Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ...
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
czwartek, 19 maja 2022 19:48
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
niedziela, 22 maja 2022 17:49
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
Uff! Nareszcie! Takie reakcje najczęściej można było usłyszeć
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pierwsi w boju - komiks o obronie Poczty Polskiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 września 2010 12:03

alt1 września w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku miała miejsce promocja komiksu historycznego "Pierwsi w boju" poświęconego obronie tegoż właśnie budynku. Autorami wydawnictwa są Mariusz Wójtowicz-Podhorski (scenariusz) oraz Jacek Przybylski (rysunki). 


Autorzy dzieła odtworzyli najważniejsze momenty obrony poczty polskiej niemal godzina po godzinie. Opisali jej bohaterów oraz w sugestywny sposób przedstawili dramatyczne wydarzenia pierwszych godzin II wojny światowej. Komiks jest zadedykowany obrońcom Poczty Polskiej. Wydaje go Zin Zin Press, a Poczta Polska objęła cały projekt swoim mecenatem. 


alt


Autorzy komiksu: Jacek Przybylski i Mariusz Wójtowicz-Podhorski


- Mam ogromną satysfakcję, że mogę się spotkać z państwem z okazji dzisiejszego wydarzenia, którym jest ten oto komiks – powiedział mówił Andrzej Polakowski, prezes zarządu Poczty Polskiej. - Poczta Polska chcąc upamiętnić siedemdziesiątą pierwszą rocznicę obrony Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, zaangażowała się w wydanie powyższej publikacji. Instytucji naszej zależało przede wszystkim by wydaniem publikacji upamiętnić wydarzenia tamtych dni i trafić z przekazem opowiadającym o obronie Poczty Polskiej w Gdańsku do młodego czytelnika. Powyższa publikacja jest nie tylko ciekawa z powodu kreski rysunkowej pana Jacka Przybylskiego, który w plastyczny sposób przedstawił obronę poczty polskiej na 32 planszach komiksu, ale także z powodu cennego wkładu historycznego, wraz z archiwalnymi zdjęciami, który został przygotowany przez panią Dorotę Żbikowską z Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.  Naprawdę sądzę, że to bardzo fajna inicjatywa i bardzo dobrze, że została zrealizowana, dlatego że w tej formie, my przynajmniej nie upamiętnialiśmy żadnego takiego wydarzenia. Jest to w jakimś stopniu nasz eksperyment i mam nadzieję, że zostanie on dobrze przyjęty, bo wtedy Państwa starania i nasz skromny udział odniosą sukces, pożyteczny być może dla innych inicjatyw o podobnych charakterze, również istotne dla Polskiej Poczty – dodał prezes Polakowski. 


altalt


Na promocję przybyli przedstawiciele Koła Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. - Inicjatywa bardzo cenna, ponieważ pokazuje, że w ten sposób i taką formą można zainteresować młodych ludzi, którzy w przyszłości, nie wszyscy z pewnością, ale będą już pogłębiać o literaturę bardziej dokładną. Ten pierwszy sygnał wywoławczy dla tych młodych ludzi. Jest tutaj atrakcyjnie przedstawiony za co należą się słowa uznania dla organizatora, sponsora, autorów oraz wydawcy tego komiksu – podziękowali przedstawiciele koła sprawcom wydarzenia. 


alt


Młodzież dokładniejszych informacji nie będzie musiała szukać specjalnie daleko, ponieważ wydawnictwo prócz historii obrazkowej, poszerzone zostało o artykuł historyczny przybliżający okoliczności wybuchło II Wojny Światowej, sytuację geopolityczną Wolnego Miasta Gdańsk oraz szczegóły organizacji obrony Polskiej Poczty. Po zakończonej prezentacji komiksu można było zrobić sobie zdjęcie z autorami oraz poprosić o opatrzenie swojego egzemplarza wydawnictwa dedykacją. 

Rafał Szultk

Fot. Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 polonus 2010-09-03 08:03
Świetna publikacja! Już kupiłem!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież