Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
wtorek, 09 sierpnia 2022 16:21
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
Rasmus Jensen pozostanie zawodnikiem Zdunek Wybrzeża Gdańsk na
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bałagan w „Zdrowiu dla Pomorzan”

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 25 lutego 2011 11:43

Środowe posiedzenie komisji zdrowia Sejmiku Wojewódzkiego w całości poświęcone było sprawozdaniu dotyczącemu działania programu „Zdrowie dla Pomorzan 2005-2013”. Program działa, ale mogłoby być lepiej.

Zasady działania „Zdrowia dla Pomorzan” pokrótce przedstawiła koordynująca program z ramienia departamentu zdrowia Urzędu Marszałka Województwa, Jolanta Wierzbicka.

Jak wynikało z raportu głównym problemem jest brak jednolitego systemu informacji na temat usług medycznych, dysproporcje w dostępie do usług w różnych częściach województwa i często nieefektywne wykorzystanie posiadanych zasobów.
Ze względu na brak jednolitego systemu informacji, prelegenci zmuszeni byli do korzystania z  raportów Pomorskiego NFZ, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, danych z poszczególnych placówek, Krajowego Rejestru Nowotworów i wielu innych źródeł.

Jak wynikało z raportu, mimo powstania nowego budynku gdańskiego Wojewódzkiego Centrum Onkologii wciąż dużym problemem pozostaje dostęp do leczenia nowotworów.
- Jeśli chodzi o liczbę łóżek pomorskie zajmuje 16 miejsce w kraju, a co gorsza 14 jeśli chodzi o ich wykorzystanie – alarmowali prelegenci.

alt

Niektóre procedury okazały się także zadziwiająco nierównomiernie rozłożone w skali województwa.
- W Polsce wszczepia się średnio 7 rozruszników na 10 tys mieszkańców – tłumaczył Marek Labon z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. -  Tymczasem w Sopocie, nie ma ośrodka kardiologicznego, ale Sopocianom wszczepia się 17 na 10 tys. Z moich informacji wynika, że w Sopocie w ośrodkach zdrowia praktykuje wielu lekarzy z Trójmiasta, którzy skierowują pacjentów do Gdyni i Gdańska tak, że mieszkańcy Sopotu mają do rozruszników paradoksalnie najlepszy dostęp - wyjaśnił Labon. - Wbrew pozorom sytuacja wcale nie wynika z większej ilości ludzi starszych w kurorcie, a potrzeby sopocian są porównywalne z pozostałymi miastami Trójmiasta – dodał.
Doktor Labon opowiadał także o wysokospecjalistycznym leku stosowanym w lecznictwie białaczki szpiku kostnego,  który zastosowano w niemal dwukrotnie większej liczbie przypadków choroby niż ich... rzeczywiście zanotowano.

Długość trwania prezentacji (ponad 2 godziny) uniemożliwiła radnym zadawanie pytań i zgłaszanie wątpliwości, dlatego komisja uzgodniła, że w sprawie odbędzie się dodatkowe posiedzenie.

Na koniec wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń poinformowała, że Pomorskie Centrum Traumatologii, które w tym roku nie otrzymało kontraktu NFZ na leczenie kardiologiczne, chce powołać pododdział kardiologiczny na oddziale internistycznym.
- Decyzje w NFZ są takie, jakby były podejmowane przez komputer. Fundusz podejmuje decyzje według ścisłych procedur. To wina braku dobrych regulacji a nie Pomorskiego NFZ. - wyjaśniła wicemarszałek.

Przykładami kontrowersyjnych decyzji Pomorskiego Funduszu jest nie tylko kardiologia, ale również kontrakty dotyczące psychologii czy brak karetki typu „N” w szpitalu na Zaspie. Nie zdecydowano się jednak na nadzwyczajne posiedzenie komisji, o które apelował organizator „Protestu Milczenia”, Forum Związków Zawodowych.

(wie)
foto: Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 radny 2011-02-25 18:24
ci radni nie wiedza po co ich wybrano,grupa politycznych gamoni,która administracja marszałka bawi sie jak piłka,to ta pielegniarka falkowska jest odwazniejsza i bystrzejsza niż ta grupka keniwców
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież