Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rury ze stadionu jak metro

Ruszyły prace „mikrotunelingowe” związane z budową systemu odprowadzającego wodę deszczową z terenów budowanego stadionu w Letnicy.


Mikrotuneling to metoda budowy rur lub tuneli bezpośrednio pod ziemią, bez konieczności tworzenia wykopu, w Gdańsku pod ziemię trafiają ogromne rury o średnicy 1,6 m. 


- Dwa dni temu ustawiono maszynę, więc jest jeszcze świeża i pachnąca. - żartowała Iwona Żygowska, wiceprezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych, miejskiej spółki zajmującej się realizacją projektu. - Samo odwodnienie jest równie ważne jak inne elementy inwestycji. - podkreślała.


alt


- Maszyna, choć niepozorna, waży aż 24 tony i kładzie pod ziemią największe rury w Gdańsku i jedne z największych w Polsce. - mówiła Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka prasowa GIK.


- Na takich samych zasadach działają większe maszyny używane do budowy metra. - wyjaśniał Wiesław Chojnacki inżynier ds. instalacji sanitarnych z biura inżynierii nadzorującego projekt. Te większe maszyny posłużą do budowy tunelu pod Martwą Wisłą, który ma mieć prawie 1,4 km długości.


alt


- Głowica tłucze grunt, który wyciągamy na zewnątrz, - tłumaczyli budujący, - w powstałą przestrzeń wsuwane są kolejne elementy rury. Tempo pracy zależy od gruntu, w jakim pracujemy. Dzisiaj posuwamy się w tempie około 15 centymetrów na minutę, ale utrudnienia mogą sprawić, że prędkość prac spadnie nawet do 1 cm. - wyjaśniali.

 

Najgorszym utrudnieniem są stare żelbetowe płyty. Najprawdopodobniej na taką płytę natrafiono właśnie przy pracach nad budową wylotu rury, nad Martwą Wisłą. Do pracy ruszyli płetwonurkowie.alt


- Utrzymujemy tempo mniej więcej 10-20 m na dobę. Łącznie do wkopania mamy prawie 1800 metrów, dwie równoległe rury po 900 m każda. - tłumaczył Chojnacki. - Pracujemy cały czas, przerwy mieliśmy tylko, gdy temperatura spadała poniżej -5 stopni Celsjusza. - podkreśla. Dlatego, choć prace ruszyły niedawno, wykonawcy są przekonani, że zdążą przed 30 czerwca 2011, kiedy przewidziany jest moment oddania inwestycji.

 

A do zrobienia jest dużo, bo nie chodzi tylko o położenie kolektorów od stadionu do ujścia – Martwej Wisły, ale także przebudowę zbiornika „Uczniowska”, który docelowo pomieścić ma 540 metrów sześciennych wody i stworzenie nowego, wyposażonego w przepompownię zbiornika „Wielopole”, który pomieścić ma 2400 m3 wody. 


Czy warto realizować inwestycję za ponad 41 milionów złotych dla samego odwodnienia stadionu? - Stadion jest tylko pretekstem, urządzenia mają odprowadzać wody opadowe także z Dolnego Wrzeszcza i Letnicy. - wyjaśnia inżynier Chojnacki. - Takich rzeczy nie robiło się praktycznie od połowy lat siedemdziesiątych. - dodaje. 


Jacek Wierciński

foto: JW 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież