Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kto liderem na gdańskiej liście PO?Władze Platformy Obywatelskiej zdradziły już część liderów list na jesienne wybory parlamentarne. Jak będzie wyglądać lista PO w Gdańsku - przedstawiamy naszą prognozę.


- Jak na razie nic jeszcze nie ustaliliśmy, dopiero zaczynamy rozmowy w sprawie kształtu listy. W tej chwili ciężko nawet powiedzieć, kto wystartuje wyborach – mówi Agnieszka Pomaska, posłanka oraz przewodnicząca Platformy Obywatelskiej w Gdańsku.


 alt


To jednak nie oznacza, że brak jest pewnych kandydatów na wysokie miejsca. Nieoficjalnie mówi się, że gdańska „jedynka” przypadnie temu samemu politykowi, co cztery lata temu. Wtedy czołówka listy PO wyglądała tak:


1. Sławomir Nowak

2. Anna Zielińska-Głębocka

3. Arkadiusz Rybicki

4. Jerzy Kozdroń

5. Piotr Ołowski


Najlepszy wynik osiągnął wtedy lider listy Sławomir Nowak, który zdobył ponad 25 proc. wszystkich głosów oddanych w gdańskim okręgu na PO. Wprawdzie sam zainteresowany nie potwierdził jeszcze startu w wyborach, ale jest niemal pewne, że to mu przypadnie rola gdańskiej lokomotywy wyborczej.


W 2007 roku świetny wynik osiągnął też tradycyjnie ostatni na wyborczych listach Jarosław Wałęsa – 23 proc. z głosów na PO. W najbliższych wyborach nie poprawi on jednak swojego wyniku – aktualnie sprawuje mandat europosła.


Wśród kandydatów na gdańską „jedynkę” padło też nazwisko Jana Bieleckiego. Informację zdementował jednak sam zainteresowany, który nie ma zamiaru startować w najbliższych wyborach. To nie koniec fałszywych przecieków w sprawie kształtu listy PO. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że z Gdańska wystartuje Grzegorz Schetyna. Władze PO szybko zdementowały jednak tą plotkę informując, że Schetyna wystartuje jako lider w Legnicy.  


Nie trzeba było długo czekać na podejrzenia, że fałszywe informacje rozsiewa grupa polityków PO chcących umniejszyć znaczenie Nowaka w partii. – Nie sądzę, żeby to była prawda. Skłaniałbym się raczej ku tłumaczeniu, że któryś z dziennikarzy popuścił wodze fantazji – uważa Jerzy Borowczak, poseł PO, który w poprzednich wyborach startował z 10. miejsca.


Wracając do listy, wiadomo też, że PO – wspierając ideę parytetów – chce, aby na pierwszych pięciu miejscach listy znalazło się miejsce dla co najmniej dwóch kobiet. Jedną z nich nie będzie z pewnością poprzednia „dwójka” PO, czyli Anna Zielińska-Głębocka. Od roku zasiada ona bowiem w Radzie Polityki Pieniężnej, co uniemożliwia jej jednoczesne sprawowanie poselskiego mandatu.


W tej sytuacji głośno mówi się o pojawieniu się na gdańskiej liście Minister Edukacji Narodowej Katarzyny Hall. O drugie „kobiece” miejsce w czołówce listy bić się mogą Agnieszka Pomaska i Iwona Guzowska. W poprzedniej kadencji, w pojedynku dwóch pań wygrała bokserka, która pokonała Pomaskę w walce o sejmowy fotel różnicą… 39 głosów.


Teraz faworytką jest jednak Pomaska - w międzyczasie została ona przewodniczącą gdańskiej PO. Guzowska natomiast nie wie nawet, czy dostanie szansę startu w wyborach. – Nie jestem członkinią PO, więc wystartuję, gdy dostanę taką propozycję od partii. Na razie jej nie otrzymałam – tłumaczy swoją sytuację Guzowska.


Faworytami do zajęcia pozostałych dwóch kolejnych miejsc na liście są: powracający do gdańskiego okręgu poseł Sławomir Rybicki oraz członek sejmowej komisji śledczej wyjaśniającej aferę hazardową - Sławomir Neumann.


Na wysokie miejsca na liście PO liczą też obecni posłowie: Jerzy Kozdroń, Jan Kulas, Jerzy Borowczak, Paweł Orłowski oraz Piotr Ołowski. Wiadomo jednak, że dobrych pozycji nie starczy dla wszystkich i niektórzy będą musieli się zadowolić odległymi miejscami. Przypadek Wałęsy (poprzednio 24 miejsce), Guzowskiej (23 msc.) czy Kulasa (14 msc.) pokazuje jednak, że do sejmu można dostać się wcale nie będąc na szczycie wyborczej listy.


Przewidywana czołówka gdańskiej listy wyborczej PO:

1. Sławomir Nowak

2. Katarzyna Hall

3. Sławomir Rybicki

4. Sławomir Neumann

5. Agnieszka Pomaska


Adrian Dampc

fot. www.slawomirnowak.pl 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież