Przeciw niszczeniu Polski! » Apel więźniów politycznych stanu wojennego oraz działaczy podziemnej „Solidarności”. Sygnatariusze n... Jeśli Zielony Ład będzie forsowany, to Polacy zapłacą za to 2400 milia... » Jeszcze przed chwilą społeczeństwa europejskie były zalewane informacjami, że tzw. Zielony Ład jest ... Janusz Szewczak: To były niezwykle ważne słowa Karola Nawrockiego. Dot... » „Karol Nawrocki na dodatkowe obciążenia podatkowe się nie zgodzi. Wystarczy sobie wyobrazić, co się ... Przemówienie Karola Nawrockiego: "Wybory 18 maja będą referendum za od... » „Chcę, żeby Polska była wielka, żeby Polska była silna, żeby Polska była ambitna. Polska musi być wi... Brunatny czas dwóch gdańskich zbrodniarzy » Przed 80. laty, 30 marca 1945 roku, wojska polsko-sowieckie weszły do Gdyni i Gdańska. Rozkaz wydany... Kto oszukał sopockich radnych? Prokurator wzywa do Bydgoszczy... » Nabiera tempa wszczęte w 2023 roku dochodzenie w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez b... Emma Popik ozdabiała Gdańsk » W Drohicznie zmarła Emma Popik (80.l.). Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, na... Karol Nawrocki z poparciem NSZZ „Solidarność” » Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podpisał w czwartek umowę programową z Komisją Kra... Ankieta w PSL - dalej od Hołowni? » Władze PSL rozesłały do wszystkich członków partii ankietę zawierająca kilkadziesiąt pytań dotyczący... Prezes Trybunału Konstytucyjnego oskarża rządzących o zamach stanu! Sk... » Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski na konferencji prasowej poinformował o tym, że ...
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
środa, 01 stycznia 2025 19:21
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
Po raz 46. pracownicy oliwskiej Akademii Wychowania Fizycznego i
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bogusław Górecki - „Wśród wiatraków na Żuławach”
środa, 04 grudnia 2024 23:40
Bogusław Górecki - „Wśród wiatraków na Żuławach”
Ostatnio miałem przyjemność wzięcia udział w przygotowaniach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Porozmawiajmy o łupkach

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 09 października 2013 18:22

Ministerstwo Środowiska w ramach programu pod nazwą „Porozmawiajmy o łupkach”, zaprosiło mieszkańców i samorządowców czterech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego, do udziału w dwóch wysłuchaniach publicznych na temat poszukiwania gazu z łupków. Odbyły się one na początku października w odstępie tygodnia, oddzielnie w Gdańsku i Lublinie.



Na wstępie resort środowiska zapewnił, że przedstawiciele ministerstwa wysłuchają wszystkich wystąpień i na ich podstawie opracuje dokument, który wskaże najważniejsze potrzeby, oczekiwania, nadzieje i obawy stron dotyczące poszukiwania i wydobywania gazu z łupków. 


Ministerstwo poinformowało, że biorący udział w wysłuchaniach będą mieli po pięć minut na zaprezentowanie swojej opinii. Ustalono, że każdy uczestnik może przedstawić swoje stanowisko na temat gazu z łupków w Polsce oraz przekazać swoje uwagi i rekomendacje dotyczące prawodawstwa, współpracy z koncesjonariuszami, funkcjonowania administracji, ochrony środowiska oraz komunikacji społecznej. Uczestnicy tych dwóch spotkań mogli też przekazać uzupełniające opinie na piśmie.


alt


Pierwsze takie spotkanie odbyło się w przestronnej sali Amber Expo w Gdańsku Letnicy. Uczestniczyło w nim ponad sto osób, samorządowców, lokalnych działaczy i mieszkańców. Model wysłuchania zakładał wystąpienia zaproszonych ekspertów oraz aktywnych uczestników, czyli każdej osoby która wcześniej zgłosiła chęć wystąpienia w ramach spotkania.


Otwartość ministerstwa na dialog na wstępie określił Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak, mówiąc: – Chcemy dowiedzieć się od lokalnej społeczności, jakie są zastrzeżenia i uwagi co do poszukiwania gazu łupkowego. Proszę pytać o cokolwiek, co wzbudza zainteresowanie i wątpliwości.


alt


Przedstawicielka TNS Polska S.A., agencji zajmującej się badaniem opinii publicznej, omówiła wyniki przeprowadzonych 600 wywiadów, z których wynika, że informacje o gazie łupkowym czerpie się głównie z telewizji, a o wiele mniej z prasy i radia. Po około 40 proc. respondentów dobrze i źle ocenia swoją wiedzę o gazie łupkowym. Więcej wiedzą o szansach niż o zagrożeniach. Ponad połowa chce więcej wiedzieć o tym zagadnieniu. Wiedzę powinny przekazywać władze lokalne, ponieważ mają one duży kredyt zaufania w lokalnej społeczności. Jako surowiec bardziej przyjazny środowisku, a stosowany do uzyskiwania ciepła, gaz jest stawiany przed ropą i węglem.

Samorządowcy proszą o wiedzę
Podczas wypowiedzi samorządowców często powtarzany był ten sam zarzut, braku jednej jasnej regulacji i informacji.


alt


- Jak możemy chronić mieszkańców nie mając pewnych informacji, raportów i danych? – pytał wójt gminy Brodnica Edward Łukaszewski (na zdjęciu powyżej). Zaproponował też, aby rozpoczęcie wydobywania gazu łupkowego zacząć w miejscach o małym zaludnieniu.


Z kolei wójt gminy Stary Dzierzgoń (pomorskie), Marek Turlej w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że jego gmina i mieszkańcy wiążą ogromne nadzieje związane z wydobyciem gazu z łupków. Na terenie gminy wykonany został jeden odwiert. Apelował, aby wydobycie gazu rozpoczęło się jak najszybciej, ponieważ będą miejsca pracy, będą dodatkowe wpływy do budżetu gminy - tłumaczył.


Zwrócił też uwagę, że gmina informacje o poszukiwaniu gazu z łupków ma od firmy prowadzącej te poszukiwania, a nie z Ministerstwa Środowiska. Nikt do nas nie pisze, nikt nas nie pyta - dodał. Na koniec swego 5-minutowego wystąpienia stwierdził, że gminy potrzebują też funduszy w celu prowadzenie akcji informacyjnej wśród mieszkańców na temat gazu z łupków.


alt



Starosta Pucki Wojciech Dettlaff (na powyższym zdjęciu) stwierdził, że od jego domu w którym mieszka, w odległości około 1,5 km jest odwiert poszukiwawczy gazu łupkowego i on z tego powodu nie ma żadnych obaw. To z jego inicjatywy 3 października w Kosakowie odbyło się spotkanie lokalnych samorządowców z Hanną Dzikowską, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. Tematem spotkania były przede wszystkim kwestie związane z ochroną środowiska na terenach objętych programem „Natura 2000”. Podjęto kwestię argumentacji we wnioskach kierowanych do RDOŚ oraz o możliwości pozyskiwania środków finansowych na dokumentację określającą oddziaływanie inwestycji na środowisko naturalne.


alt



Wójt gmina Krokowa Henryk Doering powiedział, że u niego w  nadmorskim regionie już od 40 lat wydobywa się gaz ziemny i ropę. W górnictwie pracuje już trzecie pokolenie. Przedstawiciele PGN byli w 2010 roku w Lubocinie i wszystko wyczerpująco o gazie łupkowym objaśnili mieszkańcom na spotkaniach w miejscowych szkołach. Rok później gościł premier Donald Tusk i odpalił pierwszą świeczkę wydobywającego się nad powierzchnię ziemi gazu. Wójt Doering chętnie przystał na kolejne badania socjologiczne miejscowej społeczności, których przeprowadzenie podejmą się dwie panie doktor Barbara Kijewska i Sylwia Mrozowska z Instytutu Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (na zdjęciu powyżej).
Dość mocno zauważalne jednak było ogólne pozytywne i optymistyczne nastawienie samorządowców do inwestycji łupkowych. Podziękowania za efektywną współpracę z samorządami padła także z ust obecnych koncesjonariuszy.


alt



Ponad 72 proc. mieszkańców terenów, na których odbywają się lub są planowane poszukiwania, popiera wydobycie gazu z łupków w Polsce - poinformował  Główny Geolog Kraju. Odpowiedzi udzielone przez ankietowanych pokazują, że akceptacja społeczna dla prowadzonych poszukiwań, wśród mieszkańców gmin objętych tymi pracami, jest bardzo wysoka - ocenił Woźniak. Przeciwnych wydobyciu gazu było tylko 7 procent respondentów. Jak wynika z badań, większość mieszkańców Polski północnej i Lubelszczyzny uważa, że polskie prawo zapewni ochronę środowisku naturalnemu. Duża ilość, bo aż 86 proc. badanych zgodziło się ze zdaniem, że wydobycie gazu z łupków częściowo uniezależniłoby nasz kraj od dostaw surowców energetycznych z zagranicy. Jako największe zagrożenia związane z gazem z łupków pytani wskazali: degradację środowiska, zanieczyszczenie wody i zagrożenia związane z wstrząsami, wybuchami i osuwiskami.


Badanie przeprowadzono na grupie 1101 osób od 19 do 24 sierpnia 2013 roku techniką wywiadów telefonicznych.
Woźniak dodał, że wyniki badań TNS Polska są bardzo zbliżone do wyników ankiety przeprowadzonej w maju 2013 r. przez CBOS wśród mieszkańców całego kraju. Poinformował, że wśród ogółu Polaków za wydobywaniem gazu z łupków opowiedziało się 78 proc. ankietowanych, 7 proc. było przeciwnych. Woźniak ocenił, że w ciągu roku powinniśmy zarejestrować pierwszy, co najmniej jeden, komercyjny odwiert i niekoniecznie na koncesjach w Polsce północnej. Wyjaśnił, że komercyjny oznacza, że ilość wydobytego gazu pozwala na pokrycie kosztów poniesionych na roboty geologiczne. Woźniak zapewnił, że rezultaty tych dwóch konsultacji zostaną uwzględnione przez ministerstwo.


alt




(Fot. 145)

Małgorzata Woźniacka (na powyższym zdjęciu) z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie powiedziała, że obecnie najwięcej emocji wzbudza szczelinowanie hydrauliczne. W sumie takich odwiertów jest w Polsce niewiele. Pierwszy powstał dwa lata temu w Łubieniu i wielokrotnie przeprowadzono w nim szczelinowanie hydrauliczne. Prowadzone tam szczegółowe badania sejsmiczne, hałasu, promieniotwórcze, wód powierzchniowych, płyt tektonicznych i odpadów nie wykryły żadnych zagrożeń. Obecnie w Łubieniu na pięciu odwiertach robi się długookresowy monitoring, stwierdziła Woźniacka. Dodała też, że w najbliższych 6 latach zostaną dokładnie opracowane możliwości zagospodarowania wód potrzebnych na te cele. A na jedno szczelinowanie o długości 1 km zużywa się kilkanaście tysięcy m3 wody.  Najwięcej odpadów powstało w ostatnich trzech latach w województwie pomorskim i dlatego kluczową w skali kraju staje się prawidłowa gospodarka wodna i ochrona przed jej zanieczyszczeniami. 


Hanna Dzikowska, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku omówiła całą procedurę związaną z wydawaniem decyzji na rozpoczęcie wierceń poszukiwawczych. Stwierdziła, że powinni w nich uczestniczyć wójtowie poszczególnych gmin. - Są ściśle określone warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji odwiertu, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych. Z prowadzonych prac sejsmicznych należy wyłączyć obszary objęte programem Natura 2000 - stwierdziła Dzikowska.



Przeciwne organizacje pozarządowe
Zdecydowanie przeciwny pogląd na proces poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego przedstawiali reprezentanci obecnych organizacji pozarządowych, w dużej części założonych właśnie jako reakcja na działania koncesjonariuszy. Podnoszono kwestie braku udziału organizacji pozarządowych i obywateli na etapach przyznawania pozwoleń i koncesji, braku niezależnych raportów, biznesplanu dla Polski czy eksportu korzyści z wykorzystania tego surowca poprzez sprzedaż koncesji firmom zagranicznym. Wiele z tych kwestii było przeciwstawnych do tez zawartych w wypowiedziach ekspertów, przedstawicieli organów kontrolnych i nadzorczych nad firmami łupkowymi. Oznacza to, jak wiele wciąż pozostaje pytań bez odpowiedzi i różnic w najprostszych kwestiach dotyczących gazu z łupków.


Na koniec spotkania Rafał Miland z Ministerstwa Środowiska poinformował w Gdańsku, że w Polsce do tej pory wykonanych zostało 49 otworów rozpoznawczych. Wydano 105 koncesji na poszukiwania dla 35 firm. Teren koncesji obejmuje około połowy powierzchni kraju.


W marcu 2012 r. Państwowy Instytut Geologiczny najbardziej prawdopodobną wielkość zasobów gazu z łupków w Polsce oszacował w przedziale od 346 do 768 mld metrów sześciennych.


Szczegółowe opracowanie poruszonych tematów zostanie zawarte w sprawozdaniu, które powstanie po wysłuchaniu i będzie dostępne publicznie, także na stronie rezemolupkach.org 


Ciekawe, czy zmieni to dotychczasowe, ponad 70 procentowe, poparcie społeczne na Pomorzu odnośnie inwestycji łupkowych? Resort zapewnia, że na podstawie wystąpień opracuje dokument, który wskaże najważniejsze potrzeby, oczekiwania, nadzieje i obawy stron dotyczące poszukiwania i wydobywania gazu z łupków.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież