300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Potulski: Nie depczcie przeszłości ołtarzy

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 19 czerwca 2016 09:20

altPrawda o II wojnie światowej, pomimo znacznego upływu czasu, jest jeszcze w archiwach wielkich tego świata. Jest faktem, że front wschodni przed ostatnią defensywą na Berlin liczył ponad 5 mln żołnierzy, z których 600 tysięcy leży w grobach rozsianych na obszarze obecnej Polski.


Jest też faktem, że bohaterskie boje polskich żołnierzy i na Wschodzie i na Zachodzie były epizodami, niekiedy ważnymi jak udział polskich lotników w bitwie o Anglię, ale bodaj najważniejszym naszym wkładem w wygranie wolny rozszyfrowanie Enigmy.


I po tej wojnie wielcy tego świata, mając przedstawicieli Polski w przedpokoju, podzielili Europę na strefy wpływów, mniej lub bardziej zależnych od wielkich mocarstw. 


I przez 50 lat przyszło nam funkcjonować w radzieckiej strefie wpływów. Dalej na drugim planie. A tymczasem wiele na świecie się zmieniało. Znikały kolonie, USA przegrały wojnę w Wietnamie i cały czas trwała rywalizacja między kapitalizmem a socjalizmem. Powszechne ubezpieczenia zdrowotne w USA wprowadził obecny Prezydent przy sprzeciwie Kongresu.


Cały czas wisiała nad nami ciężka ręka restrykcji gospodarczych a przede wszystkim znaczny wkład w zbrojenia w ramach tzw „zimnej wojny”. Ale też i system gospodarczy mało wydolny bo oparty na wysokiej świadomości społecznej i to w kraju, w którym jawny lub ukryty sabotaż był przez 150 lat przejawem bohaterstwa i patriotyzmu. Nie można nie doceniać sierpniowego zrywu pod hasłem: „Socjalizm tak, wypaczenia nie”. Potem mieliśmy stan wojenny, który pomimo frontalnej nagonki medialnej jest w dalszym ciągu postrzegany pozytywnie przez pokolenie, które przeżywało go świadomie.


I wtedy na arenie świata pojawił się nie najlepiej oceniany Prezydent R.Reagan w USA i w ZSRR M. Gorbaczow, ze swoim słynnym sloganem: „jeśli nie teraz, to kiedy? Jeśli nie my, to kto?” Do tego w Watykanie funkcję papieża objął Karol Wojtyła.


W Polsce był wybór, może nie łatwy, ale był. O stworzeniu obrad Okrągłego Stołu zdecydowało dwóch mężów stanu, którym historia odda ich wielkość. Generał W. Jaruzelski i Premier M.F. Rakowski. Byli też rozumni partnerzy, którzy postawili na ewolucję, na zachowanie ciągłości władzy. To, że społeczeństwo ma już dość ograniczeń i tego, że ciągle trzeba stać w kolejkach po papier toaletowy, a pomarańcze na Boże Narodzenie są rarytasem, było wiadomo. I to, że PZPR przegra wybory wiedziano też. Stąd miejsca gwarantowane w Sejmie, dla list PZPR i ówczesnych koalicjantów.
Sejm kontraktowy był najlepszym z późniejszych zgromadzeń i to posłowie klubu lewicy wnieśli znaczący wkład w przebudowę państwa.


Obiektywne, a jakże, media robiły wiele żeby Polskę Ludową zohydzić. Określenie „postkomuniści” stało się epitetem porównywalnym z hitleryzmem i stalinizmem. A mimo to suweren, czyli naród w 1993 dał wygraną SLD porównywalną z wynikami później rządzących. I po czterech latach rządzenia liczba głosujących na SLD wzrosła o ok. 50 %. A po 4 latach rządów AWS – czyli praktycznie NSZZ ”Solidarność”, której przewodniczący kierował państwem „z tylnego siedzenia” niemal tak jak obecnie J. Kaczyński, wygraliśmy znowu, uzyskując poparcie procentowo wyższe niż miał je obecnie PiS.


I to byłą ocena PRL i ludzi wywodzących się w większości z PZPR. Tak jak Prezydent dwóch kadencji A. Kwaśniewski.


Sejm IV kadencji wykonał gigantyczną pracę dostosowując polskie prawo do norm europejskich, a naród w referendum odłożył na bok pseudopatriotyczne fobie i poparł akces do UE, zobowiązując się przestrzegać demokratycznych zasad rządzenia. Nawet jeśli łatwiej byłoby rządzić dekretami, albo jak kiedyś uchwałami Biura Politycznego.


Jest 4 czerwca świętem uznania dla mężów stanu tamtego czasu, deklaracji woli społeczeństwa aby mieć prawo do innych poglądów niż poglądy rządzących. I jest to święto wszystkich, którzy do tamtej daty zmierzali różnymi drogami deklarując szacunek dla dokonań przeszłości. Wybory były wiarą w to, że nowa władza zachowa i będzie pielęgnować wszystko to co wartościowe w powojennych dokonaniach Polek i Polaków, a to co złe usunie i szkody naprawi. Czy wszystko to co wrzucono wtedy do urny wyborczej zostało spełnione?
Odpowiedź na to pytanie to zupełnie inna historia.


Na koniec cytat sprzed stu pięćdziesięciu lat:
„Każda epoka ma swe własne cele
I zapomina o wczorajszych snach …
Nieście więc wiedzy pochodnię na czele
I nowy udział bierzcie w wieków dziele,
Przyszłości podnoście gmach!
Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;”
(Adam Asnyk  1838 – 1896)

I to by było na tyle.

Franciszek Potulski
poseł SLD  II, III i IV kadencji
(proszę nie mylić z obecną kadencją)

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież