Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Widziane z Sopotu: Daj szansę seniorowi!

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 16 maja 2020 06:42

altCodziennie około godziny 8 rano dopóki mieszkańcy kamienicy nie przystąpią do swoich codziennych zajęć, słyszę piętro wyżej kroki mojego ponad 80. letniego sąsiada, który przygotowuje się do wyjścia. Nareszcie, po kilku tygodniach „uwięzienia” w domu, kiedy ze względu na zagrożenie zarażeniem możliwe były tylko konieczne i niezbędne wyjścia do sklepu czy apteki, sąsiad może wrócić do swojej rutyny polegającej na długich spacerach. To właśnie dla niego ograniczenie możliwości przechadzki w czasie trwania epidemii COVID-19 było bardziej dotkliwe niż wielu innych, młodszych ludzi, którzy przymusowo spędzają czas przed komputerem czy telewizorem narzekając na brak możliwości ćwiczeń na świeżym powietrzu. Dla starszych osób „usprawiedliwione” wyjście do Biedronki w wyznaczonych godzinach stało się namiastką kontaktów z innymi ludźmi, których tak bardzo pragną.

alt


Wraz z zamknięciem Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ograniczeniu możliwości wizyt przyjaciół i rodziny, pozbawieni bliskich starsi ludzie znaleźli się w potrzasku. Już od czasu kiedy zostali wdowcami czy wdowami żyją w społecznej izolacji i mieszkają samotnie. Teraz, w czasie epidemii społeczna izolacja została im wręcz nakazana i narzucona. Wobec tego czy słusznie obwinia się seniorów o brak odpowiedzialności, o nadmierne „łażenie” po sklepach? Wiek nie jest powodem dla którego ludziom odbiera się ich przyrodzone prawa. Czy społeczne nastawienie polegające na naciskach na starszych ludzi by nie wychodzili z domu nie nosi znamion dyskryminacji?

alt


Napominania i połajanki wyrażane w mediach społecznościowych wydają się  nie na miejscu w odniesieniu do seniorów, którzy według wielu internautów „zamiast siedzieć w domu” wyruszyli na zakupy, często w nadziei, że po prostu uda im się zamienić kilka słów z sąsiadką lub przypadkowo spotkaną pod „Lidlem” koleżanką ze szkoły.


Według wielu geriatrów samotność i brak kontaktów z ludźmi mogą skutkować występowaniem wśród osób w starszym wieku znacznie wyższego odsetka chorób serca i udarów mózgu oraz znacznie podwyższonego ryzyka demencji. Seniorzy, którzy znaleźli się w izolacji lub przez dłuższe okresy czasu żyją samotnie często skarżą się na depresję i lęki.

alt


Sopot to miasto w dużym stopniu zamieszkałe przez seniorów. W tej chwili pełnych obaw czy „wolno im” wyjść na spacer bo przecież ich rodziny będą się denerwować bo są w grupie wysokiego zagrożenia zarażeniem śmiertelnym wirusem. Rzeczywiście, dla starszych ludzi choroba jest poważnym zagrożeniem ze względu na tzw. choroby współistniejące ale nie zapominajmy o prawach każdego człowieka, które także w przypadku sytuacji epidemii nie powinny pójść w zapomnienie. Martwimy się o gospodarkę, o młodzież zdającą w tym roku matury, o to kiedy zostaną otwarte zakłady fryzjerskie, więc pomartwmy się również tym, co zrobić, żeby samotni seniorzy nie byli zastraszeni nagonką, że są nieodpowiedzialni, że „łażą” po mieście bez potrzeby i nie rozumieją, że robią nam dużą przykrość bo przecież mogą zachorować na COVID-19 i umrzeć. Mój sąsiad właśnie wraca do domu zadowolony ze spaceru, z zakupami, o wiele szczęśliwszy niż gdyby czekał z utęsknieniem na wolontariuszy, którzy anonimowo zawiesiliby mu torbę z produktami na klamce. Więc jeśli tak bardzo martwimy się o seniorów to nośmy maseczki, nie tłoczmy się w miejscach publicznych, dajmy szansę seniorowi na bezpieczne wyjście z domu.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież