U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dzisiaj Krzyżacy promują Pomorze

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Wojciechem Kodłubańskim, prezesem agencji Eurocean, zajmującej się promocją Kwidzyna. Ostatnio obchodziliśmy rocznice bitwy pod Grunwaldem, hucznie prezentowała się obrona zamku w Malborku, teraz zwiedzający będą mogli odwiedzić kwidzyńskie krypty, gdzie spoczywają ciała Wielkich Mistrzów krzyżackich. Czy możemy powiedzieć, że Krzyżacy przyczyniają się do promocji turystycznej Pomorza?

Jak najbardziej. Po Grunwaldzie i Malborku w sobotę mamy wielkie uroczystości w Kwidzynie. Temat krąży znowu wokół Zakonu Krzyżackiego, tym razem wokół jego Wielkich Mistrzów. Odkryte w Kwidzynie krypty są jedynymi w Europie, gdzie odnaleziona ciała trzech Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego. Ci mistrzowie to 17 w historii, 20 i 27 mistrz, wszyscy trzej spoczęli w krypcie pod katedrą w Kwidzynie. Ciekawą kwestią jest również to, że trzeci mistrz Henryk von Plauen bronił Malbork przed wojskami polskiego króla Jagiełły w 1410 roku. To dało dodatkowego smaczku tegorocznym obchodom grunwaldzkim.

Pod koniec tego miesiąca odbędzie się uroczyste otwarcie krypt. Czy niedługo Kwidzyn nie zacznie więc być konkurencją turystyczną dla Malborka?

Zapewne żadne miasto w Europie nie będzie konkurencją dla Malborka, który posiada największy na świecie zamek ceglany. Natomiast z całą pewnością Kwidzyn wpisuje się w piękny sposób w atrakcje turystyczne wybrzeża. Trudno sobie przecież wyobrazić, że turysta który odwiedzi Malbork nie będzie później chciał pojechać do Kwidzyna i w tamtej katedrze obejrzeć kryptę w której zostali odnalezieni i leżą Wielcy Mistrzowie Zakonu Krzyżackiego. Jest to raptem tylko 40 km od Malborka. Z całą pewnością Kwidzyn, który do tej pory już posiadał parę ciekawych zabytków i atrakcji turystycznych z chwilą odkrycia krypt staję się silną pozycją na mapie turystycznej Polski. Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Przed nami uroczyste otwarcie krypt. Jakich atrakcji możemy się wtedy spodziewać?

Dzień został zaplanowany w sposób bardzo urozmaicony. Z powodu odkrycia krypt o godzinie 12 rozpocznie się msza celebrowana przez biskupa elbląskiego. W tej mszy wezmą udział wszyscy zaproszeni goście, w tym aktualny Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Bruno Plater. Po mszy rozpocznie się uroczyste otwarcie krypt w której leżą Wielcy Mistrzowie. Sama krypta została pięknie zrekonstruowana, ze szklaną podłogą, z odtworzonymi postaciami Wielkich Mistrzów, z całą kolorystyką tych czasów. Po otwarciu krypty rozpocznie się dzień średniowieczny w Kwidzynie. Przez cały dzień będą się odbywały pokazy walk rycerskich, rzemiosła, jarmark średniowieczny. Pojawią się również teatry uliczne z całej Polski, a także wiele różnych atrakcji na które myślę należy gości do Kwidzyna zaprosić.

Uroczystości prezentują się ciekawie, ale kiedy zwiedzający będą mogli odwiedzać krypty? Czy będą one czynne codziennie?

Trzeba pamiętać, że krypty znajdują się w katedrze w Kwidzynie. Udostępnienie ich zależy więc przede wszystkim od władz kościelnych. Musimy tutaj mieć więc na uwadze pewną specyfikę kościoła. Dzisiaj wiemy już jednak, że władze kościelne wykażą się tutaj daleko posuniętą wyrozumiałością i krypta będzie czynna codziennie, na co najmniej kilka godzin.


Rozmawiał: Tomasz Wrzask

alt


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 Maciej 2012-12-29 12:04
Wiecie co? To jest śmieszne, to wszystko. A wiecie dlaczego? Ludzie robią coś dla ludzi, szukają dla ludzi, a ukrywają pozostałe fakty tej oto sprawy. A jakie były? Było w podziemiach katedry też pomieszczenie, bardzo szczelnie zamurowane, puste w środku które po otwarciu miało jakieś resztki wirusów, bo wszyscy co przy tym byli trafili do szpitala z gorączką i krwotokiem z nosa. Nie znam szczegółów bo sprawę wyciszyli. Także jak widzicie, prace archeologów nie zawsze są bezpieczne dla wszystkich a studenci jako siła robocza często są narażeni na takie przykre wypadki, by profesor zyskał sławę i miał materiał do badań.Generalna zasada jeśli gdziekolwiek kopiąc poniżej 2 m zobaczysz biały odcień i ciągnie się jako warstwa to są to miejsca po grobach masowych zasypywanych wapnem i można się spodziewać gruźlicy itd.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież