Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Karawana jedzie dalej?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
piątek, 17 stycznia 2020 17:31

altMinęły Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a u nas w Sopocie wszystko po staremu.


Raz po raz docierają tylko wieści o nowych wydatkach planowanych na "zieleń", co oznacza, że za 26 milionów złotych powstanie w Sopocie w 2020 roku więcej ocembrowanych zbiorników wodnych, aluminiowych barierek i lamp LED-owych o księżycowo zimnym świetle. "Poprawione" też będą ścieżki w lesie i skatepark na Brodwinie, a wokół Ergo Areny powstaną łąki kwietne.

alt


Właśnie te łąki budzą mój niewielki niepokój, ponieważ zastanawiam się czy warto sadzić trawy i kwiaty tam gdzie według planu zagospodarowania ma powstać niedługo droga i zabudowa. W tej chwili jest tam ładne trzcinowisko, którego mieszkańcy bronią, ale i tak zapewne im się ta obrona nie uda. Choć życzę im tego z całego serca, podobnie jak życzę małym dzieciom i ich rodzicom, aby miasto nie sprzedało inwestorowi starej willi na ulicy Obrońców Westerplatte, gdzie mieści się znakomita biblioteka stworzona specjalnie dla dzieci. Zresztą życzę tego wszystkim mieszkańcom, bo po co nam jeszcze jeden pensjonat w Sopocie, który ma powstać zamiast biblioteki.


Jak więc widać w nowym roku dalej sprzedajemy w Sopocie działki i budynki. Nie zapominajmy o tym, że niedługo prawdopodobnie zostanie sprzedana zabytkowa przedwojenna ochronka na ulicy Parkowej (na rogu ulicy księdza Kordeckiego), aby zrobić miejsce na kilkukondygnacyjny pensjonat lub hotel, który dzięki podziemnemu garażowi skutecznie doprowadzi do dewastacji dalszych połaci miasta.

alt


Sprzedawanie po kawałku miasta i własności gminy, czyli wszystkich mieszkańców to najłatwiejszy sposób na łatanie budżetowych dziur i udawanie, że świetny gospodarz zapewnia świeży napływ pieniędzy, za którą można wytyczać nowe ścieżki w lesie i remontować skatepark. Dzięki tym świeżym zastrzykom gotówki prezydent naszego małego grodu zamiast zajmować się "przyziemnymi" sprawami miasta może prowadzić ogólnopolska kampanię wyborczą swojej partii i zabiegać o głosy dla swoich politycznych przyjaciół.


Gdyby jednak zechciał zniżyć się do spraw miejskich, bo w końcu do realizacji tego zadania został wybrany i zainteresował się innymi sposobami pozyskania środków finansowych to może dostrzegłby, że poza wyprzedawaniem po kawałku miejskiego majątku są też inne sposoby na spełnienie wyborczych obietnic, które nigdy nie zostały zrealizowane. Takich, jak na przykład budowa szpitala.

alt


Zamiast sprzedawać zabytkowe wille i ostatnie skrawki ziemi w centrum miasta mógłby spróbować sprzedać... udziały Sopotu w Ergo Arenie.


Temat nie jest nowy, bo wielokrotnie podnoszony przez Ryszarda Kajkowskiego z Republiki Sopot. Być może rzeczywiście Sopotu nie stać na Ergo Arenę, w której miasto ma pięćdziesiąt procent udziałów. Według wszelkich prognoz korzyści dla sopocian z Ergo Areny, do której Sopot dopłaca, będą takie same, a może nawet większe, niezależnie od tego czy miasto będzie jej właścicielem czy też nie. Według Kajkowskiego "uwolnienie zamrożonych w Ergo Arenie około 250 milionów złotych przez sprzedaż udziałów Sopotu pozwoli sopocianom jeszcze raz wykorzystać te pieniądze". Na przykład na budowę szpitala dla mieszkańców.

alt


Nie wiadomo czy pomysł ma szanse realizacji, ale może warto spróbować czegoś nowego. Zastosować niekonwencjonalne podejście do sprawy majątku naszego miasta zamiast wyszarpywać ostatnie skrawki terenu. Pozostawiam to prezydentowi i mieszkańcom pod rozwagę.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież