100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Przedwyborcze łamańce Platformy w służbie zdrowia

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 30 czerwca 2010 18:44

altNa krótko przed drugą turą wyborów prezydenckich okazuje się, że cuda zapowiadane przez Platformę Obywatelską są możliwe! Dziś po południu zapadła decyzja o warunkowym przedłużeniu kontraktów dla niemal 200 placówek w woj. pomorskim, które od jutra miały przestać przyjmować pacjentów.


Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Wybrzeże.24, decyzję podjęto w Ministerstwie Zdrowia. Z informacji uzyskanych z pomorskiego NFZ wynika, że w gdańskiej siedzibie pomorskiego NFZ doszło do prawdziwej burzy.
- Minister Ewa Kopacz zadzwoniła do ustępującej od 1 lipca ze stanowiska szefowej NFZ, Doroty Pieńkowskiej, z poleceniem, by ta niezwłocznie podpisała kontrakty, z placówkami, które przegrały konkursy na świadczenie usług specjalistycznych – wyjawia kulisy wydarzeń nasz informator. – Pani Pieńkowska odmówiła, tłumacząc się tym, że placówki straciły kontrakty w wyniku zastosowania się pomorskiego Funduszu do wytycznych ministerstwa.


Przypomnijmy, że sytuacja w służbie zdrowia w naszym województwie stała napięta po niedawnych konkursach na przychodnie stomatologiczne i poradnie specjalistyczne. Około 200 placówek na Pomorzu straciło dotychczasowe umowy, bo źle wypadły w konkursach na przedłużenie dotychczasowych kontraktów. Warunki konkursowe ustaliło Ministerstwo Zdrowia. Od 1 lipca pacjenci mieli stracić dostęp do lekarzy specjalistów i szukać ich na nowo, czasem w odległych od swoich miejsc zamieszkania, dzielnicach.


Rozmowa obu pań była bardzo gorąca, ale nie przyniosła rezultatu. Chwilę później do Doroty Pieńkowskiej zadzwonił szef centrali NFZ, Jacek Paszkiewicz i wydał jej polecenie służbowe w tej samej sprawie. To poskutkowało.
- Sytuacja jest opanowana, proszę uspokoić pacjentów, wszystkie placówki działają nadal – wyjaśnia Barbara Kawińska, która od 1 lipca obejmie obowiązki szefowej pomorskiego NFZ. – Podjęliśmy decyzję, by warunkowo przedłużyć im kontrakty i rozpisać konkursy odwoławcze. Jeśli placówki do nich przystąpią, będą mogły ubiegać się ponownie o podpisanie kontraktów. Pierwsze konkursy ruszą już 1 lipca, na początek w Miastku, gdzie tamtejsza przychodnia onkologiczna wypadła w poprzednim konkursie bardzo źle.


Nasza rozmówczyni stara się przekuć zamęt w sukces. Niestety, pytana o to, kto i dlaczego dopiero teraz podjął decyzję, by placówki medyczne jednak nadal mogły leczyć ludzi, nie chce nic powiedzieć.
- Nie będę tego komentować. Wcześniej tego zrobić się nie dało – wyjaśnia krótko.


Taki pośpiech w zmianach niekorzystnych dla pacjentów decyzji, a przy okazji decyzji, które kładą się cieniem na zarządzanej przez minister Kopacz służbie zdrowia, rodzi pytania o polityczne podłoże zmiany wcześniejszych ustaleń.
- To, co dzieje się w pomorskiej służbie zdrowia, przypomina cyrk – komentuje Andrzej Jaworski, poseł PiS. – Oczywiście, to dobrze, że przyjęto teraz rozwiązanie korzystne dla pacjentów. Dbałość pani minister o zdrowie pacjentów na Pomorzu jest godna podziwu. Natomiast boję się o tych samych pacjentów, o to, co się z nimi stanie kiedy pani Kopacz nie będzie musiała już dbać o pozytywny wizerunek Bronisława Komorowskiego.
Dariusz Olejniczak

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież