Rozmowa z Grzegorzem Haasa, liderem i perkusistą It’s True Mentality
- Po wydaniu najnowszego dema „Insomnia” czeka Was chyba dużo pracy. Jakie macie plany na najbliższe miesiące?
- Bardzo dobre przyjęcie krążka wśród fanów i krytyków dopinguje nas do przygotowania nowego materiału. Oczywiście, graliśmy kilka koncertów, ale wizja nagrania nowych utworów i przygotowania do wydania prawdziwej płyty jest dla nas bardzo dopingująca. Zdajemy sobie sprawę, że muzyka instrumentalna – mimo klasyfikacji w meandrach art-rocka, czy ogólnie mówiąc rocka progresywnego – ma słuchacza wyjątkowego, jest dość rzadka i wymagająca w odbiorze. Nie jest to oczywiście popularne wśród odbiorców w Polsce…
- Jak wygląda rozwój tego gatunku w Polsce?
- Przykładem zespołu, grającego muzykę instrumentalną, który - posługując się kryteriami komercyjnymi - osiągnął pewien sukces, jest Indukti. Zespół zaprosił do gościnnych występów w dwóch utworach wokalistę bardzo znanego już w całej Europie Riverside. Mówiąc ogólnie, w tym gatunku mamy w Polsce mimo wszystko niszę, choć powstaje pytanie, czy uda nam się skutecznie przekonać odbiorców, że warto wybrać właśnie muzykę instrumentalną. Niestety, wielu słuchaczy traktuje zespół bez wokalisty jako niepełny, zadając nam pytanie kiedy będzie wreszcie wokalista…
…kiedy?
- nie jesteśmy zamknięci, ale dzisiaj wiemy już, że wokal nie zdominuje naszej muzyki, ma być uzupełnieniem, dodatkowym akcentem, kolorem składającym się na naszą paletę barw. Ciężko nam znaleźć osobę, która dysponuje odpowiednim głosem i chciałaby rozwijać się w tym kierunku. To wyzwanie dla wokalisty i zespołu. Oznacza to, że granie jest w naszym przypadku wyrażaniem głębokich emocji, a nie uczestnictwem w swego rodzaju dyskotece rockowej.
- Jak określisz gust polskiego odbiorcy? Czy nasi słuchacze są bardziej wybredni, wyrafinowani? Toniemy we wzorcach popowych?
- Polacy maja gust. Ale… zbyt łatwo ulegamy wygodzie, jesteśmy leniwi, nie poszukujemy, słuchamy tego, co zostaje nam podane na tacy. Polski słuchacz nie jest odkrywcą – ale to nie tylko nasza narodowa wada, słuchając X Fm w Wlk. Brytanii można dojść do wniosku, że sytuacja jest podobna, a takich przykładów jest pewnie dużo więcej. Stąd krótka droga do wniosku, że generalnie odważne poszukiwania muzyczne skończyły się już w latach .70. Dzisiaj tylko powielamy i przetwarzamy istniejące wątki. Polscy są tez bezkrytyczni wobec nowości – często recenzje dotyczące nowych ambitnych zespołów są bardzo obiecujące, ale podobne słowa możemy przeczytać o zespołach grających – mówiąc delikatnie – muzykę znacznie łatwiejszą i odtwórczą. Słuchacz wybierze już pewien standard, który uzyskał np. akceptację na Zachodzie. Tzn. jeśli w Polsce pojawi się zespół grający muzykę podobną do twórczości znanej kapeli światowej, zyskuje natychmiastowa sławę i entuzjastyczne opinie. W takich przedsięwzięciach, które mogę określić mianem komercyjnych, większy nacisk wytwórnie kładą na marketing, niż na zawartość produktu.
- Czy nowe, młode, ambitne zespoły, grające rzeczywiście ambitna muzykę, mają dzisiaj łatwiejszy start? Czy Internet może niskobudżetowo wypromować Waszą twórczość?
- W tej sprawie zmieniło się wiele rzeczy, oprócz bezmiaru i potęgi www także krytycy i publicyści prasy fachowej czy innych mediów stali się bardziej otwarci na nowości. Oczywiście duże stacje radiowe zachowują się bardziej konserwatywnie. Ale jest coraz więcej ciekawych portali internetowych i stacji radiowych dostępnych w sieci, które nie obawiają się postawić na nowość i odważnie ją zaprezentować. To dla nas swego rodzaju wstęp do rozgłosu. Niestety, młodym ludziom brakuje ożywionej dyskusji o nowościach, wymieniania się nowymi kawałkami, tak jak w czasach PRL, kiedy każdy nowy krążek był na wagę złota i słuchało go wiele osób. Dzisiaj brakuje nam takiej ożywionej dyskusji, fermentu.
- Dziękuję za rozmowę.
Apla 1
It’s True Mentality – zespół z Pruszcza Gdańskiego, Anna Weyna-keyboard, Andrzej Łebek – gitara, Grzegorz Haasa, perkusja, Arkadiusz Doroszuk, gitara basowa. Dyskografia: Alone forever, demo 2005, Insomnia – promo, 2008. Więcej informacji i utwory zespołu dostępne na http://www.myspace.com/itstruementality
Apla 2
Konkurs dla Czytelników „Gazety Gdańskiej”!
Pierwsze trzy osoby, które wyślą e-maila o treści „Gazeta Gdańska” na adres manager.itm@gmail.com otrzymają darmową płytę „Insomnia”.
< Poprzednia |
---|
- 31/10/2009 17:31 - Rozmowa z Tomasz Kafarskim
- 31/10/2009 17:27 - Rozmowa ze Sławomirem Nowakiem
- 22/10/2009 09:53 - Mówi:Ivans Lukjanovs
- 22/10/2009 09:45 - Rozmowa z Jerzym Jastrzębowskim
- 22/10/2009 09:38 - Rozmowa z Januszem Kaczmarkiem