O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

1 maja w Gdańsku: spotkanie przy tablicy Ericha Brosta i skromny pochód Traktem Królewskim

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 maja 2012 12:17

Tym razem pierwszomajowe spotkanie w Gdańsku lewica zwołała przy kamienicy pod adresem ul. Kramarska 7, na której od 1995 r. znajduje się tablica ku pamięci Ericha Brosta, polityka, socjaldemokraty, antynazisty, gdańskiego posła do 1936 roku.


GALERIA 1

GALERIA 2


-  Odwołujemy się do tradycji socjaldemokratycznego Gdańska. Chcemy przypomnieć postać Ericha Brosta, niemieckiego socjaldemokraty, człowieka o nieposzlakowanej opinii, rzecznika swobód obywatelskich i w trudnych latach 30. polsko-niemieckiej pokojowej egzystencji - powiedział nam Przemysław Kmieciak, członek Zarządu Miejskiego SLD w Gdańsku.
- Przypominamy to co łączy, a nie dzieli mieszkańców Gdańska. I uczymy historii. To nie Stalin wyeksportował do nas pierwszomajowe święto przywiezione przez Armię Czerwoną. Pokazujemy genezę tego święta - dodał Kmieciak.


alt


Była pomorska wicewojewodzina Krystyna Gozdawa-Nocoń (UP) zapytana prze nas, dlaczego akurat wśród innych kojarzonych z Świętem Pracy polskich pamiątek wybrano tablicę nimieckiego socjaldemokraty, stwierdziła:
- Erich Brost to człowiek, który zasługuje na szacunek i pamięć. Jego życiorys nie był typowy dla ówczesnego świata. Brost potrafił trwać przy idei i pracować dla pojednania, w czasach, w których panowała nienawiść - powiedziała nam Gozdawa-Nocoń.  


Z kolei były gdański radny Władysław Łęczkowski nie krył rozgoryczenia i wyrecytował rejestr pretensji do rządzących.
- Co się stało z przemysłem stoczniowym, z miejscami pracy, z mieniem komunalnym. Przypomnijmy, jak prywatyzowano miejskie mienie. Gdzie jest pan Wałęsa dzisiaj, a gdzie stoczniowcy pozbawieni pracy. Dzisiaj nie ma prawdziwego samorządu. Decyduje prezydent, a radni jego klubu posłusznie podnoszą ręce za - przekonywał przy Kramarskiej 7 Łęczkowski.


alt


Z kolei znany gdański architekt Stanisław Michel, który odbudował znaczne połacie miasta po II wojnie światowej, spotkany przez nas na ul. Długiej był nieco zaskoczony 1-majowym spotkaniem na Głównym Mieście, a nie przy pomniku "Tym co za Polskość Gdańska".
- Święto Pracy zawsze wspominam z sentymentem. Nie jest tak, że to święto było tylko w czasach dyktatury. Tradycja 1 Maj jest szeroka. Moim zdaniem powinno się je obchodzić spacerem od Pomnika Poległych Stoczniowców. Było by to nawiązanie do proletariackiej natury tego święta i walki o prawa pracownicze, o ośmiogodzinny dzień pracy, o godność pracy. Czyż Chrystus nie był rzecznikiem sprawiedliwości, czy nie był wrogiem fiskalizmu i kupieckiej pazerności? Głosił to o czym przypomina Święto Pracy, czyli sprawiedliwość, godność, szacunek dla trudu - przekonywał nas Michel.


alt


W lewicowym przemarszu uczestniczyło około trzydziestu osób. Widok spacerujących ul. Długą i Długim Targiem z narodowymi i gdańskimi flagami wzbudził pewne zainteresowanie gdańszczan i turystów, którzy korzystając z pięknej majowej pogody tłumnie wylegli na Trakt Królewski. Podczas 1-majowego spaceru od fontanny Neptuna do Złotej Bramy działacze SLD rozdali 600 ulotek specjalnie przygotowanych na tą okazję z pierwszomajowym przesłaniem i życiorysem Ericha Brosta, niemieckiego socjaldemokraty, posła do parlamentu Wolnego Miasta Gdańska i działacza opozycji antynazistowskiej. W 1936 r. Brost ukrył się przed aresztowaniem i terrorem NSDAP w Gdyni. II wojnę światową przeżył jako internowany w neutralnej Szwecji.


Święto Pracy, czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzone od 1890.  
ASG

fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież