Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Spotkanie z Zybertowiczem

altW środę w auli Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się spotkanie z prof. Andrzejem Januszem Zybertowiczem, wybitnym polskim socjologiem, doktorem habilitowanym, profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.


Na spotkanie przybyły tłumy sympatyków i szybko okazało się, że sala w której miało się ono odbyć pierwotnie będzie za mała, dlatego też zostało ono przeniesione do największej auli wydziału. Wśród przybyłych na wykład gości byli m.in. Andrzej Gwiazda wraz z małżonką, radny PiS Andrzej Kałużny, pieśniarz Lech Makowiecki, Filip Stankiewicz reprezentujący Forum Młodych PiS, Hanna Foltyn-Kubicka czy Ewa Sikorska–Trela, która przywitała gości i rozpoczęła spotkanie.


Na wstępie pani doktor wyraziła głębokie zadowolenie, że spotkanie mogło się odbyć w tak znaczącym i historycznym dla wszystkich zebranych, działaczy Solidarności UG miejscu. Przypomniała, że Uniwersytet Gdański jest uczelnią która wykarmiła trzech prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. Profesorem UG był śp. Prezydent Lech Kaczyński, studiował tu także Aleksander Kwaśniewski, a tytuł Honoris Causa został przyznany również Lechowi Wałęsie. 


alt


–Bardzo mi zależało na tym żeby móc pana tutaj powitać, i żeby spotkanie odbywało się właśnie tutaj w tej sali – powiedziała Ewa Sikorska–Trela. – Tu zawsze przychodziły tłumy na nasze czwartkowe spotkania. Tutaj w tej sali gościł dwukrotnie pan Prezydent Lech Kaczyński. Najpierw jako prezes NIK-u, a potem jako Minister Sprawiedliwości. Więc mamy nadzieję, że ta sala ma jeszcze tę aurę tych spotkań – dodała, po czym wręczyła dr Zybertowiczowi kwiaty oraz upominek w postaci nagrań zdobywającego coraz większe uznanie w całej Polsce Chóru Uniwersyteckiego UG.


Sala powitała doktora, występującego przed zebranymi z koszulką z wizerunkiem Jarosława Kaczyńskiego, entuzjastyczną owacją na stojąco. Prof. Zybertowicz przygotował wykład, w którym mówił o pojęciu nowoczesnego patriotyzmu, o tym dlaczego patriotyzm, będący w erze internetu i mody na bycia kosmopolitycznym towarem deficytowym jest dla narodu rzeczą tak ważną. – Więcej patriotyzmu zostało zdeponowane w duszach prostego ludu, niż w duszach elity wykształconej - przekonywał. Mówił także o roli Kościoła Katolickiego w krzewieniu postawy patriotycznej nowych pokoleń Polaków. – Kościół Katolicki jest kośćcem duchowym narodu. W chwilach kryzysu nie mamy innego kośćca duchowego niż Kościół. Mówię to jako socjolog, agnostyk, który nie odrzuca, że być może także jest dzieckiem bożym - powiedział prof.  Zybertowicz odnosząc się do wydarzeń ostatnich miesięcy - katastrofy smoleńskiej, która ściągnęła wpierw pod Pałac Prezydencki, potem pod Katedrę na Wawelu całe rzesze wiernych.


Zebrani wysłuchali także opinii na temat roli, oraz zadań które stoją przed Polską jako przed suwerennym państwem w Unii Europejskiej. – Weszliśmy do Unii jako kraj nie posiadający sprawnej dyplomacji oraz jako kraj, w którym media nie gwarantują nam wolności dyskursu społecznego – ocenił prof.  Zybertowicz. Dlatego też uświadamianie młodzieży oraz kształcenie ich w duchu patriotycznym wydają się być największym, długofalowym zadaniem stojącym przed społeczeństwem polskim.


alt


Po zakończeniu wykładu doktor odpowiadał na pytania zebranych. Nie sposób oczywiście było uciec od próśb skomentowania bieżących wydarzeń politycznych. Komentując pytanie odnoszące się do złagodzenia swojego stosunku do lewicy przez kandydującego na urząd prezydenta Jarosława Kaczyńskiego, stwierdził, że prezes Prawa i Sprawiedliwości jest wytrawnym i bardzo doświadczonym politykiem, z pewnością wie co robi, namawiał więc do zaufania mu w tak ważnym dla niego momencie.


Na zakończenie spotkania audytorium zaproszone zostało na spotkanie promujące książkę Sławomira Cenckiewicza „Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)”, które odbędzie się w Gdańsku, 24 czerwca o godz. 17..30 w Domu Technika NOT, ul. Rajska 6.       
Rafał Szultk

Fot. Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież