Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Trzeźwienie boli

PDF
Drukuj
Email

altPodczas Pikniku na Zdrowie 2010 nieco na uboczu ulokowany został namiot Naukowego Koła Psychiatrii przy Katedrze Chorób Psychicznych. Porad udzielały w nim Maria Romańczuk oraz Iwona Mikołajczyk – specjalistki terapii uzależnień od alkoholu.

- Choroby psychiczne i psychologiczne są w Polsce wciąż tematem tabu, ludzie wstydzą się korzystać z usług psychologa lub psychiatry.
- Ludzie się wstydzą, a jeszcze ktoś nie daj Boże powie, że byłam na Srebrzysku, od razu ktoś przypnie etykietę, że wariatka, że ma zielone papiery, czy żółte. Natomiast kiedy już się przełamuje tę barierę, gdy już się ludzie spotkają z psychicznie chorymi ludźmi, to mówią, że wcale nie jest tak źle. Z nimi też można rozmawiać, zwłaszcza osoby które trafiają na oddział i spotykają tych ludzi - zupełnie im mija ta bariera. Na przykład pacjenci leczący się z uzależnienia od alkoholu spotykają się na oddziale z ludźmi chorymi psychicznie, oni się integrują nawet. Pomagają sobie, wzajemnie się wspierają, mają zupełnie inne spojrzenie na ludzi chorych psychicznie. Przestają się ich bać.


- Czym się różnie leczenie psychiatryczne od pomocy psychologicznej?
- Jeżeli chodzi o leczenie psychiatryczne to przede wszystkim jest rozpoznanie, przychodzi się do poradni zdrowia psychicznego po raz pierwszy i odbywa się rozmowa z lekarzem psychiatrą. Lekarz stwierdza, czy jest potrzebna pomoc psychologa czy tylko i wyłącznie pomoc psychiatry. Psycholog zaś, nie leczy lekami, tylko za pomocą rozmów i  terapii. To jest ta różnica.


- Czy w Polce istnieje darmowa opieka psychiatryczna i psychologiczna? Gdzie powinny się zwrócić osoby z tego typu problemami, swoimi lub swoich bliskich?
- Należy się zwrócić do poradni zdrowia psychicznego w pobliżu miejsca swojego zamieszkania. W Gdańsku może się zgłosić na Srebrzysko, gdzie można uzyskać taką pomoc. Poradnia przyszpitalna mieści się w budynku 19 a.


- Kiedy zaczyna się uzależnienie alkoholowe, czy jest jakiś próg ilości wypitego alkoholu od którego można powiedzieć, że ktoś jest uzależniony? Jak rozpoznać, że jest się uzależnionym?
- Na początku można samemu sprawdzić na przykład test na stronie internetowej. Albo kiedy słyszy się od kogoś z zewnątrz na przykład „uważam, że za dużo pijesz”. Można też przejść się do poradni, skorzystać z usług specjalisty i uzyskać diagnozę dzięki której można stwierdzić, czy jest się uzależnionym od alkoholu. Odnośnie tej granicy – od kiedy zaczyna się uzależnienie -  to każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, bo zanim dochodzi do uzależnienia, to wcześniej mamy jeszcze dwa kroki – picie ryzykowne oraz picie destrukcyjne. Dopiero trzecim stadium jest uzależnienie. Uzależnienie czyli jednostka chorobowa sklasyfikowaną przez Światową Organizację Zdrowia, która ma swoje objawy. Tych objawów jest sześć i może nie będę ich wszystkich teraz wyliczała. Dokonując takiej diagnozy medycznej badany pacjenta pod katem występowania tych objawów. Jeżeli występują 3 z tych objawów w przeciągu roku, wówczas stwierdzamy, że jest to choroba alkoholowa i wtedy wymaga to leczenia. Natomiast jeżeli chodzi o picie ryzykowne czy picie szkodliwe, to jeszcze nie jest uzależnienie. Wtedy wystarczy pewnego rodzaju trening oraz dokonanie pewnego wglądu - w to co się ze mną dzieje, jak wygląda to moje picie – i wtedy można to jakoś zatrzymać i uniknąć jeszcze tego uzależnienia.


- W jaki sposób leczy się osoby uzależnione od alkoholu? 
- Terapią. I jest ona bolesna. Trzeźwienie boli, ponieważ alkohol jest traktowany jako lek przez osobę uzależnioną, bo poprawia nastrój, bo pozwala się poczuć bardziej atrakcyjnym, pozwala się poczuć bardziej otwartym i nagle – zabierają mi to lekarstwo. I teraz jak ja mam bez tego sobie radzić? Nagle mój obraz staje się odarty z mojej iluzji. To boli, jestem nagle brzydszy, mniej atrakcyjny, mniej nowoczesny. Picie powoduje jak gdyby widzenie siebie w krzywym zwierciadle.  
Rozmawiał Rafał Szultk


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież