Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Okiem Borowczaka: Czy Piotr Duda będzie zbrojnym ramieniem prezesa Kaczyńskiego?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 marca 2013 15:38

altZapewne wszyscy oczekiwali, że obśmieję dzisiaj tabletowe votum nieufności prezesa PiS. Otóż, nie! Ale o Kaczyńskim też pośrednio będzie. Zainstalowanie wirtualnego rządu profesora Glińskiego od początku skazane było na porażkę. Poza uśmiechami politowania nad niedoszłym premierem, który dał zrobić z siebie “wała”, PiS nic nie wskórał. Ale okazuje się, że prezes Kaczyński ma na taką ewentualność także plan “B” . Krew poczuł bowiem przewodniczący Solidarności, Piotr Duda, który zdał sobie sprawę, że może stać się pierwszym rozgrywającym PiS-u. Coraz głośniej mówi się o strajku generalnym. Problem w tym, że przewodniczącemu bardziej chyba chodzi o własną karierę i szeroko otwarte drzwi do przyszłego rządu, niż o dobro związku i robotników. Duda zauważył, że ma swoje 5 minut i z pewnością na pięciu minutach się skończy…

Pamiętam jak bardzo się cieszyłem, gdy wybory na szefa Solidarności wygrał mój kolega z misji stabilizacyjnej na Bliskim Wschodzie. Piotr Duda obiecał, że jeśli wygra, to odspawa Solidarność od PiS-u i prezesa Kaczyńskiego. Obiecywał, że nie pójdzie drogą Janusza Śniadka, który zasilił szeregi Prawa i Sprawiedliwości i w głębokim poważaniu ma dzisiaj “mój” związek Solidarność. Wolno mi tak mówić, bo jestem jego członkiem nieprzerwanie  od 1 września 1980 roku. Jako stary związkowiec, mam prawo zapytać Piotra, czy zna pierwszy postulat sierpniowego strajku który brzmiał: „żądamy wolnych związków zawodowych”, niezależnych od partii politycznych? I to niezależnie od tego, czy ich liderzy mocno hołubią przewodniczącego Solidarności, czy wraz z nim śpiewają “Mury”. Sądziłem, że Duda dla dobra związku będzie korzystał z poparcia prawicy. Obawiam się jednak, że wbrew deklaracjom, przewodniczący Solidarności za bardzo uwikłał się w partyjne rozgrywki.

Byłem działaczem Solidarności – zarówno tej legalnej w stanie wojennym, jak i tej podzielonej po okrągłym stole i wiem, że zawsze różne partie zabiegały o poparcie związku. Czym się to może skończyć, dobitnie przekonali się górnicy z Wałbrzycha, gdy bokiem wyszły nam romanse z AWS. Kiedy dzisiaj widzę Piotra Dudę wespół z Jarosławem Kaczyńskim, który przegrał 6 wyborów z rzędu, mam nieprzyjemne skojarzenia z czasami Mariana Krzaklewskiego. Ciekawe, czy przewodniczący Solidarności zapowiadając strajk generalny na wspólnej konferencji prasowej z prezesem PiS, pamiętał, kto obniżył podatki dla najbogatszych? Piotr Duda powinien wiedzieć, kto chciał ubrać lekarzy w kamasze, kto wysłał “zomo” przeciw pielęgniarkom protestującym pod i w kancelarii premiera Kaczyńskiego, kto na prezesów stoczni w Gdańsku i Gdyni namaścił Jaworskiego i Smolińskiego, co skończyło się katastrofą dla tych zakładów… Przewodniczący powinien także przypomnieć sobie, kto zamroził 40mld złotych na walkę z bezrobociem.

Pozwólcie, że na koniec posłużę się cytatem z sejmowego wystąpienia Ludwika Dorna, wygłoszonym 7 marca 2013 roku: „ Panie prezesie premierze Kaczyński, kiedy był 2007 rok, władza, 40 mld leżało na stole. Tadeusz Cymański alarmował, dobijał się o politykę prorodzinną, o to, żeby wyasygnować kwoty dla dzieci w ogóle i dla dzieci niepełnosprawnych. I pan powiedział nie! A z jaką argumentacją? Nie można, bo pani wicepremier Gilowska poda się do dymisji. Kiedy miał Pan 40 mld w ręku, to było zero, a teraz ma pan usta pełne słów o polityce prorodzinnej. Wiarygodności ja tutaj nie widzę.”

Apeluję więc – Piotrze Dudo i Sabo, nie idźcie tą drogą!
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież