Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kolejne wątpliwości w sprawie wyboru dyrektora ECS

alt

Prawnicy NSZZ „Solidarność” sprawdzą, czy nie doszło do nieprawidłowości przy powoływaniu Basila Kerskiego na dyrektora ECS. – Naruszono statut Centrum – twierdzi Jerzy Langer, członek Rady ECS.


Decyzja o zbadaniu, czy w podczas wyboru dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności zapadła wczoraj podczas obrad Komisji Krajowej NSZZ "S" w Łodzi. – Część członków „Solidarności”, w tym pan Jerzy Langer, ma wątpliwości, czy podczas powoływania pana Basila Kerskiego wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Nasi prawnicy zbadają statut Centrum i dokumenty konkursowe. Po tej procedurze ogłosimy oficjalne stanowisko NSZZ „Solidarność” – tłumaczy Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy przewodniczącego NSZZ „S” Piotra Dudy.

Skąd wątpliwości w sprawie wyboru dyrektora? – W statucie ECS jest zapis, że dyrektora powołuje prezydent Gdańska w uzgodnieniu z pozostałymi założycielami, a więc m.in. również z NSZZ "Solidarność". Zadałem więc na zjeździe pytanie, czy prezydent rzeczywiście rozmawiał z władzami związku w sprawie swojej decyzji. Usłyszałem, że takiego uzgodnienia nie było – mówi Jerzy Langer, członek Rady ECS z ramienia NSZZ „S”.

Zdaniem władz Gdańska wybór odbył się zgodnie z przepisami. - Wszyscy założyciele weszli w skład komisji konkursowej. Wszyscy też zaakceptowali rozstrzygnięcie konkursu, także przedstawiciel NSZZ Solidarność, nikt nie złożył votum separatum – zapewnia Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Tłumaczenie nie przekonuje jednak Jerzego Langera. – Konkurs to jedna sprawa, a wybór dyrektora - druga. Po rozstrzygnięciu konkursu pan Kerski nadal był tylko kandydatem. To prezydent decydował, czy skłonić się ku tej kandydaturze, czy nie. I właśnie tą decyzję powinien uzgodnić z pozostałymi założycielami ECS – uważa Langer.

Oficjalne stanowisko NSZZ „Solidarność” w tej sprawie poznamy najprawdopodobniej za kilka tygodni.

To już nie pierwsze wątpliwości w sprawie wyboru nowego dyrektora ECS. Bogdan Lis już w grudniu 2010 roku twierdził, że konkurs jest ustawiony pod Basila Kerskiego. Po ogłoszeniu wyników ze współpracy z ECS wycofał się były prezydent RP Lech Wałęsa, któremu nie spodobała się decyzja Pawła Adamowicza.- Konkurs został zmanipulowany - mówił były prezydent.

Swoje zastrzeżenia zgłosiła też senator PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk, zdaniem której konkursowa oferta Kerskiego została odnotowana przez Pocztę Polską dzień po terminie. Politycy Prawa i Sprawiedliwości zauważają również, że dyrektorem ECS nie powinna być osoba, która w 1986 roku zrzekła się obywatelstwa polskiego.

Adrian Dampc
adrian.dampc@wybrzeze24.pl


alt

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież