E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sopockie marzenia noworoczne

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 grudnia 2018 20:46

altZbliża się Nowy Rok i marzymy o nowych pomysłach i rozwiązaniach w naszym mieście. Wierzymy, że natchnieni hasłem prezydenta, „Sopot nasz wspólny dom” włodarze miasta zaczną wprowadzać to hasło w w życie.


Nasz wspólny dom może oznaczać, że Sopot będzie nie tyko jednym wielkim wspólnym osiedlem deweloperskim albo wspólnym betonowym placem, ale zespołem odnowionych zabytkowych kamienic z kameralnymi placami i zielonymi skwerami.


A na ławkach będą siedzieć zadowoleni mieszkańcy, którzy nie będą obawiali się pokrzykiwań i agresji upojonych piwem klientów apartamentów na krótkoterminowy wynajem (bo Straż Miejska przybędzie bezzwłocznie na ich wezwanie), tylko będą planowali wizyty w nowo otwartych (w ramach wspólnego domu) domach sąsiedzkich i instytucjach kultury.


Skoro marzymy, to sięgnijmy po pierwszy lepszy pomysł z programów wyborczych opozycji. Dużo mówiło się o stworzeniu miejsca, w którym eksponowany będzie dorobek tzw. Szkoły Sopockiej. Pawilon wystawowy, w którym można byłoby podziwiać dzieła malarzy i rzeźbiarzy, którzy zamieszkali w Sopocie i tu tworzyli w latach 40. i 50. ubiegłego stulecia. Ich prace zdobią obecnie m.in. pokoje sopockiego UM, a nie instytucji, w której mogliby je oglądać miłośnicy sztuki. Bardzo znane dzieła, słynnych artystów powinny być naszą wizytówką. Znakiem rozpoznawczym. To miłe, że prezydent Karnowski kocha sport i sopoccy podatnicy przeznaczają na sport milionowe dotacje, ale sztuka też powinna na stałe zaistnieć w naszym kurorcie. Sopot powinien przy okazji otwarcia Art Inkubatora w „domu z wieżą” na Goyki 3, faktycznie stać się Miastem Artystów. Wrócić do swoich tradycji.


Inny pomysł to sala koncertowa na 400 osób, w której odbywałyby się koncerty muzyki kameralnej. Powinna zostać umiejscowiona w centrum miasta i stać się naszą wizytówką i miejscem, które przyciągałoby turystów i mieszkańców. Mogła stanąć nad morzem, pomiędzy ulicami Drzymały i Traugutta. Niestety zamiast instytucji kultury będzie tam, zdaje się, następny hotel.


Wreszcie dwie kluczowe dla miasta inwestycje, o których mieszkańcy marzą od lat. Szpital wielooddziałowy i tunel pod Aleją Niepodległości. Wiadomo, że to niełatwe zadania, które pochłoną mnóstwo środków i będą kosztowały wiele wysiłku obecne władze i mieszkańców. Ale warto się z tymi pomysłami zmierzyć, bo skoro władze sopockie przymierzały się do budowy wyspy na Zatoce Gdańskiej to tunel pod częścią Alei Niepodległości nie powinien nastręczać trudności.


Mieszkańcy chcą wielodziałowego szpitala. Od lat karmieni obietnicami o szpitalu nie chcą się pogodzić z odejściem miasta od tego pomysłu. Nie zadowala ich prywatna klinika in vitro, która powstanie na ulicy Polnej, czy oddział geriatryczny dobudowany do sanatorium na ulicy 23 Marca szumnie zwany „szpitalem dla sopocian”. Na razie nie mają nawet upragnionej linii autobusowej łączącej Sopot ze szpitalem na Zaspie gdzie często trafiają chorzy sopocianie. Ale mieszkańcy Sopotu nie tracą nadziei i marzą o sopockim szpitalu. Jest wiele wzorców na świecie jak taka placówkę stworzyć w niewielkim mieście, które samo nie może sfinansować takiej inwestycji. Może sięgną po nie władze miasta?


Uczciwe konsultacje społeczne pokazałyby jakiego miasta chcą mieszkańcy. We „wspólnym domu” nie ma wykluczonych, lepszych i gorszych. Szanuje się głos większości, ale nie odrzuca się głosu mniejszości. Marzymy o tym, że „wspólny dom” nie będzie tylko pustosłowiem.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież