Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
wtorek, 21 marca 2023 14:54
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
Z dniem 21 marca 2023 Lechia podjęła decyzję o zakończeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Karawana jedzie dalej?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
piątek, 17 stycznia 2020 17:31

altMinęły Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a u nas w Sopocie wszystko po staremu.


Raz po raz docierają tylko wieści o nowych wydatkach planowanych na "zieleń", co oznacza, że za 26 milionów złotych powstanie w Sopocie w 2020 roku więcej ocembrowanych zbiorników wodnych, aluminiowych barierek i lamp LED-owych o księżycowo zimnym świetle. "Poprawione" też będą ścieżki w lesie i skatepark na Brodwinie, a wokół Ergo Areny powstaną łąki kwietne.

alt


Właśnie te łąki budzą mój niewielki niepokój, ponieważ zastanawiam się czy warto sadzić trawy i kwiaty tam gdzie według planu zagospodarowania ma powstać niedługo droga i zabudowa. W tej chwili jest tam ładne trzcinowisko, którego mieszkańcy bronią, ale i tak zapewne im się ta obrona nie uda. Choć życzę im tego z całego serca, podobnie jak życzę małym dzieciom i ich rodzicom, aby miasto nie sprzedało inwestorowi starej willi na ulicy Obrońców Westerplatte, gdzie mieści się znakomita biblioteka stworzona specjalnie dla dzieci. Zresztą życzę tego wszystkim mieszkańcom, bo po co nam jeszcze jeden pensjonat w Sopocie, który ma powstać zamiast biblioteki.


Jak więc widać w nowym roku dalej sprzedajemy w Sopocie działki i budynki. Nie zapominajmy o tym, że niedługo prawdopodobnie zostanie sprzedana zabytkowa przedwojenna ochronka na ulicy Parkowej (na rogu ulicy księdza Kordeckiego), aby zrobić miejsce na kilkukondygnacyjny pensjonat lub hotel, który dzięki podziemnemu garażowi skutecznie doprowadzi do dewastacji dalszych połaci miasta.

alt


Sprzedawanie po kawałku miasta i własności gminy, czyli wszystkich mieszkańców to najłatwiejszy sposób na łatanie budżetowych dziur i udawanie, że świetny gospodarz zapewnia świeży napływ pieniędzy, za którą można wytyczać nowe ścieżki w lesie i remontować skatepark. Dzięki tym świeżym zastrzykom gotówki prezydent naszego małego grodu zamiast zajmować się "przyziemnymi" sprawami miasta może prowadzić ogólnopolska kampanię wyborczą swojej partii i zabiegać o głosy dla swoich politycznych przyjaciół.


Gdyby jednak zechciał zniżyć się do spraw miejskich, bo w końcu do realizacji tego zadania został wybrany i zainteresował się innymi sposobami pozyskania środków finansowych to może dostrzegłby, że poza wyprzedawaniem po kawałku miejskiego majątku są też inne sposoby na spełnienie wyborczych obietnic, które nigdy nie zostały zrealizowane. Takich, jak na przykład budowa szpitala.

alt


Zamiast sprzedawać zabytkowe wille i ostatnie skrawki ziemi w centrum miasta mógłby spróbować sprzedać... udziały Sopotu w Ergo Arenie.


Temat nie jest nowy, bo wielokrotnie podnoszony przez Ryszarda Kajkowskiego z Republiki Sopot. Być może rzeczywiście Sopotu nie stać na Ergo Arenę, w której miasto ma pięćdziesiąt procent udziałów. Według wszelkich prognoz korzyści dla sopocian z Ergo Areny, do której Sopot dopłaca, będą takie same, a może nawet większe, niezależnie od tego czy miasto będzie jej właścicielem czy też nie. Według Kajkowskiego "uwolnienie zamrożonych w Ergo Arenie około 250 milionów złotych przez sprzedaż udziałów Sopotu pozwoli sopocianom jeszcze raz wykorzystać te pieniądze". Na przykład na budowę szpitala dla mieszkańców.

alt


Nie wiadomo czy pomysł ma szanse realizacji, ale może warto spróbować czegoś nowego. Zastosować niekonwencjonalne podejście do sprawy majątku naszego miasta zamiast wyszarpywać ostatnie skrawki terenu. Pozostawiam to prezydentowi i mieszkańcom pod rozwagę.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież