Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Spotkanie z Zybertowiczem

altW środę w auli Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się spotkanie z prof. Andrzejem Januszem Zybertowiczem, wybitnym polskim socjologiem, doktorem habilitowanym, profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.


Na spotkanie przybyły tłumy sympatyków i szybko okazało się, że sala w której miało się ono odbyć pierwotnie będzie za mała, dlatego też zostało ono przeniesione do największej auli wydziału. Wśród przybyłych na wykład gości byli m.in. Andrzej Gwiazda wraz z małżonką, radny PiS Andrzej Kałużny, pieśniarz Lech Makowiecki, Filip Stankiewicz reprezentujący Forum Młodych PiS, Hanna Foltyn-Kubicka czy Ewa Sikorska–Trela, która przywitała gości i rozpoczęła spotkanie.


Na wstępie pani doktor wyraziła głębokie zadowolenie, że spotkanie mogło się odbyć w tak znaczącym i historycznym dla wszystkich zebranych, działaczy Solidarności UG miejscu. Przypomniała, że Uniwersytet Gdański jest uczelnią która wykarmiła trzech prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. Profesorem UG był śp. Prezydent Lech Kaczyński, studiował tu także Aleksander Kwaśniewski, a tytuł Honoris Causa został przyznany również Lechowi Wałęsie. 


alt


–Bardzo mi zależało na tym żeby móc pana tutaj powitać, i żeby spotkanie odbywało się właśnie tutaj w tej sali – powiedziała Ewa Sikorska–Trela. – Tu zawsze przychodziły tłumy na nasze czwartkowe spotkania. Tutaj w tej sali gościł dwukrotnie pan Prezydent Lech Kaczyński. Najpierw jako prezes NIK-u, a potem jako Minister Sprawiedliwości. Więc mamy nadzieję, że ta sala ma jeszcze tę aurę tych spotkań – dodała, po czym wręczyła dr Zybertowiczowi kwiaty oraz upominek w postaci nagrań zdobywającego coraz większe uznanie w całej Polsce Chóru Uniwersyteckiego UG.


Sala powitała doktora, występującego przed zebranymi z koszulką z wizerunkiem Jarosława Kaczyńskiego, entuzjastyczną owacją na stojąco. Prof. Zybertowicz przygotował wykład, w którym mówił o pojęciu nowoczesnego patriotyzmu, o tym dlaczego patriotyzm, będący w erze internetu i mody na bycia kosmopolitycznym towarem deficytowym jest dla narodu rzeczą tak ważną. – Więcej patriotyzmu zostało zdeponowane w duszach prostego ludu, niż w duszach elity wykształconej - przekonywał. Mówił także o roli Kościoła Katolickiego w krzewieniu postawy patriotycznej nowych pokoleń Polaków. – Kościół Katolicki jest kośćcem duchowym narodu. W chwilach kryzysu nie mamy innego kośćca duchowego niż Kościół. Mówię to jako socjolog, agnostyk, który nie odrzuca, że być może także jest dzieckiem bożym - powiedział prof.  Zybertowicz odnosząc się do wydarzeń ostatnich miesięcy - katastrofy smoleńskiej, która ściągnęła wpierw pod Pałac Prezydencki, potem pod Katedrę na Wawelu całe rzesze wiernych.


Zebrani wysłuchali także opinii na temat roli, oraz zadań które stoją przed Polską jako przed suwerennym państwem w Unii Europejskiej. – Weszliśmy do Unii jako kraj nie posiadający sprawnej dyplomacji oraz jako kraj, w którym media nie gwarantują nam wolności dyskursu społecznego – ocenił prof.  Zybertowicz. Dlatego też uświadamianie młodzieży oraz kształcenie ich w duchu patriotycznym wydają się być największym, długofalowym zadaniem stojącym przed społeczeństwem polskim.


alt


Po zakończeniu wykładu doktor odpowiadał na pytania zebranych. Nie sposób oczywiście było uciec od próśb skomentowania bieżących wydarzeń politycznych. Komentując pytanie odnoszące się do złagodzenia swojego stosunku do lewicy przez kandydującego na urząd prezydenta Jarosława Kaczyńskiego, stwierdził, że prezes Prawa i Sprawiedliwości jest wytrawnym i bardzo doświadczonym politykiem, z pewnością wie co robi, namawiał więc do zaufania mu w tak ważnym dla niego momencie.


Na zakończenie spotkania audytorium zaproszone zostało na spotkanie promujące książkę Sławomira Cenckiewicza „Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)”, które odbędzie się w Gdańsku, 24 czerwca o godz. 17..30 w Domu Technika NOT, ul. Rajska 6.       
Rafał Szultk

Fot. Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież