3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Reklama
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sytuacja pacjentów pozbawionych od 1 lipca specjalistycznej opieki kardiologicznej

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 29 czerwca 2010 14:10

altNa skutek wchodzącego w życie zarządzenia Ministra Zdrowia, od  pierwszego lipca 2010 roku zostali wyeliminowani specjaliści chorób wewnętrznych, z których większość pracowała od  wielu lat w poradniach kardiologicznych.


Spowodowało to, że  bardzo wielu pacjentów chorych na serce, którzy od  kilkudziesięciu lat  byli regularnie kontrolowani  w poradniach kardiologicznych, zostało pozbawionych opieki specjalistycznej. Dotychczasowy okres oczekiwania na przyjęcie przez specjalistę w poradni kardiologicznej wynosił od kilku miesięcy do pół roku. Uniemożliwienie pracy w poradni kardiologicznej dotychczas prowadzącym pacjentów specjalistom chorób wewnętrznych spowoduje wydłużenie czasu oczekiwania na wizytę o następne kilka miesięcy, co niewątpliwie stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Chory na serce wymaga  systematycznej i częstej kontroli  stanu zdrowia. Jeżeli okres oczekiwania przedłuża się o kilka miesięcy, to takie leczenie  traci swój sens.


Jako przykład niech posłuży sytuacja dużej grupy pacjentów, którzy od 1 lipca bieżącego roku zostaną pozbawieni opieki w poradni kardiologicznej przy szpitalu w Wejherowie, ponieważ nie przedłużono umowy o pracę  z dr n.med. Tadeuszem Deptulskim, specjalistą chorób wewnętrznych, który  stworzył tutejszą poradnię kardiologiczną i pracował w niej od  1967 roku. Od początku lipca  szansa na wizytę u lekarza kardiologa  będzie dla pacjentów minimalna, ponieważ  rejestracja nowych pacjentów jest zamknięta do końca tego roku.


Doktor Tadeusz Deptulski  przez 30 lat pracował w Klinice Chorób Serca Akademii Medycznej W Gdańsku. W tym czasie przez 10 lat był Konsultantem Wojewódzkim ds Kardiologii. Pracując w klinice wykształcił wielu specjalistów z kardiologii. W tej sytuacji wydaje się, że  kompetencje doktora Tadeusza Deptulskiego do pracy w poradni kardiologicznej nie podlegają dyskusji, tym bardziej, że  uzyskał pełne poparcie przez obecnego Konsultanta  Wojewódzkiego Województwa Pomorskiego ds kardiologii, prof. dr hab. med. Grzegorza Raczaka.


Przychodzi mi do głowy refleksja,  że to  opinia Konsultanta Wojewódzkiego i Izby Lekarskiej  powinny decydować o możliwości pracy lekarza. Tymczasem jest to w gestii Ministra Zdrowia. Oszczędności poczynione w Oddziale Pomorskim Narodowego Funduszu Zdrowia w wyniku  nie podpisywania kontraktów ze wspomnianymi specjalistami budzą wątpliwości wobec zagrożonego zdrowia pacjentów, szczególnie ze schorzeniami kardiologicznymi.
 
Jacek W. Teodorczyk
Starszy Wykładowca w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym
Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych i Ochrony  Zdrowia Rady Miasta Gdańska

Materiał zamieszczony w

alt


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież