Konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej we wnętrzach ... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej... Wicepremier Jacek Sasin w tygodniku „Sieci”: Bitwa o węgiel » W najnowszym numerze „Sieci” ważny wywiad z wicepremierem Jackiem Sasinem, w którym minister aktywów... ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Aktywność na świeżym powietrzu
wtorek, 16 sierpnia 2022 20:11
Aktywność na świeżym powietrzu
Dzielnicowe Centra Sportu zapraszają w drugim miesiącu wakacji na
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kolejne wątpliwości w sprawie wyboru dyrektora ECS

alt

Prawnicy NSZZ „Solidarność” sprawdzą, czy nie doszło do nieprawidłowości przy powoływaniu Basila Kerskiego na dyrektora ECS. – Naruszono statut Centrum – twierdzi Jerzy Langer, członek Rady ECS.


Decyzja o zbadaniu, czy w podczas wyboru dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności zapadła wczoraj podczas obrad Komisji Krajowej NSZZ "S" w Łodzi. – Część członków „Solidarności”, w tym pan Jerzy Langer, ma wątpliwości, czy podczas powoływania pana Basila Kerskiego wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Nasi prawnicy zbadają statut Centrum i dokumenty konkursowe. Po tej procedurze ogłosimy oficjalne stanowisko NSZZ „Solidarność” – tłumaczy Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy przewodniczącego NSZZ „S” Piotra Dudy.

Skąd wątpliwości w sprawie wyboru dyrektora? – W statucie ECS jest zapis, że dyrektora powołuje prezydent Gdańska w uzgodnieniu z pozostałymi założycielami, a więc m.in. również z NSZZ "Solidarność". Zadałem więc na zjeździe pytanie, czy prezydent rzeczywiście rozmawiał z władzami związku w sprawie swojej decyzji. Usłyszałem, że takiego uzgodnienia nie było – mówi Jerzy Langer, członek Rady ECS z ramienia NSZZ „S”.

Zdaniem władz Gdańska wybór odbył się zgodnie z przepisami. - Wszyscy założyciele weszli w skład komisji konkursowej. Wszyscy też zaakceptowali rozstrzygnięcie konkursu, także przedstawiciel NSZZ Solidarność, nikt nie złożył votum separatum – zapewnia Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Tłumaczenie nie przekonuje jednak Jerzego Langera. – Konkurs to jedna sprawa, a wybór dyrektora - druga. Po rozstrzygnięciu konkursu pan Kerski nadal był tylko kandydatem. To prezydent decydował, czy skłonić się ku tej kandydaturze, czy nie. I właśnie tą decyzję powinien uzgodnić z pozostałymi założycielami ECS – uważa Langer.

Oficjalne stanowisko NSZZ „Solidarność” w tej sprawie poznamy najprawdopodobniej za kilka tygodni.

To już nie pierwsze wątpliwości w sprawie wyboru nowego dyrektora ECS. Bogdan Lis już w grudniu 2010 roku twierdził, że konkurs jest ustawiony pod Basila Kerskiego. Po ogłoszeniu wyników ze współpracy z ECS wycofał się były prezydent RP Lech Wałęsa, któremu nie spodobała się decyzja Pawła Adamowicza.- Konkurs został zmanipulowany - mówił były prezydent.

Swoje zastrzeżenia zgłosiła też senator PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk, zdaniem której konkursowa oferta Kerskiego została odnotowana przez Pocztę Polską dzień po terminie. Politycy Prawa i Sprawiedliwości zauważają również, że dyrektorem ECS nie powinna być osoba, która w 1986 roku zrzekła się obywatelstwa polskiego.

Adrian Dampc
adrian.dampc@wybrzeze24.pl


alt

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież