Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
wtorek, 21 marca 2023 14:54
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
Z dniem 21 marca 2023 Lechia podjęła decyzję o zakończeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

18 lat pracy na rzecz ludzi i najważniejszych wartości

altRozmowa z Grzegorzem Biereckim, prezesem SKOK

- Panie prezesie, jaka jest na dziś pozycja finansowa oraz odbiór społeczny firmy po 18 latach funkcjonowania na rynku?
Grzegorz Bierecki: Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe są wyjątkowymi i unikatowymi wspólnotami ludzi. Łączą je wyznawane wartości moralne i cele działania. Istotą funkcjonowania kas spółdzielczych jest propagowanie oszczędności i gospodarności, upowszechnianie idei samopomocy, kształtowanie umiejętności zarządzania finansami w sposób efektywny i demokratyczny, jak również zapewnienie członkom SKOK możliwości korzystnego gromadzenia oszczędności oraz źródła pożyczek i kredytów o umiarkowanym oprocentowaniu.  Zmiany dokonane w Polsce po 1989 roku pozwoliły na odrodzenie spółdzielczych kas, zaś dzisiejszy rozwój SKOK-ów świadczy tylko o tym, jak bardzo były i są potrzebne wielu Polakom. W ciągu minionych lat SKOK-i stały się trwałym elementem polskiego rynku finansowego. Dzięki działalności Kas wielu jej członków może korzystać z tanich i przyjaznych usług finansowych. To powód do dumy i satysfakcji, bo też zrealizowane zostały wszystkie najważniejsze cele, jakie wyznaczyliśmy sobie przed 18 laty. Stworzyliśmy instytucję powszechnie dostępną i całkowicie odmienną od typowych instytucji finansowych działających w Polsce. Stworzyliśmy instytucję będącą organizacją samopomocy kredytowej.

- Na ile istotne są w codziennej działalności wartości chrześcijańskie i jak one wiążą się z misją SKOK?
Grzegorz Bierecki: W Polsce pionierami spółdzielczości byli księża, w tym jeszcze sam biskup Stanisław Staszic. Uchwały soborowe z 1545 roku nakazywały tworzenie organizacji o charakterze wzajemnościowym, powiedzielibyśmy dziś – spółdzielczym. Idee spółdzielcze, idee samopomocy, pomocy bliźniemu są wartościami chrześcijańskimi.
Bardzo często dane jest mi mówić o tym, że kasy rozwijają się znakomicie i znajdują w dobrej sytuacji przede wszystkim dzięki swojej prostej i uczciwej zasadzie działania, którą w pięknych słowach ujął nasz patron, wielki polski patriota, Franciszek Stefczyk: „Głównym źródłem siły i wpływu moralnego jest (...) duch chrześcijańskiej miłości bliźniego, której wyrazem i czynnym zastosowaniem (...) ma być właśnie działalność spółdzielni. A jeśli miłością bliźniego okiełzna się i umiarkuje własne samolubstwo, jeżeli każdy w pracy gospodarczej i zarobkowej dbać się nauczy nie tylko o swój interes, lecz o interes i potrzeby swego sąsiada, to taka praca (...) nie będzie dźwigać jednych a poniżać drugich, lecz podnosić ogół”.
SKOK-i od początku swojej działalności na rzecz drugiego człowieka zawsze odwoływały się do tych, mających w sobie ogromną mądrość słów. Zawsze obsługiwaliśmy przede wszystkim osoby o niskich lub średnich dochodach a historia pokazuje, że robiliśmy to i nadal robimy w sposób godny i odpowiedzialny.

- Proszę podać kilka najważniejszych przykładów na to, jak te wartości są realizowane. Mam na myśli pomoc najuboższym, walkę z wykluczeniem społecznym...
Grzegorz Bierecki: SKOK-i wyrosły z potrzeby prostych serc. Dlatego niedawno bardzo się ucieszyłem, jak jeden z najstarszych stażem członków jednego z większych SKOK-ów powiedział mi, że jego serce rośnie, kiedy widzi realizację misji w praktyce. Funkcje pełnione przez Kasy nie ograniczają się tylko do spraw ekonomicznych. Szczególnie było to widoczne w sytuacjach konfliktowych, kiedy okazywało się, jak potrzebna jest budowa instytucji bezpieczeństwa społecznego, działających nie dla zysku i znajdujących się blisko ludzi pokrzywdzonych, czy choćby o tym przekonanych. Na Wybrzeżu, kiedy upadała Stocznia Gdańska, nie było innej instytucji finansowej niż SKOK, która udzieliłaby stoczniowcom kredytu. Jeszcze wcześniej, przed świętami Bożego Narodzenia jednym z czynników, który rozładował tam emocje była specjalna oferta pożyczkowa SKOK-u. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa była wówczas dla wielu jedyną deską ratunku, przetrwała upadek stoczni i znakomicie rozwija się do dzisiaj. Z tego też powodu SKOK jest bez wątpienia instytucją przyczyniającą się do budowy pokoju społecznego. Kasy od razu reagowały na dramat wielu ludzi, którzy ucierpieli podczas powodzi w 1997 roku w południowej Polsce, cztery lata później, na Wybrzeżu Gdańskim, jak i w tym roku na obszarach objętych ta wielką, polską tragedią. Uruchomiony został specjalny, niskoprocentowy kredyt na ten cel, organizowane były akcje pomocowe, w czasie których pomagano ludziom najbardziej poszkodowanym. Kolejny raz się okazało, że członkom SKOK-ów nie jest obojętny los tych, których dotknęło jakieś nieszczęście. Dzisiaj najważniejsza jest walka z wykluczeniem społecznym, które jest tożsame z wykluczeniem finansowym. W tym roku szczególną uwagę SKOK-i poświęcają działaniom na rzecz wykluczenia finansowego. To problem dotykający bardzo wielu Polaków. Spółdzielcze kasy są jedyną instytucją finansową w Polsce, która odpowiedziała na apel Komisji Europejskiej o włączenie się w działania na rzecz eliminacji tego zjawiska, rozpoczynając debatę na temat problematyki wykluczenia finansowego Polaków i prowadząc szerokie działania edukacyjne.

- Jaka jest dziś kondycja finansowa przeciętnej polskiej rodziny i osób starszych, samotnych?
Grzegorz Bierecki: 17 procent Polaków ma pensje na poziomie 700 złotych, najniższa emerytura to 500-700 złotych. Nie dość, że na utrzymanie mamy kilkakrotnie mniej pieniędzy niż mieszkańcy innych krajów, to za usługi bankowe płacimy krocie. Gdy porównamy wysokość pensji, okazuje się że znajdujemy się w niechlubnej europejskiej czołówce. Razem z czeskimi i francuskimi, polskie banki znajduje się na czwartym miejscu najdroższych instytucji finansowych w całej Unii. Przeciętny mieszkaniec naszego kraju wydaje 0,7 procent swoich rocznych dochodów na usługi bankowe. Dla porównania Belgowie, którzy zarabiają dwa raty tyle co my, za usługi bankowe płacą jedną trzecią mniej niż my. O tym, jak bardzo poważnym problemem jest wykluczenie finansowe, najlepiej świadczą kolejne statystyki. Z raportu Dyrekcji Generalnej do spraw Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans Komisji Europejskiej, w piętnastu krajach starej Unii co piąta osoba nie ma dostępu do usług bankowych. 30 procent nie ma żadnych oszczędności, zaś 40 procent nie korzysta z usług kredytowych. W Polsce wykluczonych finansowo jest około 40 procent obywateli. Gorszy wynik ma tylko Łotwa, gdzie liczba ta sięga 48 procent.
Pamiętajmy, że wykluczeni pozbawieni są możliwości korzystania z usług bankowych po rozsądnej cenie. To daje ryzyko wykluczenia społecznego. Osoby, które nie mają rachunku, nie mają historii ROR, nie mają też dostępu do kredytu odnawialnego. Wtedy muszą korzystać z pożyczek na lichwiarskich warunkach. To groźne dla tych osób, bo wpadają w pętlę zadłużenia. To także groźne dla gospodarki, która w ten sposób pozbawiona jest siły nabywczej. Bo kredytobiorca, zamiast płacić lichwiarskie odsetki, mógłby za to kupić coś innego. W SKOK-ach ludzie mają możliwość korzystania z tanich usług, zaś rachunek ROR dostępny jest na każdą kieszeń.

- Jaki ta sytuacja może mieć wpływ na wynik drugiej tury wyborów? Jaka w ogóle jest sytuacja społeczno-polityczna w Polsce?
Grzegorz Bierecki: Prawo dostępu do instytucji finansowych jest jednym z praw człowieka. Trzeba jak najszybciej zlikwidować bariery, które to uniemożliwiają. Państwo powinno wspierać bankowość spółdzielczą, która może przyhamować nadmierne apetyty sektora bankowego. Drugie działanie to pozytywna interwencja państwa, które powinno zdefiniować podstawowy rachunek bankowy, poziom cen oraz usług, które powinny się w nim znaleźć. Jeśli bariery w dostępie do usług finansowych nie zostaną szybko zniesione, to tak jak teraz 40 proc. społeczeństwa będzie dobrobyt oglądało jedynie zza szyb. 


Materiał opublikowany w

alt


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież