Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wierność szczegółów to podstawa

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Mariuszem Wójtowiczem-Podhorskim, miłośnikiem techniki wojskowej i historii II Wojny Światowej, autorem scenariusza paradokumentalnego komiksu wojennego "Pierwsi w boju"


- Musiał pan wykonać tytaniczny wysiłek przy zbieraniu materiałów do tego wydawnictwa. Ile czasu to zajęło? Czy w komiksie zostały przedstawione autentyczne postaci obrońców Poczty Polskiej?
Mariusz Wójtowicz-Podhorski: Koncept komiksu o obrońcach Poczty Polskiej powstał na bazie wydanego wcześniej komiksu o obronie Westerplatte. Ten pomysł dzisiaj ma dokładnie 6 lat. Przez ten czas materiały były nieustannie zbierane. Realizacja była troszeczkę utrudniona ponieważ tych ludzi już nie ma. Zostali w większości zamordowani poza kilkoma którzy przeżyli. Pomogło mi Koło Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Rozmawialiśmy z rodzinami i komiks został przez nie naprawdę bardzo dobrze przyjęty. A co do reszty to wiadomo: książki, wspomnienia, relacje, zdjęcia zdobyte przy pomocy muzeum czyli wszystko to, co jest mi potrzebne jako scenarzyście oraz rysownikowi do tworzenia kadrów, nie tylko pierwszego planu, ale również tego drugiego i trzeciego by pokazać co tam się właściwie dzieje. Taki jest wymóg dzieła historyczno-komiksowego, czy takiego paradokumentalnego. Trzeba dbać o maksymalną wierność szczegółów. Taka była idea tworzenia komiksu „Pierwsi w boju”.


- Do kogo skierowany jest komiks?
Mariusz Wójtowicz-Podhorski: Komiks w tej właśnie formie jest skierowany oczywiście do młodzieży, ale ponieważ wielu ludzi wychowało się na komiksie, nawet starszych od nas, na przykład na przygodach Kajko i Kokosza, trudno powiedzieć, że jest tylko dla młodzieży. Nawet ludzie, którzy mają około 50 lat doskonale to medium znają, oni się na nim wychowali. Komiks trzeba umieć czytać. Osobom, które nigdy komiksu nie czytały na pewno jest nieco trudniej. 


alt


- Czy wydawca wywierał naciski lub miał jakikolwiek wpływ na kształt komiksu?
Mariusz Wójtowicz-Podhorski: Pomysł w jaki zostały przedstawione plansze w komiksie właśnie paradokumentalnym był właściwie moją ideą i moim projektem. Wydawca nie chciał w niego ingerować widząc, że „Westerplatte. Załoga śmierci” zostało bardzo dobrze przyjęte. W grę nie wchodził absolutnie jakiś komiks artystyczny, kolorowy, malowany. Chodziło o czarną kreskę, która być sugestywna, ale też dać działać  wyobraźni.


- W komiksie występuje bohater zbiorowy. Nie było pokusy, aby wpleść w całą historię jakiejś konkretnej postaci, z którą czytelnik mógłby się identyfikować?
Mariusz Wójtowicz-Podhorski: Nie, projekt tego nie zakładał. Podobnie sprawa wyglądała z „Westerplatte. Załoga śmierci”. Tam również bohaterem zbiorowym była załoga. Myślę, że sama forma komiksu paradokumentalnego wyklucza możliwość podania takiego głównego bohatera czy kilku bohaterów, z którymi można by się w jakiś sposób identyfikować. Są tutaj pewne postacie, które w całej historii bardziej się odznaczyły i częściej są pokazywane w kadrach, ale prowokowanie tego typu rzeczy nie jest oczywiście kierunkiem tego komiksu. Nie ukrywam, że „Westerplatte” jako ten pierwszy komiks było właśnie naszym pierwszym komiksem paradokumentalnym i w jakiś sposób otworzył ten rozdział. Został on zauważony i doceniony przez krytyków i recenzentów. Dotychczas nie było takich komiksów twardo opartych na źródłach, bardzo dokładnych w narracji, w tworzeniu dialogów czy ukazywaniu pierwszego, drugiego i trzeciego planu, dodatkowo wzbogaconych mocno ilustrowanym suplementem w postaci artykułu historycznego. Tym właśnie jest seria „Kroniki epizodów wojennych”.


- Można kroniki nazwać komiksem edukacyjnym?
Mariusz Wójtowicz-Podhorski: Myślę, że tak. Komiks został pozytywnie oceniony przez historyków Wojskowego Centrum Edukacji. Podkreślali oni, że są to pierwsze komiksy, które mają charakter, właśnie taki mocno merytoryczny, a przede wszystkim patriotyczny. Tak, to w pewien sposób komiks edukacyjno-wychowawczy.
Rafał Szultk 

Fot. Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież