Na dwa słowa z „Gdańską”. Wykraczanie poza granice.
Rozmowa z Januszem Kaczmarkiem, prawnikiem, prokuratorem, politykiem, wykładowcą Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni
- W Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni otwarto nowy ważny kierunek prawo i administracja.
- Dzisiaj zawód prawnika nie ogranicza się tylko i wyłącznie do rozwiązywania problemów prawnych na gruncie polskiego prawa. Musi być to w korelacji z uregulowaniami międzynarodowymi, a w szczególności Unii Europejskiej albowiem to wyznacza bytność Polski w UE. A więc dziś kształcenie prawnika tylko w oparciu o prawodawstwo polskie byłoby zbyt ubogie.
- W programie tego kierunku w gdyńskiej uczelni potrzeby te uwzględniono.
- Oczywiście. Podczas inauguracji pobrzmiewało w niektórych wypowiedziach, że w latach 70. kształcenie prawnika, jeżeli mówiło się o prawie międzynarodowym, to było słuchane na zasadzie informacji jak gdyby za .światów. Teraz ten kontakt ma wymiar nie tylko teoretyczny, ale przede wszystkim praktyczny. Zderzenie tych przepisów od strony praktycznej jest niezbędne. Wszystkie orzeczenia wymagają również sięgnięcia do prawa międzynarodowego, do Trybunału, jest tego praktyczny wymiar. Umowy o charakterze cywilno-prawnym muszą zawierać aspekty prawa międzynarodowego. To wszystko będzie uwzględnione w programie uczelni.
- Absolwenci podejmą pracę w najróżniejszych miejscach.
- Zdecydowanie. Ale to wcale nie znaczy, ze dzisiaj prawnik będzie pracował za granicą, nie, on musi mieć znajomość prawa międzynarodowego żeby się nim posługiwać, bo dzisiaj prawo wykracza poza granice Polski. Oczywiście gros spraw są i będą bardzo proste, prozaiczne, nie wymagają znajomości prawa międzynarodowego. Ale im się bardziej wychodzi na szersze wody tym bardziej to będzie niezbędne.
- Ciekawy jest także nowy kierunek bezpieczeństwa wewnętrznego.
- W dobie terroryzmu specjaliści tacy są niezbędni. Ale nie tylko w takim aspekcie. To również konieczność przeciwdziałania zagrożeniom, które mają charakter globalny z uwagi na globalizację gospodarki ale również globalne z uwagi na środowisko. Obecnie chociażby w sytuacji anomalii pogodowych niezbędne są działania zespołów zarządzania kryzysowego, które musza obserwować rozwój sytuacji. I tacy właśnie specjaliści będą w tej uczelni kształceni.
Katarzyna Korczak
Fot. Maciej Kostun
< Poprzednia | Następna > |
---|
- 31/10/2009 17:33 - Rozmowa z Andrzejem Głowackim
- 31/10/2009 17:31 - Rozmowa z Tomasz Kafarskim
- 31/10/2009 17:27 - Rozmowa ze Sławomirem Nowakiem
- 22/10/2009 09:53 - Mówi:Ivans Lukjanovs
- 22/10/2009 09:45 - Rozmowa z Jerzym Jastrzębowskim
- 25/09/2009 10:12 - Polacy mają gust