Gest ubogiej wdowy » Homilia ks bp Wiesława Szlachetki podczas Mszy św. w int. Anny Walentynowicz, Matki Solidarności.Bra... Tablica Ani Solidarność » W niedzielę, 10 listopada, na froncie budynku KK NSZZ Solidarność przewodniczący Piotr Duda i prezes... Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d...
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rozmowa z Dariuszem Gobisem

PDF
Drukuj
Email


Efekt synergii
Rozmowa z Dariuszem Gobisem, dyrektorem Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw
- Na konferencji w Centrum Edukacji Nauczycielskiej „Rola partnerów społecznych w promowaniu edukacji zawodowej – budowanie lokalnego partnerstwa dla edukacji zawodowej” pod hasłem „Dialog w edukacji – czy to możliwe” miał pan wykład.
- Mówiłem na temat: „Kształcenie na potrzeby rynku pracy w zawodach rzemieślniczych”. Jesteśmy nie tylko największą organizacją pracodawców w województwie pomorskim. Sumując wszystkie nasze zakłady pracy – jesteśmy największym pracodawcą z polskim kapitałem na tym obszarze. Mając 2,5 tys. zrzeszonych firm w Izbie – dajemy około 20 tys. miejsc pracy. Z drugiej strony – jesteśmy największą szkołą zawodową. To niebagatelna siła.
- W jakim trybie w zakładach PIRM i ŚP młodzi ludzie uczą się zawodu.
- W ciągu roku szkolnego w naszych zakładach kształci się blisko 6 tys. pracowników młodocianych. Teoretyczną wiedzę pobierają w szkołach, praktyczną – w zakładach. Czyli doświadczają pracy nie poprzez symulacje, ale na stanowisku pracy. Oprócz tego, że mają kontakt z maszynami, urządzeniami, w wielu przypadkach stykają się z klientem, co później owocuje w życiu zawodowym.
- Ustosunkował się pan do hasła konferencji.
- Wystąpienie zakończyłem konkluzją, że dialog w edukacji jest możliwy z punktu widzenia instytucji, którą mam zaszczyt i przyjemność kierować. Z punktu widzenia Izby dialog jest prowadzony, jest efektywny, może mało efektowny, bo robimy to dla naszych firm, nie na pokaz.
- W ubiegłym roku PIM i ŚP powołała Pomorską Szkołę Rzemiosł przy ul. Sobieskiego we Wrzeszczu.
- Pionierski projekt, to – jeżeli nie jedyna to jedna z niewielu w kraju - szkoła zawodowa, publiczna, ale nie prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego, a przez Izbę Rzemieślniczą. Podstawowym znaczeniem szkoły jest to, że w placówce – w cudzysłowie – rządzą przedsiębiorcy, oni mówią czego uczyć i jak uczyć. Oczywiście – jesteśmy w pewnym stopniu ograniczeni przepisami, mamy programy nauczania itd. Bazujemy na doświadczeniach wcześniej działającego w tym budynku Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.
- Jak to w praktyce wygląda?
– Przedsiębiorcy decydują co można w kształceniu unowocześnić, dodatkowego wprowadzić. Ci przedsiębiorcy szkolą pracowników pod kątem własnych firm. Czyli – uzyskujemy efekt synergii. Z jednej strony mamy ucznia, z drugiej – pracodawcę, który, oprócz tego, że odbywa się u niego praktyczna nauka zawodu, jest potencjalnym pracodawcą dla ucznia po ukończeniu szkoły. Myślę, że to dobra gwarancja, że nie szkolimy rzesz bezrobotnych.
- Perspektywa roku upoważnia do podsumowania działań.
- Mówiąc językiem mechaników samochodowych – docieraliśmy się. Liczby są najlepszym świadectwem. Pierwszy rok w szkole zakończyło 461 uczniów. Od 1 września 2009 r. rok szkolny rozpoczęło 545 dziewcząt i chłopców. 80 uczniów więcej, a więc niespełna 10 proc. przyrost. Jestem usatysfakcjonowany. Bo to znaczy, że trafiliśmy nie tylko w oczekiwania przedsiębiorców, którzy odpowiadają za szkołę, ale przede wszystkim młodych ludzi i ich rodziców. Kształcenie odbywa się z nadzieją na łatwe znalezienie dobrego, dobrze płatnego zawodu. Pierwszych absolwentów będziemy mieli za dwa lata.
Katarzyna Korczak

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież