Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

1 maja w Gdańsku: spotkanie przy tablicy Ericha Brosta i skromny pochód Traktem Królewskim

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 maja 2012 12:17

Tym razem pierwszomajowe spotkanie w Gdańsku lewica zwołała przy kamienicy pod adresem ul. Kramarska 7, na której od 1995 r. znajduje się tablica ku pamięci Ericha Brosta, polityka, socjaldemokraty, antynazisty, gdańskiego posła do 1936 roku.


GALERIA 1

GALERIA 2


-  Odwołujemy się do tradycji socjaldemokratycznego Gdańska. Chcemy przypomnieć postać Ericha Brosta, niemieckiego socjaldemokraty, człowieka o nieposzlakowanej opinii, rzecznika swobód obywatelskich i w trudnych latach 30. polsko-niemieckiej pokojowej egzystencji - powiedział nam Przemysław Kmieciak, członek Zarządu Miejskiego SLD w Gdańsku.
- Przypominamy to co łączy, a nie dzieli mieszkańców Gdańska. I uczymy historii. To nie Stalin wyeksportował do nas pierwszomajowe święto przywiezione przez Armię Czerwoną. Pokazujemy genezę tego święta - dodał Kmieciak.


alt


Była pomorska wicewojewodzina Krystyna Gozdawa-Nocoń (UP) zapytana prze nas, dlaczego akurat wśród innych kojarzonych z Świętem Pracy polskich pamiątek wybrano tablicę nimieckiego socjaldemokraty, stwierdziła:
- Erich Brost to człowiek, który zasługuje na szacunek i pamięć. Jego życiorys nie był typowy dla ówczesnego świata. Brost potrafił trwać przy idei i pracować dla pojednania, w czasach, w których panowała nienawiść - powiedziała nam Gozdawa-Nocoń.  


Z kolei były gdański radny Władysław Łęczkowski nie krył rozgoryczenia i wyrecytował rejestr pretensji do rządzących.
- Co się stało z przemysłem stoczniowym, z miejscami pracy, z mieniem komunalnym. Przypomnijmy, jak prywatyzowano miejskie mienie. Gdzie jest pan Wałęsa dzisiaj, a gdzie stoczniowcy pozbawieni pracy. Dzisiaj nie ma prawdziwego samorządu. Decyduje prezydent, a radni jego klubu posłusznie podnoszą ręce za - przekonywał przy Kramarskiej 7 Łęczkowski.


alt


Z kolei znany gdański architekt Stanisław Michel, który odbudował znaczne połacie miasta po II wojnie światowej, spotkany przez nas na ul. Długiej był nieco zaskoczony 1-majowym spotkaniem na Głównym Mieście, a nie przy pomniku "Tym co za Polskość Gdańska".
- Święto Pracy zawsze wspominam z sentymentem. Nie jest tak, że to święto było tylko w czasach dyktatury. Tradycja 1 Maj jest szeroka. Moim zdaniem powinno się je obchodzić spacerem od Pomnika Poległych Stoczniowców. Było by to nawiązanie do proletariackiej natury tego święta i walki o prawa pracownicze, o ośmiogodzinny dzień pracy, o godność pracy. Czyż Chrystus nie był rzecznikiem sprawiedliwości, czy nie był wrogiem fiskalizmu i kupieckiej pazerności? Głosił to o czym przypomina Święto Pracy, czyli sprawiedliwość, godność, szacunek dla trudu - przekonywał nas Michel.


alt


W lewicowym przemarszu uczestniczyło około trzydziestu osób. Widok spacerujących ul. Długą i Długim Targiem z narodowymi i gdańskimi flagami wzbudził pewne zainteresowanie gdańszczan i turystów, którzy korzystając z pięknej majowej pogody tłumnie wylegli na Trakt Królewski. Podczas 1-majowego spaceru od fontanny Neptuna do Złotej Bramy działacze SLD rozdali 600 ulotek specjalnie przygotowanych na tą okazję z pierwszomajowym przesłaniem i życiorysem Ericha Brosta, niemieckiego socjaldemokraty, posła do parlamentu Wolnego Miasta Gdańska i działacza opozycji antynazistowskiej. W 1936 r. Brost ukrył się przed aresztowaniem i terrorem NSDAP w Gdyni. II wojnę światową przeżył jako internowany w neutralnej Szwecji.


Święto Pracy, czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzone od 1890.  
ASG

fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież