1 września w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku miała miejsce promocja komiksu historycznego "Pierwsi w boju" poświęconego obronie tegoż właśnie budynku. Autorami wydawnictwa są Mariusz Wójtowicz-Podhorski (scenariusz) oraz Jacek Przybylski (rysunki).
Autorzy dzieła odtworzyli najważniejsze momenty obrony poczty polskiej niemal godzina po godzinie. Opisali jej bohaterów oraz w sugestywny sposób przedstawili dramatyczne wydarzenia pierwszych godzin II wojny światowej. Komiks jest zadedykowany obrońcom Poczty Polskiej. Wydaje go Zin Zin Press, a Poczta Polska objęła cały projekt swoim mecenatem.
Autorzy komiksu: Jacek Przybylski i Mariusz Wójtowicz-Podhorski
- Mam ogromną satysfakcję, że mogę się spotkać z państwem z okazji dzisiejszego wydarzenia, którym jest ten oto komiks – powiedział mówił Andrzej Polakowski, prezes zarządu Poczty Polskiej. - Poczta Polska chcąc upamiętnić siedemdziesiątą pierwszą rocznicę obrony Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, zaangażowała się w wydanie powyższej publikacji. Instytucji naszej zależało przede wszystkim by wydaniem publikacji upamiętnić wydarzenia tamtych dni i trafić z przekazem opowiadającym o obronie Poczty Polskiej w Gdańsku do młodego czytelnika. Powyższa publikacja jest nie tylko ciekawa z powodu kreski rysunkowej pana Jacka Przybylskiego, który w plastyczny sposób przedstawił obronę poczty polskiej na 32 planszach komiksu, ale także z powodu cennego wkładu historycznego, wraz z archiwalnymi zdjęciami, który został przygotowany przez panią Dorotę Żbikowską z Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Naprawdę sądzę, że to bardzo fajna inicjatywa i bardzo dobrze, że została zrealizowana, dlatego że w tej formie, my przynajmniej nie upamiętnialiśmy żadnego takiego wydarzenia. Jest to w jakimś stopniu nasz eksperyment i mam nadzieję, że zostanie on dobrze przyjęty, bo wtedy Państwa starania i nasz skromny udział odniosą sukces, pożyteczny być może dla innych inicjatyw o podobnych charakterze, również istotne dla Polskiej Poczty – dodał prezes Polakowski.
Na promocję przybyli przedstawiciele Koła Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. - Inicjatywa bardzo cenna, ponieważ pokazuje, że w ten sposób i taką formą można zainteresować młodych ludzi, którzy w przyszłości, nie wszyscy z pewnością, ale będą już pogłębiać o literaturę bardziej dokładną. Ten pierwszy sygnał wywoławczy dla tych młodych ludzi. Jest tutaj atrakcyjnie przedstawiony za co należą się słowa uznania dla organizatora, sponsora, autorów oraz wydawcy tego komiksu – podziękowali przedstawiciele koła sprawcom wydarzenia.
Młodzież dokładniejszych informacji nie będzie musiała szukać specjalnie daleko, ponieważ wydawnictwo prócz historii obrazkowej, poszerzone zostało o artykuł historyczny przybliżający okoliczności wybuchło II Wojny Światowej, sytuację geopolityczną Wolnego Miasta Gdańsk oraz szczegóły organizacji obrony Polskiej Poczty. Po zakończonej prezentacji komiksu można było zrobić sobie zdjęcie z autorami oraz poprosić o opatrzenie swojego egzemplarza wydawnictwa dedykacją.
Rafał Szultk
Fot. Rafał Szultk
- 22/09/2010 20:17 - Nowe Wojewódzkie Centrum Onkologii
- 19/09/2010 14:33 - Trójmiejskie święto motoryzacji
- 16/09/2010 23:57 - Baron gdański
- 15/09/2010 16:59 - Z perspektywy Ikara
- 10/09/2010 16:12 - Mieszkańcy Szadółek nie chcą spalarni
- 02/09/2010 10:30 - Czynsze w górę, budżet bez zmian
- 01/09/2010 10:11 - Fajerwerki nad stocznią
- 27/08/2010 20:46 - Za dużo igrzysk, za mało refleksji
- 24/08/2010 14:14 - Sopocki Sierpień'80
- 20/08/2010 07:42 - Zapomniani bojownicy Solidarności