Gest ubogiej wdowy » Homilia ks bp Wiesława Szlachetki podczas Mszy św. w int. Anny Walentynowicz, Matki Solidarności.Bra... Tablica Ani Solidarność » W niedzielę, 10 listopada, na froncie budynku KK NSZZ Solidarność przewodniczący Piotr Duda i prezes... Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wierność szczegółów to podstawa

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Mariuszem Wójtowiczem-Podhorskim, miłośnikiem techniki wojskowej i historii II Wojny Światowej, autorem scenariusza paradokumentalnego komiksu wojennego "Pierwsi w boju"


- Musiał pan wykonać tytaniczny wysiłek przy zbieraniu materiałów do tego wydawnictwa. Ile czasu to zajęło? Czy w komiksie zostały przedstawione autentyczne postaci obrońców Poczty Polskiej?
Mariusz Wójtowicz-Podhorski: Koncept komiksu o obrońcach Poczty Polskiej powstał na bazie wydanego wcześniej komiksu o obronie Westerplatte. Ten pomysł dzisiaj ma dokładnie 6 lat. Przez ten czas materiały były nieustannie zbierane. Realizacja była troszeczkę utrudniona ponieważ tych ludzi już nie ma. Zostali w większości zamordowani poza kilkoma którzy przeżyli. Pomogło mi Koło Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Rozmawialiśmy z rodzinami i komiks został przez nie naprawdę bardzo dobrze przyjęty. A co do reszty to wiadomo: książki, wspomnienia, relacje, zdjęcia zdobyte przy pomocy muzeum czyli wszystko to, co jest mi potrzebne jako scenarzyście oraz rysownikowi do tworzenia kadrów, nie tylko pierwszego planu, ale również tego drugiego i trzeciego by pokazać co tam się właściwie dzieje. Taki jest wymóg dzieła historyczno-komiksowego, czy takiego paradokumentalnego. Trzeba dbać o maksymalną wierność szczegółów. Taka była idea tworzenia komiksu „Pierwsi w boju”.


- Do kogo skierowany jest komiks?
Mariusz Wójtowicz-Podhorski: Komiks w tej właśnie formie jest skierowany oczywiście do młodzieży, ale ponieważ wielu ludzi wychowało się na komiksie, nawet starszych od nas, na przykład na przygodach Kajko i Kokosza, trudno powiedzieć, że jest tylko dla młodzieży. Nawet ludzie, którzy mają około 50 lat doskonale to medium znają, oni się na nim wychowali. Komiks trzeba umieć czytać. Osobom, które nigdy komiksu nie czytały na pewno jest nieco trudniej. 


alt


- Czy wydawca wywierał naciski lub miał jakikolwiek wpływ na kształt komiksu?
Mariusz Wójtowicz-Podhorski: Pomysł w jaki zostały przedstawione plansze w komiksie właśnie paradokumentalnym był właściwie moją ideą i moim projektem. Wydawca nie chciał w niego ingerować widząc, że „Westerplatte. Załoga śmierci” zostało bardzo dobrze przyjęte. W grę nie wchodził absolutnie jakiś komiks artystyczny, kolorowy, malowany. Chodziło o czarną kreskę, która być sugestywna, ale też dać działać  wyobraźni.


- W komiksie występuje bohater zbiorowy. Nie było pokusy, aby wpleść w całą historię jakiejś konkretnej postaci, z którą czytelnik mógłby się identyfikować?
Mariusz Wójtowicz-Podhorski: Nie, projekt tego nie zakładał. Podobnie sprawa wyglądała z „Westerplatte. Załoga śmierci”. Tam również bohaterem zbiorowym była załoga. Myślę, że sama forma komiksu paradokumentalnego wyklucza możliwość podania takiego głównego bohatera czy kilku bohaterów, z którymi można by się w jakiś sposób identyfikować. Są tutaj pewne postacie, które w całej historii bardziej się odznaczyły i częściej są pokazywane w kadrach, ale prowokowanie tego typu rzeczy nie jest oczywiście kierunkiem tego komiksu. Nie ukrywam, że „Westerplatte” jako ten pierwszy komiks było właśnie naszym pierwszym komiksem paradokumentalnym i w jakiś sposób otworzył ten rozdział. Został on zauważony i doceniony przez krytyków i recenzentów. Dotychczas nie było takich komiksów twardo opartych na źródłach, bardzo dokładnych w narracji, w tworzeniu dialogów czy ukazywaniu pierwszego, drugiego i trzeciego planu, dodatkowo wzbogaconych mocno ilustrowanym suplementem w postaci artykułu historycznego. Tym właśnie jest seria „Kroniki epizodów wojennych”.


- Można kroniki nazwać komiksem edukacyjnym?
Mariusz Wójtowicz-Podhorski: Myślę, że tak. Komiks został pozytywnie oceniony przez historyków Wojskowego Centrum Edukacji. Podkreślali oni, że są to pierwsze komiksy, które mają charakter, właśnie taki mocno merytoryczny, a przede wszystkim patriotyczny. Tak, to w pewien sposób komiks edukacyjno-wychowawczy.
Rafał Szultk 

Fot. Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież