W tygodniku „Sieci”: Szokująca prawda o bojówkach opozycji » W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają szokującą prawdę o opozycji, którą ... Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zwolennicy Korwina będą popierać w drugiej turze Kaczyńskiego

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Krzysztofem Paprockim, gdyńskim działaczem społecznym, ekonomistą, od 20 lat członkiem gdyńskich i krajowych władz Unii Polityki Realnej.

- Janusz Korwin-Mikke uzyskał w I turze czwarte miejsce i wynik lepszy między innymi od Waldemara Pawlaka i Andrzeja Olechowskiego. Sukces?
Krzysztof Paprocki: Oczywiście, choć tylko jak na skalę możliwości Korwin-Mikkego. Ponad 400 tysięcy głosów w skali kraju to wynik porównywalny do tego z 1995. UPR było wtedy szczególnie silne u nas lokalnie – mieliśmy na przykład 6 radnych w Gdyni i razem 15 w Trójmieście. Wynik pokazuje, że często lekceważony Korwin był w stanie przekonać większą grupę wyborców niż kilku kandydatów faworyzowanych przez media i dysponujących dużymi pieniędzmi.

- Proszę zatem przyjąć moje gratulacje. A gdzie Pan upatruje źródła takiego sukcesu?
Krzysztof Paprocki: Po pierwsze konsekwencja – z poglądami Korwina można się zgadzać lub nie, ale nie można mu odmówić stałości i konsekwencji. To nie jest typ polityka, który w sondażach wyczytuje co ma sądzić na każdy temat i dlaczego – i wraz ze zmianą sondaży swoje poglądy zmienia. Taką konsekwencję wyborcy sobie cenią i mogła ona przyciągnąć jakąś część elektoratu.
A po drugie zadziałał pewnie totalny blamaż i kompromitacja kandydata PO. W kampanii wyborczej Bronisław Komorowski pokazał że brak mu elementarnych zdolności intelektualnych, wiedzy, kompetencji a nawet formatu emocjonalnego. Komorowski po prostu nie nadaje się do funkcji głowy państwa i wielu ludzi widząc to, zaczęła szukać wśród innych kandydatów.

- Jak Pana zdaniem zachowają się w II turze zwolennicy Korwin-Mikkego?

Krzysztof Paprocki: To oczywiste, poprą Jarosława Kaczyńskiego.

- Jak to, przecież UPR to partia liberalna…
Krzysztof Paprocki: Nie do końca, nie w znaczeniu jaki potocznie przyjęło się w Polsce przypisywać liberalizmowi. UPR nigdy nie miało nic wspólnego z popieraniem przekrętów przy prywatyzacji, układom miedzy władzą a wielkim biznesem itp. UPR popiera niskie podatki dla wszystkich a nie tylko dla uprzywilejowanych, usuwanie barier dla drobnej przedsiębiorczości (tu bardzo obiecujący był przygotowywany przez rząd Kaczyńskiego tzw. „pakiet Kluski”). Są więc punkty zbieżne. Nie ma co ukrywać że są też różnice, bo PiS jest partią zdecydowanie bardziej prospołeczną.
Istotne są jednak nie tylko kwestie gospodarcze. W sprawie obrony niepodległości i podmiotowości Polski czy też obrony tradycyjnych wartości mówimy jednym językiem.
Krzysztof Paprocki: Wzmiankowane różnice spowodowały że elektorat UPR nie popierał w pierwszej turze Kaczyńskiego – ale zbieżności są wystarczające by takiego poparcia udzielić w drugiej. Zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę alternatywę…

- …czyli Bronisława Komorowskiego
Krzysztof Paprocki: Tak, bo nie głosując na Kaczyńskiego, nawet nie idąc na wybory – tym samym popiera się Komorowskiego. A więc człowieka, który po prostu – abstrahując nawet od kwestii poglądów i programów – nie nadaje się na prezydenta, nie dorasta do formatu tego stanowiska. Dodatkowo Komorowski firmuje żenującą nieudolność państwa w wyjaśnianiu przyczyn smoleńskiej katastrofy czy też usuwaniu skutków powodzi, partyjny skok na IPN czy NBP. Nie zapominajmy że to partia Komorowskiego popierała szybkie wprowadzenie Euro w Polsce – co jak wskazują zgodnie ekonomiści doprowadziłoby w trakcie kryzysu do recesji takiej jak np. na pobliskiej Słowacji, która Euro wprowadziła. Mógłbym tak mnożyć przykłady, ale szkoda miejsca. Komorowski dla świadomego wyborcy – a takimi są niewątpliwie zwolennicy Korwina-Mikke – nie jest opcją godną rozważenia.

- Czyli w II turze Kaczyński?

Krzysztof Paprocki: Oczywiście. Łączy nas przekonanie, że Polska jest najważniejsza.

Krzysztof Paprocki – 47 l. ekonomista, gdyński działacz społeczny, od 20 lat członek gdyńskich i krajowych władz Unii Polityki Realnej.


Materiał opublikowany w

alt

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież