Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Taksówkarze: przewoźnicy bez licencji kradną nam klientów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 marca 2011 06:12

- To nieuczciwe, a miasto patrzy na problem przez palce – skarżą się gdańscy taksówkarze na konkurencję nieoznakowanych, a często także nielegalnych przewoźników.

- Kontrole nie są dla nich groźne, bo kontrolerzy pojawiają się na oficjalnych postojach, gdzie te „nietaksówki” się nie zatrzymują – tłumaczą taksówkarze. - Działają głównie w nocy. Niektóre z nich mają nawet tak zwane „koguty”, ale zamiast napisu „taxi” jest na nich napisane na przykład „tanie”. Ich klienci dowiadują się od znajomych albo z internetu.

- Jeśli mam do wyboru licencjonowaną taksówkę albo gościa, który, nawet bez paragonu, podrzuci mnie samochodem, a ja zaoszczędzę 6-10 zł, zawsze wybiorę tego „gościa” - przyznaje bez ogródek Piotr, student PG.

- To nieuczciwa konkurencja – przekonuje Marek Siedlecki, wiceprezes Hallo Taxi - Ci przewoźnicy nie są taksówkarzami. My musimy odpowiednio wyposażyć samochód w akredytowanym punkcie w kasę fiskalną i taksometr (to koszt ok. 3,5 tys zł), przejść badania psychofizyczne, skończyć specjalny kurs i zdać egzamin, którego koszt to około 1 tys zł, później regularnie odprowadzać ZUS, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i podatki na podstawie kas fiskalnych, często nie stosowanych przez "nietaksówkarską" konkurencję – skarży się Siedlecki.

Na początku marca wiceprezydent Gdańska, Maciej Lisicki, w Dzienniku Bałtyckim o pojawienie się konkurencji obwiniał same korporacje taksówkarskie.

- Po co podnosiły ceny do 2,70 zł? Sami sobie stworzyli tę konkurencję, bo rynek nie znosi próżni i działa tak, że jak pojawia się ktoś tańszy, to klienci się przenoszą - wyjaśniał.

Gdański magistrat przygotował w tym roku ponad 2,1 tysiąca licencji dla taksówkarzy. Zdaniem Lisickiego wzrost liczby taksówek doprowadzić ma do wzrostu konkurencyjności branży, obniżek stawek z korzyścią dla klienta. 

- To nie działa, w ubiegłym roku miasto przygotowało 2,5 tys licencji, problem w tym, że niewielu się po nie zgłosiło. Taksówka to więcej opłat i obowiązków,a większy zarobek daje „przewóz osób” albo nielegalna działalność. Dlatego kierowcy wolą funkcjonować w szarej strefie niż zostać legalnymi taksówkarzami – tłumaczy Siedlecki.

Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież