Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ... Żegnaj Tomku... » Nie żyje Tomasz Wołek. Mój mentor futbolu i zawodu dziennikarza. Tomka poznałem w 1974 roku. Po pami... Stowarzyszenie „Godność” do Tuska » List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda TuskaSzanowny Donaldzie!My, byli się działacze „Solidarnośc...
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
niedziela, 18 września 2022 13:08
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rozewska strażnica polskości
środa, 14 września 2022 13:24
Rozewska strażnica polskości
Pogoda nie nastrajała do długiego pobytu nad morzem, było już
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Taksówkarze: przewoźnicy bez licencji kradną nam klientów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 marca 2011 06:12

- To nieuczciwe, a miasto patrzy na problem przez palce – skarżą się gdańscy taksówkarze na konkurencję nieoznakowanych, a często także nielegalnych przewoźników.

- Kontrole nie są dla nich groźne, bo kontrolerzy pojawiają się na oficjalnych postojach, gdzie te „nietaksówki” się nie zatrzymują – tłumaczą taksówkarze. - Działają głównie w nocy. Niektóre z nich mają nawet tak zwane „koguty”, ale zamiast napisu „taxi” jest na nich napisane na przykład „tanie”. Ich klienci dowiadują się od znajomych albo z internetu.

- Jeśli mam do wyboru licencjonowaną taksówkę albo gościa, który, nawet bez paragonu, podrzuci mnie samochodem, a ja zaoszczędzę 6-10 zł, zawsze wybiorę tego „gościa” - przyznaje bez ogródek Piotr, student PG.

- To nieuczciwa konkurencja – przekonuje Marek Siedlecki, wiceprezes Hallo Taxi - Ci przewoźnicy nie są taksówkarzami. My musimy odpowiednio wyposażyć samochód w akredytowanym punkcie w kasę fiskalną i taksometr (to koszt ok. 3,5 tys zł), przejść badania psychofizyczne, skończyć specjalny kurs i zdać egzamin, którego koszt to około 1 tys zł, później regularnie odprowadzać ZUS, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i podatki na podstawie kas fiskalnych, często nie stosowanych przez "nietaksówkarską" konkurencję – skarży się Siedlecki.

Na początku marca wiceprezydent Gdańska, Maciej Lisicki, w Dzienniku Bałtyckim o pojawienie się konkurencji obwiniał same korporacje taksówkarskie.

- Po co podnosiły ceny do 2,70 zł? Sami sobie stworzyli tę konkurencję, bo rynek nie znosi próżni i działa tak, że jak pojawia się ktoś tańszy, to klienci się przenoszą - wyjaśniał.

Gdański magistrat przygotował w tym roku ponad 2,1 tysiąca licencji dla taksówkarzy. Zdaniem Lisickiego wzrost liczby taksówek doprowadzić ma do wzrostu konkurencyjności branży, obniżek stawek z korzyścią dla klienta. 

- To nie działa, w ubiegłym roku miasto przygotowało 2,5 tys licencji, problem w tym, że niewielu się po nie zgłosiło. Taksówka to więcej opłat i obowiązków,a większy zarobek daje „przewóz osób” albo nielegalna działalność. Dlatego kierowcy wolą funkcjonować w szarej strefie niż zostać legalnymi taksówkarzami – tłumaczy Siedlecki.

Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież