Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kolejne wątpliwości w sprawie wyboru dyrektora ECS

alt

Prawnicy NSZZ „Solidarność” sprawdzą, czy nie doszło do nieprawidłowości przy powoływaniu Basila Kerskiego na dyrektora ECS. – Naruszono statut Centrum – twierdzi Jerzy Langer, członek Rady ECS.


Decyzja o zbadaniu, czy w podczas wyboru dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności zapadła wczoraj podczas obrad Komisji Krajowej NSZZ "S" w Łodzi. – Część członków „Solidarności”, w tym pan Jerzy Langer, ma wątpliwości, czy podczas powoływania pana Basila Kerskiego wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Nasi prawnicy zbadają statut Centrum i dokumenty konkursowe. Po tej procedurze ogłosimy oficjalne stanowisko NSZZ „Solidarność” – tłumaczy Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy przewodniczącego NSZZ „S” Piotra Dudy.

Skąd wątpliwości w sprawie wyboru dyrektora? – W statucie ECS jest zapis, że dyrektora powołuje prezydent Gdańska w uzgodnieniu z pozostałymi założycielami, a więc m.in. również z NSZZ "Solidarność". Zadałem więc na zjeździe pytanie, czy prezydent rzeczywiście rozmawiał z władzami związku w sprawie swojej decyzji. Usłyszałem, że takiego uzgodnienia nie było – mówi Jerzy Langer, członek Rady ECS z ramienia NSZZ „S”.

Zdaniem władz Gdańska wybór odbył się zgodnie z przepisami. - Wszyscy założyciele weszli w skład komisji konkursowej. Wszyscy też zaakceptowali rozstrzygnięcie konkursu, także przedstawiciel NSZZ Solidarność, nikt nie złożył votum separatum – zapewnia Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Tłumaczenie nie przekonuje jednak Jerzego Langera. – Konkurs to jedna sprawa, a wybór dyrektora - druga. Po rozstrzygnięciu konkursu pan Kerski nadal był tylko kandydatem. To prezydent decydował, czy skłonić się ku tej kandydaturze, czy nie. I właśnie tą decyzję powinien uzgodnić z pozostałymi założycielami ECS – uważa Langer.

Oficjalne stanowisko NSZZ „Solidarność” w tej sprawie poznamy najprawdopodobniej za kilka tygodni.

To już nie pierwsze wątpliwości w sprawie wyboru nowego dyrektora ECS. Bogdan Lis już w grudniu 2010 roku twierdził, że konkurs jest ustawiony pod Basila Kerskiego. Po ogłoszeniu wyników ze współpracy z ECS wycofał się były prezydent RP Lech Wałęsa, któremu nie spodobała się decyzja Pawła Adamowicza.- Konkurs został zmanipulowany - mówił były prezydent.

Swoje zastrzeżenia zgłosiła też senator PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk, zdaniem której konkursowa oferta Kerskiego została odnotowana przez Pocztę Polską dzień po terminie. Politycy Prawa i Sprawiedliwości zauważają również, że dyrektorem ECS nie powinna być osoba, która w 1986 roku zrzekła się obywatelstwa polskiego.

Adrian Dampc
adrian.dampc@wybrzeze24.pl


alt

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież