“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Red. Pospieszalski w Gdańsku

altO katastrofie prezydenckiego samolotu, uczuciach jakie towarzyszyły Polakom po tej tragedii i swoim filmie „Solidarni 2010” – mówił Jan Pospieszalski, dziennikarz TVP, podczas swojego niedzielnego wykładu na wydziale fizyki Uniwersytetu Gdańskiego.


Dla jednych rzetelny dziennikarz, prawdziwy katolik i patriota, dla innych nieugięty konserwatysta, katolicki mudżahedin i symbol dominacji Prawa i Sprawiedliwości w mediach publicznych. Jan Pospieszalski tak jak kiedyś na koncertach swoich zespołów, tak dzisiaj w działalności dziennikarskiej wzbudza w odbiorcach silne i bardzo różnorodne emocje.


Na spotkanie w auli Uniwersytetu zaprosił redaktora Pospieszalskiego Trójmiejski Społeczny Komitet Poparcia Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta RP. Nie było jednak bezpośrednich odniesień do obecnej kampanii wyborczej. Redaktor Pospieszalski skupił się na wydarzeniach, które wstrząsnęły całą Polskę, a mianowicie katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.


- 10 kwietnia, kiedy wsiadałem do samolotu do Mińska Mazowieckiego nie wiedziałem, że będę uczestniczył w chwili, która mnie tak mocno zmieni. Na miejscu pod lasem katyńskim czekaliśmy na gości lecących prezydenckim samolotem. Najpierw dostaliśmy informacje o kłopotach z lądowaniem, później ktoś powiedział, że samolot się rozbił. Wszyscy czekaliśmy na potwierdzenie, ale każdy bał się potwierdzić. Nikt nie wiedział co się wtedy zdarzy. Złapałem się na tym, że bardziej się zastanawiałem nad tym co teraz zrobimy niż nad tym co się stało. Wreszcie dostaliśmy informacje o ofiarach śmiertelnych. Przekazałem zgromadzonych tą informację. Zaczęliśmy odmawiać różaniec. W tamtej trudnej chwili to wiara była tym wokół czego mogłem się odbudować. My wszyscy znaleźliśmy wtedy schronienie w kościele – mówił Jan Pospieszalski.


Dziennikarz TVP opowiadał również o tym jak doszło do powstania filmu „Solidarni 2010” oraz kontrowersjach jakie dokument wzbudził wśród komentatorów, dziennikarzy i polityków. Odpowiadając na zarzuty puścił również fragmenty swojego filmu.
- Spotkałem się na rozmowę o moich przeżyciach po katastrofie smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu. Wokół zebrało się dużo ludzi. Ewa (Stankiewicz przyp. red.) zadawała mi różne pytania. Najpierw ogólne reporterskie, później bardziej osobiste. Zacząłem robić uniki, mówić, że o tym porozmawiamy później, ale nagle za moimi plecami zaczęły padać odpowiedzi. Ludzie przychodzili do nas chcieli rozmawiać, dzielić się swoimi odczuciami. Film skrytykowali wszyscy od satyryków po premiera i marszałka sejmu. Nie mówię już o pewnej dziennikarce TVN i Radia Zet, która zadawała swoim gościom pytanie: Czy widział/ widziała pan/pani ten seans nienawiści? Taka nagonka musiała mieć swoje postawy – tłumaczył redaktor Pospieszalski.


Na pytanie z sali o to dlaczego jego film spotkał się z taką krytyką środowiska dziennikarskiego, Pospieszalski tłumaczył:
- Moim zdaniem dlatego, że film pokazał potencjał mobilizacyjny drzemiący w narodzie. Taki wariant uznaję za bardzo prawdopodobny.
Pospieszalski zapowiedział, że ataki na jego film w prasie i telewizji zostaną spisane w książce, jako przypadki prób ograniczania wolności słowa. Powstanie również specjalna strona internetowa odnosząca się do filmu „Solidarni 2010”. Jak zapowiedział redaktor Pospieszalski ciągle pod znakiem zapytania stoi przyszłość jego programu telewizyjnego „Warto Rozmawiać” w Telewizji Publicznej.
- Mam umowę do końca roku, ale nie wiem czy program będzie się ukazywał po wakacjach. W następny czwartek żegnam się z widzami – dodał Pospieszalski.

Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież