Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Reklama
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bałagan w „Zdrowiu dla Pomorzan”

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 25 lutego 2011 11:43

Środowe posiedzenie komisji zdrowia Sejmiku Wojewódzkiego w całości poświęcone było sprawozdaniu dotyczącemu działania programu „Zdrowie dla Pomorzan 2005-2013”. Program działa, ale mogłoby być lepiej.

Zasady działania „Zdrowia dla Pomorzan” pokrótce przedstawiła koordynująca program z ramienia departamentu zdrowia Urzędu Marszałka Województwa, Jolanta Wierzbicka.

Jak wynikało z raportu głównym problemem jest brak jednolitego systemu informacji na temat usług medycznych, dysproporcje w dostępie do usług w różnych częściach województwa i często nieefektywne wykorzystanie posiadanych zasobów.
Ze względu na brak jednolitego systemu informacji, prelegenci zmuszeni byli do korzystania z  raportów Pomorskiego NFZ, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, danych z poszczególnych placówek, Krajowego Rejestru Nowotworów i wielu innych źródeł.

Jak wynikało z raportu, mimo powstania nowego budynku gdańskiego Wojewódzkiego Centrum Onkologii wciąż dużym problemem pozostaje dostęp do leczenia nowotworów.
- Jeśli chodzi o liczbę łóżek pomorskie zajmuje 16 miejsce w kraju, a co gorsza 14 jeśli chodzi o ich wykorzystanie – alarmowali prelegenci.

alt

Niektóre procedury okazały się także zadziwiająco nierównomiernie rozłożone w skali województwa.
- W Polsce wszczepia się średnio 7 rozruszników na 10 tys mieszkańców – tłumaczył Marek Labon z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. -  Tymczasem w Sopocie, nie ma ośrodka kardiologicznego, ale Sopocianom wszczepia się 17 na 10 tys. Z moich informacji wynika, że w Sopocie w ośrodkach zdrowia praktykuje wielu lekarzy z Trójmiasta, którzy skierowują pacjentów do Gdyni i Gdańska tak, że mieszkańcy Sopotu mają do rozruszników paradoksalnie najlepszy dostęp - wyjaśnił Labon. - Wbrew pozorom sytuacja wcale nie wynika z większej ilości ludzi starszych w kurorcie, a potrzeby sopocian są porównywalne z pozostałymi miastami Trójmiasta – dodał.
Doktor Labon opowiadał także o wysokospecjalistycznym leku stosowanym w lecznictwie białaczki szpiku kostnego,  który zastosowano w niemal dwukrotnie większej liczbie przypadków choroby niż ich... rzeczywiście zanotowano.

Długość trwania prezentacji (ponad 2 godziny) uniemożliwiła radnym zadawanie pytań i zgłaszanie wątpliwości, dlatego komisja uzgodniła, że w sprawie odbędzie się dodatkowe posiedzenie.

Na koniec wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń poinformowała, że Pomorskie Centrum Traumatologii, które w tym roku nie otrzymało kontraktu NFZ na leczenie kardiologiczne, chce powołać pododdział kardiologiczny na oddziale internistycznym.
- Decyzje w NFZ są takie, jakby były podejmowane przez komputer. Fundusz podejmuje decyzje według ścisłych procedur. To wina braku dobrych regulacji a nie Pomorskiego NFZ. - wyjaśniła wicemarszałek.

Przykładami kontrowersyjnych decyzji Pomorskiego Funduszu jest nie tylko kardiologia, ale również kontrakty dotyczące psychologii czy brak karetki typu „N” w szpitalu na Zaspie. Nie zdecydowano się jednak na nadzwyczajne posiedzenie komisji, o które apelował organizator „Protestu Milczenia”, Forum Związków Zawodowych.

(wie)
foto: Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież