Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Artur Kiełbasiński: Marsz tysiąca tóg. A teraz czas na pomysły…

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
środa, 15 stycznia 2020 21:57

altSędziowie i opozycja zamiast demonstrować „w obronie sądów” powinny napisać własny projekt ustawy czy ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości. A na razie takiej wizji nikomu nie przedstawiły i skupiają się na krytyce projektów rządzących. To droga wygodna, ale w dłuższej perspektywie pozbawiona sensu.


„Marsz tysiąca tóg” miał pokazać sędziowski sprzeciw wobec tzw. ustawy kagańcowej. Pokazał sprzeciw, pokazał niechęć do rządzących. Ale nie pokazał własnej wizji zmian w wymiarze sprawiedliwości. Środowisko demonstrujących prawników wolało skupić się na wezwaniach do nie głosowania na prezydenta Andrzeja Dudę, niż na przedstawieniu własnej wizji zmian w sądach. Tą samą drogą idzie od wielu miesięcy opozycja. Skupienie się na krytyce jest oczywiście łatwiejsze i bardziej medialne. Wskazując złe przepisy (a powiedzmy szczerze – nie brakuje ich, choć ich znaczenie nie jest kluczowe) łatwiej zabłysnąć w mediach, łatwiej wyrysować linie podziałów. Rzecz w tym, że komentatorzy już zwrócili uwagę, że skala poparcia dla ostatnich protestów ws. wymiaru sprawiedliwości jest względnie niewielka.


Tak długo jak środowisko sędziowskie i wspierające je opozycja nie pokaże własnych pomysłów na zmiany w wymiarze sprawiedliwości, jak długo będzie skupiać się na krytyce, tak długo protesty będą miały niewielki zasięg i będą postrzegane przez pryzmat polityki. I będą postrzegane jako problem branżowy. Opozycja będzie mówiła o obronie niezawisłości, zwolennicy reform będą przekonywali, że to obrona przywilejów „kastowych”. To dyskusja widowiskowa, ale prowadząca na manowce…


A jednocześnie protesty w obecnym kształcie zdają się sugerować, że środowisko sędziowskie jest bezkrytyczne wobec tego, jak sądy działały do tej pory. W tej sytuacji nie może ono liczyć na aktywne wsparcie większości Polaków.
Oczywiście, zawsze może się pojawić argument, że każdy projekt opozycji lub środowisk sędziowskich będzie bez szans na przejście procesu legislacyjnego. To prawda, ale cel takiego projektu byłby znacznie szerszy niż tylko jego przyjęcie. Byłoby to wskazanie, że środowiska prawnicze dostrzegają potrzebę zmian, a dyskusja o wymiarze sprawiedliwości weszłaby na zupełnie inny, wyższy poziom.


Czym powinni zająć się twórcy alternatywnego projektu? Bez trudu można wskazać kilka punktów kluczowych.


Po pierwsze, nowa organizacja systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i innych korporacji prawniczych. System obowiązujący przez lata wyjątkowo mocno chronił interesy prawników – takie przekonanie panuje w społeczeństwie. I nie chodzi tu o kary za kradzież części do wiertarki czy zabrane 50 zł. Chodzi o cały system postępowań dyscyplinarnych, z takimi problemami jak np. względna łatwość przedawniania zarzutów. W jaki sposób zorganizować ten system na nowo, aby pogodzić niezawisłość sędziowską czy specyfikę pracy adwokatów z elementarnym poczuciem sprawiedliwości – to zadanie dla opozycji i środowisk prawniczych. Niestety, taka wizja nie jest przedstawiana w dyskusjach o wymiarze sprawiedliwości.


Inna sfera do uregulowania to kwestia aktywności społecznej i politycznej sędziów. Jeszcze trwał „Marsz tysiąca tóg”, jak zwolennicy reformy sądów przypomnieli uchwałę KRS ze stycznia 2009 r. Wynika z niej jednoznacznie, że apelowanie do sędziów lub wywieranie presji środowiskowej związane z udziałem w protestach, może stanowić zagrożenie dla niezawisłości sędziowskiej. I stanowisko to należy jednoznacznie poprzeć. Problem w tym, że obecna opozycja i część środowisk sędziowskich jawnie łamie zapisy uchwały KRS, choć trzeba zaznaczyć, że jest to uchwała czyli wyraz intencji, a nie obowiązujące prawo. Jednak sprawa wymaga twardego uregulowania. Osobiście odczuwam zażenowanie, gdy w trakcie protestów ramię w ramię manifestują sędziowie i podsądni lub strony rozstrzyganych sporów. Nie umiem pogodzić się z sytuacją, gdy w „obronie sądów” manifestuje osoba będąca jeszcze niedawno oskarżoną w sprawie o wypadek samochodowy, a wyrok uniewinniający wzbudził wiele kontrowersji. I nie chodzi o moją wrażliwość estetyczną, tylko fundamentalne pytanie – czy obecność na zgromadzeniu publicznym sędziów i ewentualnych „klientów” wymiaru sprawiedliwości (nie tylko w sprawach karnych!) nie budzi wątpliwości co do ewentualnego rozstrzygnięcia sporu. Wolałbym, aby sędziowie byli w naturalny sposób „izolowani” (proszę tego słowa nie odczytywać negatywnie) od uczestników postępowań sądowych. I oczekuję, że odpowiedź na pytanie jak uregulować tę sprawę także zaproponują środowiska sędziowskie i/lub opozycja.


Kolejnym aspektem do wyjaśnienia jest organizacja wewnętrzna sądów. Dyskusja o roli prezesów, przewodniczących wydziałów w kontekście egzekwowania obowiązków sędziów zawsze będzie budziła wątpliwości – ile można wymóc w drodze administracyjnego nadzoru, gdzie zaczyna się ingerencja w niezawisłość sędziowską. Dyskusje o wymiarze sprawiedliwości w tym zakresie usiłowano sprowadzić do debaty o losowaniu przydziału spraw w sądach. Brakuje dyskusji – o zakresach kontroli, wpływie na organizację pracy w sądach, możliwości dyscyplinowania sędziów w przypadku spraw prowadzonych wyjątkowo długo (oczywiście w sytuacja zwłoki nieuzasadnionej okolicznościami obiektywnymi).


Osobną kwestią, nie związaną bezpośrednio z obecnymi protestami, jest kwestia organizacji wymiaru sprawiedliwości na poziomie fundamentalnym. Nie ma praktycznie dyskusji o udziale „czynnika społecznego” w sądach. Tę kwestię postrzega się z reguły przez pryzmat udziału ławników w sprawach sądowych. Ale dyskusja powinna iść dalej. W wielu krajach znakomicie sprawdza się instytucja sędziów pokoju. To osoby pochodzące np. z wyboru, a mające za zadanie rozstrzyganie (często w trybie odformalizowanym) najprostszych spraw – porządkowych, ale też cywilnych, w których wartość przedmiotu sporu jest niewielka. Sędziowie pokoju każdorazowo wybierani są z grona mieszkańców. To przesądza o ich rozpoznawalności i poprawia społeczny odbiór wymiaru sprawiedliwości. Problem w tym, że każda próba dyskusji o sędziach pokoju spotyka się z krytyką samego pomysłu. Zajęcie jednoznacznego stanowiska przez opozycję i środowiska sędziowskie w tej sprawie – byłoby cennym wkładem do dyskusji.
Te zagadnienia to czubek góry lodowej, najogólniejszy zarys problemów. W tle czekają kolejne – systemy wynagrodzeń, systemy awansu zawodowego, zasady organizacji pracy tzw. małych sądów.


Ale też kwestie proceduralne, związane z prowadzeniem procesów – takie jak kwestie doręczeń, powoływanie biegłych, koszty procesów. Oczekuję od opozycji i protestujących sędziów nie tylko krytyki obecnych zmian i propozycji zgłaszanych przez obecną władzę, ale pokazania własnej wizji funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. I poważnej debaty o kierunkach zmian. Bo utrzymywanie dotychczasowego systemu na dłuższą metę nie ma specjalnego uzasadnienia.

Artur Kiełbasiński (Radio Gdańsk)

tekst z bloga wei.org.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież