Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mój Wrzeszcz: Cmentarze Wrzeszcza

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 31 października 2013 21:56

altPrzełom października i listopada każdego roku jest momentem, kiedy częściej myślimy o mijającym czasie, o tych, których już z nami nie ma. Sprzyja temu odwiedzanie cmentarzy, przygotowywanie grobów swych bliskich na święto zaduszne. Tradycyjnie, w dniach 1 i 2 listopada, skala zmiany organizacji ruchu uświadamia nam, że ten okres obchodzimy wszyscy, niezależnie od poglądów czy wyznania. Po prostu oddajemy cześć zmarłym, o których pamiętamy.


Dzień Zaduszny został zapoczątkowany pod koniec X wieku przez św. Odylona, opata klasztoru benedyktyńskiego w Cluny (Francja). W XIII wieku święto rozpowszechniło się na Kościół Zachodni. Z czasem zaczęto urządzać procesję na cmentarze, gdzie zatrzymywano się na czterech stacjach i odmawiano modlitwy za zmarłych. W Polsce Dzień Zaduszny jest w pewnym sensie odpowiednikiem słowiańskiego święta Dziadów, które przypadało na przełom października i listopada.


Najbardziej znanym i jednocześnie bardzo malowniczo położonym cmentarzem we Wrzeszczu jest Cmentarz Centralny „Srebrzysko”. Założony został w 1924 roku, na powierzchni prawie dwudziestu hektarów, na leśnych stokach doliny przyległej do Potoku Strzyża. Po wybuchu II wojny światowej władze niemieckie przeznaczyły ten cmentarz dla pochówku żołnierzy Wermachtu. Od 1945 do tej pory pochowano na Srebrzysku ponad 60 tysięcy zmarłych.


Cmentarz żydowski we Wrzeszczu powstał  XVIII w. Został usytuowany w południowej części osady w sąsiedztwie dworu Święta Studzienka na końcu ulicy Romualda Traugutta, w paśmie wzgórz morenowych na Królewskim Wzgórzu. Cmentarz został zdewastowany przez żołnierzy rosyjskich w 1813 r. podczas wojen napoleońskich. Odbudowany był czynny do 1939 r., kiedy to gmina żydowska sprzedała jego teren Senatowi Wolnego Miasta Gdańska. Zamknięcie cmentarza nastąpiło w 1946 roku. Posiadał on kształt nieregularnego wieloboku. Obecnie przez jego środek prowadzą schody, przy których zachowały się obudowy grobów wykonane z cegieł. Na terenie cmentarza nie zachował się  w całości żaden nagrobek, jednak znajduje się tam kilka znacznych fragmentów macew.


alt


Katolicki (Katholischer Kirchhof) usytuowany był przy al. Grunwaldzkiej, róg ul. Kościuszki. Założony dla polskiej ludności katolickiej Strzyży i Wrzeszcza w roku 1709, podczas zarazy. Od zachodu graniczył z obecną al. Grunwaldzką, od południa z ul. Kościuszki i wybudowanym w roku 1914 wiaduktem nad torami kolejowymi biegnącymi od wschodu, od północy z nieistniejącymi już zabudowaniami należącego do koszar przy ul. Słowackiego zespołu zaopatrzenia, późniejszej fabryki czekolady a dziś stojącej w tym miejscu Galerii Bałtyckiej. Czynny do roku 1945, przypisany do parafii Najświętszego Serca Jezusowego, zamknięty w 1946 roku zamieniony w park, później parking, od roku 2008 przebiega tam jezdnia prowadząca do Grunwaldzkiej.


Cmentarz urnowy na Górze Szubienicznej rozciągał się na południe od ul. Traugutta na zachód od stadionu "Lechii". Cmentarz urnowy jest osobliwością historyczną nie tylko w skali Miasta, ale i całego regionu. Zachowane nagrobki, zarówno niemieckie jak i polskie, świadczą o bogatej i wielokulturowej tożsamości Gdańska, o jego ciekawej, a zarazem trudnej i bolesnej historii. Nekropolia uległa zniszczeniu podczas ostatniej wojny, czego potwierdzeniem są znalezione na tym terenie łuski przeciwlotnicze i leje po pociskach. Tuż po wojnie odbywały się na cmentarzu ćwiczenia studium wojskowego Politechniki Gdańskiej.


Największy kompleks cmentarny mieścił się wzdłuż alei Zwycięstwa. O tym ile było cmentarzy i jak wielki zajmowały obszar zobaczyć można na starych planach. Wszystkie przetrwały wojnę. Zdecydowana większość starych, przedwojennych cmentarzy została zniszczona bądź zamieniona w parki i zieleńce w latach 60. i 70. XX wieku, w czasach, gdy oficjalną polityką ówczesnych władz było zacieranie niepolskich śladów przeszłości Gdańska. Podobno były piękne, pełne starych grobowców z nazwiskami znanymi z historii nie tylko Gdańska, ale i Europy. Ich historyczna wartość nie przekonała decydentów. Jako "niemieckie" zostały uznane za niegodne zachowania, więc zrównano je z ziemią, nie zadając sobie nawet trudu ekshumacji. Likwidowane nagrobki zostały zniszczone lub rozkradzione.


W 2006 r. Miasto Gdańsk ufundowało tablice, które upamiętniają wspomniane miejsca. Natomiast wszystkie nagrobki i pozostałości pomników znajdowane przez mieszkańców, a także niektóre płyty nagrobne z kościołów trafiają do lapidarium w parku akademickim przy Politechnice Gdańskiej.
Krzysztof Andruszkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież