Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kolejne wątpliwości w sprawie wyboru dyrektora ECS

alt

Prawnicy NSZZ „Solidarność” sprawdzą, czy nie doszło do nieprawidłowości przy powoływaniu Basila Kerskiego na dyrektora ECS. – Naruszono statut Centrum – twierdzi Jerzy Langer, członek Rady ECS.


Decyzja o zbadaniu, czy w podczas wyboru dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności zapadła wczoraj podczas obrad Komisji Krajowej NSZZ "S" w Łodzi. – Część członków „Solidarności”, w tym pan Jerzy Langer, ma wątpliwości, czy podczas powoływania pana Basila Kerskiego wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Nasi prawnicy zbadają statut Centrum i dokumenty konkursowe. Po tej procedurze ogłosimy oficjalne stanowisko NSZZ „Solidarność” – tłumaczy Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy przewodniczącego NSZZ „S” Piotra Dudy.

Skąd wątpliwości w sprawie wyboru dyrektora? – W statucie ECS jest zapis, że dyrektora powołuje prezydent Gdańska w uzgodnieniu z pozostałymi założycielami, a więc m.in. również z NSZZ "Solidarność". Zadałem więc na zjeździe pytanie, czy prezydent rzeczywiście rozmawiał z władzami związku w sprawie swojej decyzji. Usłyszałem, że takiego uzgodnienia nie było – mówi Jerzy Langer, członek Rady ECS z ramienia NSZZ „S”.

Zdaniem władz Gdańska wybór odbył się zgodnie z przepisami. - Wszyscy założyciele weszli w skład komisji konkursowej. Wszyscy też zaakceptowali rozstrzygnięcie konkursu, także przedstawiciel NSZZ Solidarność, nikt nie złożył votum separatum – zapewnia Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Tłumaczenie nie przekonuje jednak Jerzego Langera. – Konkurs to jedna sprawa, a wybór dyrektora - druga. Po rozstrzygnięciu konkursu pan Kerski nadal był tylko kandydatem. To prezydent decydował, czy skłonić się ku tej kandydaturze, czy nie. I właśnie tą decyzję powinien uzgodnić z pozostałymi założycielami ECS – uważa Langer.

Oficjalne stanowisko NSZZ „Solidarność” w tej sprawie poznamy najprawdopodobniej za kilka tygodni.

To już nie pierwsze wątpliwości w sprawie wyboru nowego dyrektora ECS. Bogdan Lis już w grudniu 2010 roku twierdził, że konkurs jest ustawiony pod Basila Kerskiego. Po ogłoszeniu wyników ze współpracy z ECS wycofał się były prezydent RP Lech Wałęsa, któremu nie spodobała się decyzja Pawła Adamowicza.- Konkurs został zmanipulowany - mówił były prezydent.

Swoje zastrzeżenia zgłosiła też senator PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk, zdaniem której konkursowa oferta Kerskiego została odnotowana przez Pocztę Polską dzień po terminie. Politycy Prawa i Sprawiedliwości zauważają również, że dyrektorem ECS nie powinna być osoba, która w 1986 roku zrzekła się obywatelstwa polskiego.

Adrian Dampc
adrian.dampc@wybrzeze24.pl


alt

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież