Na dwa słowa z „Gdańską”
Rozmowa ze Sławomirem Nowakiem, byłym działaczem Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”, posłem na Sejm RP Platformy Obywatelskiej
Młody Polak – synonim sukcesu
- Czy będzie pan kandydował na prezydenta Miasta Gdańska?
- Nie.
- Jak pan ocenia kondycję S „M.D.” dziś?
- Obserwuję organizację z daleka, nie jestem już Młodym Demokratą. Z życzliwością patrzę na to jak się rozwijają. Dzisiaj to najpoważniejsza i największa organizacja młodzieżowa polityczna w Polsce, z bardzo silnymi powiązaniami ze strukturami europejskimi. I to im daje dużą przewagę nad ich konkurencją polityczną. Jednocześnie stanowią – bardzo silne - młodzieżowe zaplecze – dla Platformy Obywatelskiej. To bardzo ważne.
- Młodzi ludzie, wykształceni, czują się często zawiedzeni. Nie zawsze znajdują odpowiednią dla siebie pracę, dla wielu mieszkanie jest prawie nie osiągalne. Gdzie obiecywane perspektywy?
- Nie podzielam tego zdania. Jest bardzo różnie. Młodzi Polacy – pokazują statystyki, badania socjologiczne – są najbardziej konkurencyjni w Europie, najbardziej dynamiczni, najbardziej otwarci, najlepiej przygotowani również do życia dorosłego. Wygrywają konkurencję z rówieśnikami z innych krajów. Młody Polak – to synonim sukcesu dzisiaj, nie porażki. W ostatnich latach przeżywany największy boom edukacyjny. Młodzi zakładają rodziny. Oczywiście każdemu przychodzi bardzo ciężko budowanie własnej pomyślności i zdarzają się wielkie sukcesy spektakularne ale i też porażki. Mam wielka wiarę w młodych Polaków.
- Daje się im szansę w Polsce?
- Oczywiście. I rząd i wszystkie nasze starania są ukierunkowane na to, aby budować podwaliny pod pomyślną przyszłość młodego pokolenia, o tym mówił dzisiaj nawet premier. Ukierunkowujemy się na najmłodsze pokolenie. Chcemy usprawnić system edukacji, poprawić kształcenie w polskich szkołach. Są zagrożenia, trudności, bo przeżywamy kryzys gospodarczy. Polska jakoś próbuje się obronić przed tym kryzysem i wygrywamy. To też jest dla ludzi młodych istotne.
- W trakcie obchodów 15 – lecia Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” otrzymał pan tytuł Członka Honorowego organizacji.
- Sympatyczne wyróżnienie.
Katarzyna Korczak
Fot. Maciej Kostun
< Poprzednia | Następna > |
---|
- 14/11/2009 12:50 - Rozmowa z oficerem prasowym
- 06/11/2009 09:28 - Rozmowa z Andrzejem Jaworskim
- 31/10/2009 17:37 - Rozmowa z Dariuszem Gobisem
- 31/10/2009 17:33 - Rozmowa z Andrzejem Głowackim
- 31/10/2009 17:31 - Rozmowa z Tomasz Kafarskim
- 22/10/2009 09:53 - Mówi:Ivans Lukjanovs
- 22/10/2009 09:45 - Rozmowa z Jerzym Jastrzębowskim
- 22/10/2009 09:38 - Rozmowa z Januszem Kaczmarkiem
- 25/09/2009 10:12 - Polacy mają gust