Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Widziane z Sopotu: Przemoc w czasach pandemii

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
piątek, 08 maja 2020 14:52

altObawa przed wirusem i szarpiące nerwy spory polityków w związku z wyborami spowodowały, że mało kto zauważył bardzo ważne wydarzenie, które miało miejsce w ostatnich dniach. Sejm liczbą 433 głosów przegłosował prawo, że sprawcy przemocy domowej będą mogli być nieomal natychmiast izolowani od swoich ofiar. Teraz ustawa, która to zagwarantuje trafiła pod obrady Senatu.


Nowe prawo zakłada możliwość natychmiastowego wyegzekwowania od osoby stosującej przemoc opuszczenia wspólnie zajmowanego z ofiarą mieszkania oraz zakazania zbliżania się do niego. Jak stwierdza Ministerstwo Sprawiedliwości: „Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach będą przyznane Policji, a także Żandarmerii Wojskowej. Nakaz będzie obowiązywał przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą, sąd może przedłużyć ten okres.”


W okresie epidemii i przymusowego zamknięcia rodzin w czterech ścianach mieszkań pod wspólnym dachem, często bez możliwości opuszczenia domu, znaleźli się także sprawcy przemocy i ich ofiary. Nie zawsze jest tak, że to mężczyzna jest sprawcą przemocy domowej, jednak w przytłaczającej większości przypadków to mąż, konkubent czy tzw. chłopak znęca się nad kobietą, z którą wspólnie dzieli mieszkanie. Co więcej, ofiarami padają również dzieci, rodzice czy dziadkowie. Przemoc domowa dotyczy nie tylko rodzin patologicznych. Uśmiechnięty nauczyciel czy lekarz może być okrutnym mężem i ojcem, który znęca się nad żoną na oczach dzieci.


Wraz z rozwojem pandemii i rządowymi rozporządzeniami dotyczącymi obowiązkowego pozostawania w domach przemoc domowa zaczęła się nasilać, a ofiary nie miały dokąd uciekać. Trudno było wezwać pomocy ponieważ sprawca przemocy w czasie przymusowego wspólnego zamknięcia w domu mógł w dużo większym stopniu kontrolować swoją ofiarę.

alt


We Francji wprowadzono możliwość przekazania podczas wizyty w aptece kartki z prośba o pomoc, różne państwa próbowały znaleźć rozwiązanie tego trudnego problemu. W zwykłej sytuacji maltretowane czy molestowane seksualnie dziecko może uciec do koleżanki. Co może zrobić gdy wokół wszystkie drzwi są dla niego zamknięte?


Dlatego przyjęcie nowej ustawy antyprzemocowej ma ogromne znaczenie właśnie teraz, podczas epidemii SARS-COVID-19. Podczas debaty sejmowej przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości stwierdzili, że statystyki są przerażające. Rocznie około 250 tysięcy osób (głównie kobiet), jest dotkniętych przemocą domową. W wyniku przemocy domowej rocznie w Polsce ginie ponad 400 kobiet.


Wiele organizacji latami pracowało nad tym rozwiązaniem. W rezultacie Ministerstwo Sprawiedliwości wniosło pod obrady Sejmu swój projekt ustawy mającej pomóc ofiarom przemocy domowej. argumentując, że „wprawdzie już obecnie w polskim prawie obowiązują regulacje - na przykład w ramach ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - umożliwiające odizolowanie osoby stosującej przemoc domową. Jednak jest to możliwe jedynie na drodze sądowej - co trwa wiele tygodni, a nawet miesięcy.”


Miejmy nadzieję, że już wkrótce sprawiedliwości stanie się zadość i to nie kobieta, często z dziećmi, będzie się tułać po przytułkach lub spać kątem w mieszkaniach swoich krewnych, lecz sprawca zostanie skutecznie odsunięty od osób nad którymi, często przez długie lata, się znęcał.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież