Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bałagan w „Zdrowiu dla Pomorzan”

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 25 lutego 2011 11:43

Środowe posiedzenie komisji zdrowia Sejmiku Wojewódzkiego w całości poświęcone było sprawozdaniu dotyczącemu działania programu „Zdrowie dla Pomorzan 2005-2013”. Program działa, ale mogłoby być lepiej.

Zasady działania „Zdrowia dla Pomorzan” pokrótce przedstawiła koordynująca program z ramienia departamentu zdrowia Urzędu Marszałka Województwa, Jolanta Wierzbicka.

Jak wynikało z raportu głównym problemem jest brak jednolitego systemu informacji na temat usług medycznych, dysproporcje w dostępie do usług w różnych częściach województwa i często nieefektywne wykorzystanie posiadanych zasobów.
Ze względu na brak jednolitego systemu informacji, prelegenci zmuszeni byli do korzystania z  raportów Pomorskiego NFZ, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, danych z poszczególnych placówek, Krajowego Rejestru Nowotworów i wielu innych źródeł.

Jak wynikało z raportu, mimo powstania nowego budynku gdańskiego Wojewódzkiego Centrum Onkologii wciąż dużym problemem pozostaje dostęp do leczenia nowotworów.
- Jeśli chodzi o liczbę łóżek pomorskie zajmuje 16 miejsce w kraju, a co gorsza 14 jeśli chodzi o ich wykorzystanie – alarmowali prelegenci.

alt

Niektóre procedury okazały się także zadziwiająco nierównomiernie rozłożone w skali województwa.
- W Polsce wszczepia się średnio 7 rozruszników na 10 tys mieszkańców – tłumaczył Marek Labon z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. -  Tymczasem w Sopocie, nie ma ośrodka kardiologicznego, ale Sopocianom wszczepia się 17 na 10 tys. Z moich informacji wynika, że w Sopocie w ośrodkach zdrowia praktykuje wielu lekarzy z Trójmiasta, którzy skierowują pacjentów do Gdyni i Gdańska tak, że mieszkańcy Sopotu mają do rozruszników paradoksalnie najlepszy dostęp - wyjaśnił Labon. - Wbrew pozorom sytuacja wcale nie wynika z większej ilości ludzi starszych w kurorcie, a potrzeby sopocian są porównywalne z pozostałymi miastami Trójmiasta – dodał.
Doktor Labon opowiadał także o wysokospecjalistycznym leku stosowanym w lecznictwie białaczki szpiku kostnego,  który zastosowano w niemal dwukrotnie większej liczbie przypadków choroby niż ich... rzeczywiście zanotowano.

Długość trwania prezentacji (ponad 2 godziny) uniemożliwiła radnym zadawanie pytań i zgłaszanie wątpliwości, dlatego komisja uzgodniła, że w sprawie odbędzie się dodatkowe posiedzenie.

Na koniec wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń poinformowała, że Pomorskie Centrum Traumatologii, które w tym roku nie otrzymało kontraktu NFZ na leczenie kardiologiczne, chce powołać pododdział kardiologiczny na oddziale internistycznym.
- Decyzje w NFZ są takie, jakby były podejmowane przez komputer. Fundusz podejmuje decyzje według ścisłych procedur. To wina braku dobrych regulacji a nie Pomorskiego NFZ. - wyjaśniła wicemarszałek.

Przykładami kontrowersyjnych decyzji Pomorskiego Funduszu jest nie tylko kardiologia, ale również kontrakty dotyczące psychologii czy brak karetki typu „N” w szpitalu na Zaspie. Nie zdecydowano się jednak na nadzwyczajne posiedzenie komisji, o które apelował organizator „Protestu Milczenia”, Forum Związków Zawodowych.

(wie)
foto: Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież