Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Red. Pospieszalski w Gdańsku

altO katastrofie prezydenckiego samolotu, uczuciach jakie towarzyszyły Polakom po tej tragedii i swoim filmie „Solidarni 2010” – mówił Jan Pospieszalski, dziennikarz TVP, podczas swojego niedzielnego wykładu na wydziale fizyki Uniwersytetu Gdańskiego.


Dla jednych rzetelny dziennikarz, prawdziwy katolik i patriota, dla innych nieugięty konserwatysta, katolicki mudżahedin i symbol dominacji Prawa i Sprawiedliwości w mediach publicznych. Jan Pospieszalski tak jak kiedyś na koncertach swoich zespołów, tak dzisiaj w działalności dziennikarskiej wzbudza w odbiorcach silne i bardzo różnorodne emocje.


Na spotkanie w auli Uniwersytetu zaprosił redaktora Pospieszalskiego Trójmiejski Społeczny Komitet Poparcia Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta RP. Nie było jednak bezpośrednich odniesień do obecnej kampanii wyborczej. Redaktor Pospieszalski skupił się na wydarzeniach, które wstrząsnęły całą Polskę, a mianowicie katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.


- 10 kwietnia, kiedy wsiadałem do samolotu do Mińska Mazowieckiego nie wiedziałem, że będę uczestniczył w chwili, która mnie tak mocno zmieni. Na miejscu pod lasem katyńskim czekaliśmy na gości lecących prezydenckim samolotem. Najpierw dostaliśmy informacje o kłopotach z lądowaniem, później ktoś powiedział, że samolot się rozbił. Wszyscy czekaliśmy na potwierdzenie, ale każdy bał się potwierdzić. Nikt nie wiedział co się wtedy zdarzy. Złapałem się na tym, że bardziej się zastanawiałem nad tym co teraz zrobimy niż nad tym co się stało. Wreszcie dostaliśmy informacje o ofiarach śmiertelnych. Przekazałem zgromadzonych tą informację. Zaczęliśmy odmawiać różaniec. W tamtej trudnej chwili to wiara była tym wokół czego mogłem się odbudować. My wszyscy znaleźliśmy wtedy schronienie w kościele – mówił Jan Pospieszalski.


Dziennikarz TVP opowiadał również o tym jak doszło do powstania filmu „Solidarni 2010” oraz kontrowersjach jakie dokument wzbudził wśród komentatorów, dziennikarzy i polityków. Odpowiadając na zarzuty puścił również fragmenty swojego filmu.
- Spotkałem się na rozmowę o moich przeżyciach po katastrofie smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu. Wokół zebrało się dużo ludzi. Ewa (Stankiewicz przyp. red.) zadawała mi różne pytania. Najpierw ogólne reporterskie, później bardziej osobiste. Zacząłem robić uniki, mówić, że o tym porozmawiamy później, ale nagle za moimi plecami zaczęły padać odpowiedzi. Ludzie przychodzili do nas chcieli rozmawiać, dzielić się swoimi odczuciami. Film skrytykowali wszyscy od satyryków po premiera i marszałka sejmu. Nie mówię już o pewnej dziennikarce TVN i Radia Zet, która zadawała swoim gościom pytanie: Czy widział/ widziała pan/pani ten seans nienawiści? Taka nagonka musiała mieć swoje postawy – tłumaczył redaktor Pospieszalski.


Na pytanie z sali o to dlaczego jego film spotkał się z taką krytyką środowiska dziennikarskiego, Pospieszalski tłumaczył:
- Moim zdaniem dlatego, że film pokazał potencjał mobilizacyjny drzemiący w narodzie. Taki wariant uznaję za bardzo prawdopodobny.
Pospieszalski zapowiedział, że ataki na jego film w prasie i telewizji zostaną spisane w książce, jako przypadki prób ograniczania wolności słowa. Powstanie również specjalna strona internetowa odnosząca się do filmu „Solidarni 2010”. Jak zapowiedział redaktor Pospieszalski ciągle pod znakiem zapytania stoi przyszłość jego programu telewizyjnego „Warto Rozmawiać” w Telewizji Publicznej.
- Mam umowę do końca roku, ale nie wiem czy program będzie się ukazywał po wakacjach. W następny czwartek żegnam się z widzami – dodał Pospieszalski.

Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież