mieszkańców Lubocina, któremu sołtysuje Józef Bradtke, przyjazd premiera był ogromnym wydarzeniem i zaszczytem. Kiedy 21 listopada spytaliśmy sołtysa jakie są korzyści z uruchomienia kopalni gazu, odparł  z zadowoleniem, że ogromne. - Właśnie dopiero co zakończono wylewkę asfaltu na około 1,5 km starej podziurawionej drodze prowadzącej z Karlikowa. Fakt, jechaliśmy tą drogą przed tygodniem, to ser szwajcarski z wieloma dziurami w porównaniu do niej, to pikuś. - Pieniądze na remont w wysokości ponad 700 tys. zł przekazało PGNiG, a prace wykonała firma Skanska - stwierdził sołtys Bradtke. Ma jeszcze zostać wybudowany chodnik, aby dzieci mogły bezpiecznie dochodzić do miejscowej szkoły. Sołtys Lubocina liczy na to, że jak po szczelinowaniu zacznie się wydobywać gaz ziemny, to spadnie jego cena, część podatków pozyska sołectwo, dzięki czemu będzie można wybudować świetlicę wiejską i obiekty sportowe.


alt



Dyrektorka Szkoły Podstawowej w Lubocinie Mirosława Roraff chwali sobie obecność w tej miejscowości firmy PGNiG, bo dzięki temu pozytywnie na jej wniosek odpowiedziała fundacja PGNiG, mająca swoją siedzibę w Warszawie. Dyrektorka opisała dokładnie cel projektu nowoczesnej szkoły wiejskiej na miarę marzeń nauczycieli i 68 uczniów. Pokazała kiepskie warunki bytowe szkoły i brak wyposażenia w środki dydaktyczne.  - Otrzymaliśmy od fundacji PGNiG wsparcie finansowe w wysokości 40 tys. zł, szkoła dołożyła swoje 7 tys. i dzięki temu wyremontowaliśmy trzy sale lekcyjne spośród ośmiu, doprowadzając do nich - według zaleceń Sanepidu - ciepłą wodę. Zakupiono też takie pomoce dydaktyczne, jak po trzy rzutniki i tablice samościeralne. - Największą dla naszej szkoły bolączką jest brak sali gimnastycznej. Liczę na to, że PGNiG, jak zacznie wydobywać gaz wesprze nas w tej inwestycji - stwierdziła dyrektor Roraff.


alt



Na koniec naszej wizyty w Lubocinie zapytaliśmy Jacka Słowakiewicza: - Jakie są aspekty środowiskowe? Otóż poszukiwanie i wydobywanie gazu jest cały czas kontrolowane. Prowadzenie prac zgodnie z normami i przepisami jest w pełni bezpieczne dla środowiska. Pokazują to własne doświadczenia PGNiG, które w Polsce wydobywa co roku ok. 4,5 mld m3 gazu. W sąsiednich Dębkach w okresie od 1972 do końca 2010 wydobyto łącznie 46 tys. ton ropy i 38 mln m3 gazu ziemnego. Nigdy nie doszło do skażenia środowiska, czy nieodwracalnych zniszczeń. Technologia produkcji wyklucza możliwość skażenia wód gruntowych i powierzchniowych. Prawidłowo wykonany otwór jest dostatecznie zabezpieczony powłoką warstw stali i cementu. Substancje chemiczne wykorzystywane w niewielkim stopniu w procesie wydobycia gazu, to nie są „groźne chemikalia", ale środki znane każdej gospodyni domowej z własnej kuchni.


alt


Największą uciążliwością dla otoczenia może być hałas i obecność w krajobrazie wież wiertniczych. Jednak uciążliwości te mają charakter przejściowy (krótkotrwały). Walczący o czyste środowisko zapominają także o ważnym elemencie - wykorzystywanie gazu do produkcji prądu pozawala na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Gaz łupkowy w procesie spalania wytwarza znacznie mniej dwutlenku węgla (a także rtęci, siarki, tlenków azotu i pyłów) niż węgiel kamienny, brunatny i ropa naftowa. A to oznacza też czystsze powietrze.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież